Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 00:40
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym pracując w domu?

Wypalenie zawodowe często dotyka te osoby, które mają problemy z oddzieleniem życia zawodowego od prywatnego. Jest to szczególnie trudne podczas pracy w domu, kiedy w ograniczonej przestrzeni toczy się życie rodzinne, wypełnia się obowiązki oraz spędza czas wolny. Osoby ze zdiagnozowanym wypaleniem zawodowym powinny zwrócić się do specjalisty i tam szukać pomocy. Jednak ci z nas, którzy dostrzegają u siebie niepokojące objawy przepracowania i niechęć do dotychczas wypełnianych obowiązków, mogą spróbować wdrożyć w życie poniższe sposoby, które znacząco wpłyną poprawę samopoczucia.
Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym pracując w domu?

Autor: Unsplash

Przejmij kontrolę

Mnóstwo rzeczy dzieje się poza naszą kontrolą, jednak możemy wpłynąć na niektóre z codziennie wykonywanych czynności - to, co jemy, jak śpimy oraz jak często się ruszamy. Notoryczne jedzenie posiłków przed ekranem oraz spożywanie niezdrowych dań negatywnie wpływa na nastrój i sposób pracy. Regularne przerwy, podczas których można odejść od komputera i zjeść zdrowy posiłek zapewni więcej energii na pozostałą część dnia. 

Powstrzymanie się od korzystania z telefonu na co najmniej godzinę przed snem, korzystnie wpłynie na jego jakość. Nocny odpoczynek powinien być uznawany za skuteczne lekarstwo dodające sił na kolejny dzień. Kolejnym ważnym elementem pozytywnie wpływającym na nastrój jest aktywność fizyczna. Niekoniecznie oznacza to intensywne ćwiczenia. Doskonałym pomysłem jest dłuższy spacer. Warto również zaplanować sobie chwilę na relaks. Czytanie książek, granie w ulubione gry w kasyno lub słuchanie muzyki - dozwolone jest wszystko, co sprawia radość.

Wyznacz granicę

Przerwij niekończący się cykl wypełniania obowiązków zawodowych i wyznacz swoje granice. Ustal z szefem, że jesteś online wyłącznie w określonych godzinach. Po zakończeniu pracy powstrzymaj się od sprawdzania skrzynki mailowej. Zaznacz w kalendarzu minimum 15 minut przerwy na posiłek i w tym czasie odejdź od komputera.

Aby zachować równowagę między życiem domowym a zawodowym, warto (jeśli to możliwe) oddzielić stanowisko pracy od pozostałej części mieszkania. Stół kuchenny można zmienić w tymczasowe biuro i pracować wyłącznie przy nim. Przydatne jest także stworzenie porannej rutyny (śniadanie, aktywność fizyczna, ubranie się jak do wyjścia). Pomoże ona mózgowi przygotować się do pracy i skupienia.

Można też zrobić sobie kilka pięciominutowych przerw w ciągu dnia - na przykład rano, w południe i wieczorem. W tym czasie warto trzymać się z daleka od technologii i zrobić coś dla siebie - nawet, jeśli ma to być kilka głębokich wdechów. Oprócz robienia małych i regularnych przerw, po pracy warto spędzić czas w sposób, który się lubi - poświęcić się swojemu hobby lub porozmawiać z bliską osobą. Wpłynie to znacząco na zmniejszenie stresu i może pomoże w zwiększeniu wydajności kolejnego dnia.

materiał partnera



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ