Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 09:31
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wyjazdowe punkty szczepień rozpoczynają działanie. Komu przysługuje szczepienie w domu?

Rzeszowski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym.
Wyjazdowe punkty szczepień rozpoczynają działanie. Komu przysługuje szczepienie w domu?

Autor: Tomasz Jefimow

- Zakończony niedawno dodatkowy nabór pozwolił wyłonić 7 dodatkowych punktów, które w pełni zabezpieczą swoim działaniem całe województwo, uzupełniając sieć populacyjnych punktów szczepień, które zadeklarowały możliwość podania preparatu również w domu pacjenta - tłumaczy Rafał Śliż, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. Dodaje, że punkty wyjazdowe nie będą zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, a jedynie wspierać ich pracę.

Na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub przez infolinię. - Liczy się wyłącznie bezpośredni kontakt z własną poradnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej - zaznacza Rafał Śliż.

Procedura szczepienia wyjazdowego jest zbliżona do szczepienia w punkcie stacjonarnym.

- Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia ewentualnych niepożądanych odczynów poszczepiennych - tłumaczy Rafał Śliż. Dodaje, że jeśli takie wystąpią, zespół jest przygotowany, aby pomóc pacjentowi w domu.

Rzecznik rzeszowskiego oddziału NFZ tłumaczy, że wyjazdowe punkty szczepień otrzymują własną pulę szczepionek. - Nie korzystają ze szczepionek zamówionych przez poradnię POZ, która zgłasza pacjenta do szczepienia wyjazdowego - mówi.

Szczepienie w domu – jak to zrobić krok po kroku?

  • Poradnia POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej przyjmuje zgłoszenie pacjenta lub opiekuna do wyjazdowego punktu szczepień i sprawdza, czy pacjent należy do tego POZ (jest na liście aktywnej poradni).
  • Poradnia POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej sprawdza czy pacjent ma skierowanie na szczepienie. Jeśli nie, a pacjent jest w grupie aktualnie szczepionej, wtedy lekarz POZ wystawia skierowanie na szczepienie.

Podstawami do zakwalifikowania pacjenta do szczepienia wyjazdowego są: dokumentacja medyczna i wiedza lekarza / pielęgniarki opieki długoterminowej o stanie zdrowia pacjenta, lub teleporada, lub wywiad z opiekunem pacjenta.

  • Jeśli lekarz POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu przez wyjazdowy punkt szczepień, wtedy lekarz POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej odnotowuje to w dokumentacji medycznej i przekazuje taką informację do wyjazdowego punktu szczepień.
  • Lekarz POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej może też przekazać informację o pozytywnej kwalifikacji do szczepienia w domu bezpośrednio pacjentowi lub jego opiekunowi, który następnie kontaktuje się z najbliższym wyjazdowym punktem szczepień.
  • Wyjazdowy punkt szczepień rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin szczepienia i informuje o tym pacjenta lub jego opiekuna.
  • O zakwalifikowaniu do szczepienia decyduje lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Jeśli pacjent pozytywnie przejdzie kwalifikację, zostaje szczepiony pierwszą dawką preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data drugiej dawki podania szczepionki.

tom


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ
  
Reklama