Jaka farba najlepiej sprawdzi się w łazience?
Na rynku jest wiele farb przeznaczonych do pomieszczeń o dużej wilgotności (jak łazienka czy kuchnia), które różnią się pomiędzy sobą wieloma parametrami i właściwościami, dlatego też wybór pierwszego produktu z półki nie jest dobrym rozwiązaniem. Wybierając farbę dopasowaną do warunków panujących w łazience, należy przede wszystkim zwracać uwagę na to czy jest odporna na działanie wilgoci i zanieczyszczeń (hydrofobowa). Bardzo ważnym parametrem jest również jej odporność na ścieranie, co pozwala na jej czyszczenie bez obaw, że powłoka zostanie uszkodzona (najlepsze są farby z I klasy ścieralności).
Warto wybierać produkty o właściwościach biobójczych, dzięki czemu powłoka będzie zabezpieczona przed pleśnią, grzybem czy różnego rodzaju bakteriami, które negatywnie oddziałują na ludzki organizm. Przed malowaniem łazienki należy upewnić się również, czy zastosowany do tego produkt jest paroprzepuszczalny, pozwalający ścianom na swobodne oddychanie.
Rodzaje farb do łazienek
W przypadku malowania łazienek (podobnie jak kuchni), najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie farb wyprodukowywanych na bazie żywic, odporne nie tylko na wilgoć, ale również na działanie zmiennych temperatur, którym nie szkodzi zmywanie i szorowanie. Kryteria te spełniają przede wszystkim:
- farby akrylowe, których podstawą jest żywica akrylowa. Farba jest trwała i odporna na ścieranie pod warunkiem jednak, że pomalowane przy jej pomocy podłoże zostało wcześniej bardzo dokładnie wygładzone, ponieważ nie sprawdzają się one w pokrywaniu głębszych ubytków czy pęknięć;
- farby lateksowe powstają na bazie żywicy i kauczuku. Ich krycie jest zdecydowanie lepsze niż w przypadku farb akrylowych. Bardzo dobrze przepuszczają parę wodną, są także wysoce odporne na zmywanie na mokro oraz szorowanie. Dzięki różnym dodatkom mają one właściwości bakteriobójcze;
- farby ceramiczne zawierają specjalne mikrokuleczki, wzmacniające parametry wytrzymałościowe. Mają doskonałą przyczepność do podłoża i bardzo dobre krycie, nawet pomimo występujących na powierzchni nierówności czy pęknięć. Ten typ farby zachowuje swoje właściwości i walory estetyczne przez długie lata.
Armatura łazienkowa to najwilgotniejsza strefa w całej łazience. W jej okolicy można oczywiście zastosować farbę, należy jednak liczyć się z tym, że nawet najbardziej odporna na wilgoć będzie stanowiła jedynie rozwiązanie tymczasowe. W takich miejscach warto zastosować jednak płytki, co będzie rozwiązaniem estetycznym i funkcjonalnym przez długie lata.
Jak malować ściany w łazience?
Malowanie nie jest czynnością zbyt skomplikowaną (z pewnością dużo prostszą niż układanie płytek), więc bez przeszkód każdy powinien sobie samodzielnie poradzić z tym zadaniem. Niezależnie jednak od tego, jakie pomieszczenie będzie pokrywane farbą w pierwszej kolejności należy zadbać o stan podłoża (np. pokryć ewentualne ubytki). Potrzebna będzie także dobrej jakości taśma malarska, pozwalająca na zabezpieczenie elementów stykających się z malowaną powierzchnią. Farbę należy rozprowadzać dokładnie, aby uniknąć powstania ewentualnych zacieków. Najlepiej rozpocząć pokrywanie powierzchni od ścian znajdujących się najdalej od wejścia - taka technika pozwoli zapobiec ewentualnym zabrudzeniom na świeżo malowanych miejscach.
Do malowania poza farbą niezbędne będą także akcesoria w postaci pędzla lub wałka (najlepiej mieć je oba). Dzięki niewielkiemu pędzlowi możliwe będzie precyzyjne malowanie miejsc trudno dostępnych (narożniki, miejsca przy w okolicach wanny czy prysznica).
materiał partnera