Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 14:00
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak poradzić sobie z bezdomnością kotów? Fundacja Pasjonauci ma na to pomysł

Krośnieńska Fundacja Pasjonauci jest mocno zaangażowana w rozwiązywanie problemów bezdomnych kotów. W grudniu ub. roku wspólnie z RCKP i innymi partnerami organizowali zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt. - To forma doraźnej, "akcyjnej" pomocy - tłumaczy Piotr Dymiński.
Jak poradzić sobie z bezdomnością kotów? Fundacja Pasjonauci ma na to pomysł

Autor: Krosno112.pl

Założyciele Fundacji Pasjonauci zaznaczają, że "akcyjna" pomoc jest bardzo potrzebna. - Jednak nie rozwiązuje ona sedna problemu - mówi Piotr Dymiński. Dodaje, że osoby dokarmiające koty nieraz są oskarżane o to, że w ten sposób przyczyniają się do ich rozmnażania.

- Wolontariusze, z którymi współpracujemy, sami wyłapują koty, na własny koszt zapewniają im opiekę weterynaryjną, profilaktykę, leczenie i sterylizację, a także szukają ciepłych, kochających domów - mówi Gabriela Pawłowska z Fundacji Pasjonauci.

Fundacja chce wesprzeć te działania. Wspólnie z Fundacją Wsparcie112 i grupami "Zielone Krosno" i "KOTłowisko" będą pomagać w adopcji, leczeniu, profilaktyce, sterylizacji i kastracji bezdomnych i wolnożyjących kotów w Krośnie i okolicy.

- Równolegle będziemy prowadzić akcję informacyjną i edukacyjną - dodaje Piotr Dymiński. - Chcemy tłumaczyć ludziom dlaczego kastracja i profilaktyka domowych zwierząt jest tak ważna i dlaczego kot powinien być zwierzęciem domowym, niewychodzącym.

- Marzymy też o "zarażaniu" empatią do zwierząt, żeby ludzie zrozumieli, że reagowanie na krzywdę zwierzaka to nie jest donosicielstwo, to nasz moralny obowiązek - mówi Gabriela Pawłowska.

Piotr Dymiński i Gabriela Pawłowska przyznają, że tego typu działania są już prowadzone. - Jednak przeznaczane przez gminy pieniądze nie są wystarczające - zaznaczają. Dodają, że nadmierna populacja dzikich kotów, to negatywne skutki dla ekosystemu i wyniszczenie populacji wielu gatunków ptaków.

Fundacja zorganizowała zbiórkę pieniędzy na portalu odpalprojekt.pl (TUTAJ). Celem jest zebranie 10 tys. zł.

Każdy kto zdecyduje się na wsparcie, otrzyma od organizatorów upominki, w tym handmadowe kocie maskotki.

- Koszt jednej sterylizacji kotki to około 200 zł - tłumaczy Gabriela Pawłowska. - W przypadku dzikiego kota konieczne jest przy tym zapewnienie opieki na około tydzień. Dlatego szukamy także osób gotowych zapewnić domy tymczasowe lub transport dla podopiecznych.

W przypadku osób, które zdecydują się na adopcję w ramach akcji, mogą one liczyć na wsparcie w postaci opieki weterynaryjnej. - Uczestniczące w akcji sklepy zoologiczne oferują podopiecznym dożywotni rabat - dodaje Piotr Dymiński.

Projekt "Żeby kot dobre życie MIAU" wspierają sklepy zoologiczne Morelia, Pomoc dla bezdomnych zwierząt Krosno, KOTłowisko, Fundacja Wsparcie112, Portal KrosnoCity.pl i Krosno112.pl.

tom
zdjęcia: Fundacja Pasjonauci



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ