Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 00:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Fotowoltaika na Podkarpaciu - panele fotowoltaiczne dla twojego domu

Fotowoltaika to system, który z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Rosnące ceny prądu oraz postępujące globalne ocieplenie sprawiają, że ludzie coraz poważniej rozważają inwestycję w panele słoneczne. Prawda jest jednak taka, że w dalszym ciągu nie wiemy zbyt wiele na temat tej technologii. Czym tak naprawdę jest instalacja fotowoltaiczna? Na jakiej zasadzie działa? Czy takie rozwiązanie ma sens na Podkarpaciu? Przekonajmy się!
Fotowoltaika na Podkarpaciu - panele fotowoltaiczne dla twojego domu

Czym jest instalacja fotowoltaiczna?

Zjawisko fotowoltaiczne to po prostu proces, w którego trakcie dochodzi do wytworzenia prądu za sprawą energii słonecznej. Celem wytworzenia energii elektrycznej, panele zamieniają promienie słoneczne w oczekiwany prąd, który w późniejszym czasie może być wykorzystywany do wielu celów.

Na jakiej zasadzie działa fotowoltaika?

Wszyscy doskonale wiemy, że w skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą panele słoneczne, które w czasie swojej pracy wykorzystują tak zwane zjawisko fotowoltaiczne. Jak to działa? W momencie, gdy pojawia się foton, czyli jednostka światła, uderza ona bezpośrednio w krzem, czy też jakikolwiek inny półprzewodnik, z którego produkuje się ogniwa fotowoltaiczne. Samo uderzenie fotonu sprawia, że miejsce ma poruszenie elektronu w atomie krzemu, co skutkuje przepływem ładunku elektrycznego. Energia elektryczna, która powstaje w taki sposób, wysyłana jest do falownika. Urządzenie to jest równie istotne, jak same panele. Dlaczego? Prąd uzyskany ze słońca to prąd stały, a my w naszych gniazdkach korzystamy ze zmiennego. Tutaj swoją rolę odgrywa właśnie inwerter, czy też falownik, który zamienia energię elektryczną na taką, z jakiej korzystamy na co dzień.

Jakie rodzaje instalacji fotowoltaicznej wyróżniamy?

Fotowoltaika może działać w trzech różnych systemach. Pierwszym z nich jest tak zwany on-grid, którego cechą charakterystyczną jest zintegrowanie z siecią elektroenergetyczną. Prąd, jaki produkujemy, wykorzystywany jest na bieżąco, a wszelkie nadwyżki, jakie uda się nam wytworzyć, trafiają do naszego dostawcy. Z kolei drugim typem instalacji fotowoltaicznej jest tak zwany off-grid. W tym wypadku cały system nie jest podpięty do zakładu energetycznego, a wytworzona energia składowana jest w akumulatorach. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania hybrydowe. W tym wypadku mamy do czynienia z dwoma rozwiązaniami w jednym, dzięki czemu opłacalność inwestycji może być znacznie większa.

Czy fotowoltaika na Podkarpaciu ma sens?

Spora część osób zastanawia się, czy warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną w Rzeszowie, Przemyślu, czy też Krośnie. Na samym starcie trzeba wspomnieć o tym, że województwo podkarpackie należy do grona obszarów, które charakteryzują się jednym z największych nasłonecznień w południowej Polsce. W związku z tym panele fotowoltaiczne na Podkarpaciu mają naprawdę wiele sensu. Czy jednak sama ilość słońca powinna nas przekonać do zdecydowania się na taką inwestycję? Być może, jednak nie możemy również nie wspomnieć o dofinansowaniach na fotowoltaikę w Rzeszowie. Taka pomoc finansowa dla wielu z nas może okazać się zbawienna, dlatego warto o niej pamiętać. Właśnie dlatego, jeśli planujemy inwestycję w panele słoneczne, warto starać się o dofinansowanie na fotowoltaikę na Podkarpaciu. Rząd wspiera coraz większą liczbę osób, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy to my byli kolejnymi z nich.

Jak długa zwraca się inwestycja w fotowoltaikę?

Wszyscy już doskonale wiemy, że fotowoltaika Podkarpacie to naprawdę dobra inwestycja. Jednak jak dobra? Instalacja fotowoltaiczna działa bezobsługowo przez około 25 lat. Koszt jej zakupu zwraca się w przeciągu około 9 lat. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wszelkie pomoce finansowe, zauważymy, że już nawet po 6 latach będziemy w stanie cieszyć się darmowym prądem. Co to oznacza? Oczywiście to, że przez niecałe dwadzieścia lat nie będziemy musieli myśleć o rachunkach za prąd.

 materiał partnera



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ