Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 12:49
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Europoseł interweniuje w sprawie planowanego kamieniołomu w Iwli

Trwa procedura związana z wydaniem decyzji środowiskowej dla rzeszowskiej spółki, która chce w Iwli wydobywać piaskowiec. Mieszkańcy poddukielskiej wioski protestują przeciwko tej inwestycji. W ich sprawie interweniuje europoseł Robert Biedroń.
Europoseł interweniuje w sprawie planowanego kamieniołomu w Iwli

Autor: Tomasz Jefimow

Europoseł i Łukasz Rydzik, koordynator "Wiosny" w Krośnie skierowali pisma do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz burmistrza Dukli. Sprzeciwiają się planowanej budowie kamieniołomu piaskowca cergowskiego w Iwli.

Od dyrekcji RDOŚ w Rzeszowie, która wydała już pozytywną opinię, domagają się powtórnego przeanalizowania długotrwałych czynników wpływających na stan środowiska przyrodniczego.

- W naszej ocenie przedstawiony Raport pomija wiele aspektów jakie przyniesie wydobycie kruszywa, a rozpoczęcie inwestycji wpłynie negatywnie na walory przyrodnicze lokalnego krajobrazu oraz na komfort życia okolicznych mieszkańców - zaznaczają w piśmie Robert Biedroń i Łukasz Rydzik.

Zwracają uwagę na to, że kamieniołom ma być zlokalizowany 200 metrów od obszaru Natura 2000, a nie są opisane działania kompensacyjne dla negatywnych skutków inwestycji.

Zdaniem Roberta Biedronia i Łukasza Rydzika dużym zagrożeniem jest brak odpowiednich zabezpieczeń na wypadek zanieczyszczenia wód podziemnych. - Z naszej rozmowy z inwestorem dowiedzieliśmy się, że sytuacje krytyczne będą rozwiązywane dopiero w przypadku zaistnienia problemów - zaznaczają.

W liście skierowanym do Andrzeja Bytnara, burmistrza Dukli, Robert Biedroń i Łukasz Rydzik przekonują, że decyzje na temat kamieniołomu powinny być poprzedzone dyskusją i informacją na temat przedsięwzięcia. - Tego w naszej ocenie zabrakło, a poziom sprzeciwu społecznego wskazuje na brak przychylności mieszkańców, co w konsekwencji może doprowadzić do kolejnych protestów.


Czytaj też: Mieszkańcy Iwli protestują przeciwko kamieniołomowi. Jak dużą inwestycję planuje rzeszowska spółka?


Zauważają, że decyzja na temat uruchomienia inwestycji na długie lata wpłynie na atrakcyjność turystyczną regionu. - W sytuacji, kiedy praca zdalna staje się rzeczywistością mieszkańcy Polski będą szukać atrakcyjnych lokalizacji do zamieszkania, a walory turystyczne, czyste powietrze i jakość wody będą głównym czynnikiem wpływającym na tę decyzję.

Robert Biedroń i Łukasz Rydzik są zaniepokojeni tym, że nie ma konkretnych danych na temat zysków i strat jakie kamieniołom przyniesie w postaci podatków dla gminy oraz jakie korzyści będą mieli sami mieszkańcy Iwli.

tom


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ