Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 16:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Straż miejska kontroluje mieszkańców Krosna. Chodzi o "kopciuchy" i śmieci

Strażnicy miejscy już rozpoczęli kontrole domów jednorodzinnych krośnian. Ich celem jest zebranie danych dotyczących gospodarki odpadami oraz ochrony powietrza. Każda wizyta strażników jest awizowana.
Straż miejska kontroluje mieszkańców Krosna. Chodzi o "kopciuchy" i śmieci

Autor: fot. pexels.com

- Nie chcemy mieszkańców zaskakiwać kontrolami, chcemy mieć w nich sprzymierzeńców - tłumaczy Krzysztof Smerecki, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta Krosna. Tłumaczy, że dane są potrzebne w planowaniu i organizowaniu działań związanych z ochroną powietrza. - Przy okazji będziemy dyscyplinować tych, którzy prawa nie przestrzegają.

Interwencyjne kontrole strażników miejskich pokazały, że takich mieszkańców nie ma wielu. - W ubiegłym roku przeprowadzono takich kontroli 185, w trzech przypadkach pobrano próbki popiołu do zbadania, w dwóch przypadkach okazało się, że w piecach spalane były odpady i nałożono mandaty - wylicza Tomasz Soliński, wiceprezydent Krosna.

Po co są te kontrole?

O powody kontroli zapytali naczelnika Smereckiego radni na ostatniej sesji.

- Chcemy wiedzieć czym mieszkańcy palą w piecach, ale przede wszystkim poinformować krośnian, którzy mają stare kotły, o terminie ich wymiany - tłumaczył Krzysztof Smerecki. I dodał, że sprawdzane są też kwestie dotyczące gospodarki odpadami.

Urzędnicy chcą się dowiedzieć ile jeszcze "kopciuchów" pracuje w Krośnie. - My szacujemy, że jest ich między 1500 a 1700 - mówi Krzysztof Smerecki. - Natomiast marszałek województwa poinformował nas, że jest ich około cztery tysiące.

Urzędnicy interweniowali w tej sprawie. - Niestety marszałek zobowiązał nas do tego żebyśmy tak działali, jakby było w mieście cztery tysiące "kopciuchów" - mówi Krzysztof Smerecki. I dodaje, że dane zebrane podczas kontroli pozwolą na polemikę z władzami województwa.

Mieszkańcy do wymiany starych pieców są zobligowani przez uchwałę antysmogową, którą przyjął sejmik województwa podkarpackiego w 2018 roku. - Są tam określone kwestie dotyczące zakazu stosowania niektórych paliw oraz konkretne daty likwidacji starych kotłów w zależności od ich wieku - tłumaczy Krzysztof Smerecki.

Jakiego opału nie można stosować:

  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla
  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem
  • paliw o uziarnieniu poniżej 5 mm i zawartości popiołu powyżej 12 proc.
  • biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 proc.
  • odpadów

Deklaracje śmieciowe się zgadzają?

W czasie kontroli strażnicy miejscy sprawdzą też wiarygodność informacji podanych w deklaracjach śmieciowych co do liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym. Skontrolują też posiadanie i użytkowanie kompostowników, jeżeli zostały one wykazane w deklaracji.

- W domach wyposażonych w bezodpływowe zbiorniki na ścieki (szamba), strażnicy podczas kontroli zapytają o sposób zaopatrzenia nieruchomości w wodę i o sposób odprowadzania ścieków - informuje Joanna Niepokój z UM Krosna. - Poproszą o okazanie aktualnej umowy na wywóz nieczystości oraz faktury potwierdzające częstotliwość opróżniania szamba.

Urzędnicy zamierzają skontrolować wszystkie domy jednorodzinne w Krośnie. Jest ich 6 250. Zajmie to co najmniej rok.

tom



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ