Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 02:33
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Oczyszczacz powietrza do dużego mieszkania - jeden czy kilka?

Utrzymanie w czystości dużych powierzchni nie należy do łatwych. Tyczy się to zarówno brudu zbierającego się przy podłodze, jak i zanieczyszczeń w powietrzu. O ile z tymi pierwszymi świetnie poradzą sobie odkurzacze, ściereczki i mopy. O tyle zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu są często mikroskopijnych rozmiarów, wręcz niewidoczne dla ludzkiego oka. Jak więc radzić sobie z pyłem, roztoczami kurzu domowego czy innymi alergenami unoszącymi się w powietrzu? Rozwiązaniem może być oczyszczacz powietrza.
Oczyszczacz powietrza do dużego mieszkania - jeden czy kilka?

Oczyszczacz powietrza – jak działa?

Budowa oczyszczaczy powietrza jest stosunkowa prosta, a głównym ich zadaniem jest cyrkulacja i filtracja powietrza. Zostaje ono wprowadzone w ruch przez wentylator, tak by ściągnąć je w stronę oczyszczacza, gdzie przechodzi przez system filtrów.

Dzięki zastosowaniu filtrów HEPA, cząsteczki stałe zanieczyszczeń (np. pyły zawieszone, benzo-a-piren, roztocza, pyłki roślin czy bakterie lub wirusy), zostają mechanicznie zatrzymane w urządzeniu. Drugi z podstawowych filtrów – węglowy, za pomocą adsoprcji neutralizuje szkodliwe gazy i drażniące zapachy (np. formaldehyd czy dym papierosowy). 

Pozbawione zanieczyszczeń, czyste powietrze zostaje następnie wydmuchiwane na zewnątrz. Większość sprzętów zasysa powietrze bokiem lub tylną częścią urządzenia. Górą zaś wypuszczane jest powietrze przefiltrowane. To sprawdzone rozwiązane gwarantuje dobrą cyrkulację (wymianę) powietrza w pomieszczeniu. Obecnie popularne są również urządzeniach z filtracją typu 360° (np. Xiaomi Air Purifier 3C). Niezależnie od konstrukcji oczyszczacza i kształtu filtrów w środku, oczyszczacz powietrza jest w stanie powstrzymać od 95 do 99,95% cząstek szkodliwych substancji w powietrzu.

Jak dobrać oczyszczacz powietrza do powierzchni?

Każdy z oczyszczaczy powietrza posiada określoną wydajność oczyszczania (wyrażaną za pomocą współczynnika CADR). Wartości te podaje się w m3/h. Przyjmuje się bowiem, iż do prawidłowej filtracji, urządzenie potrzebuje co najmniej 3 razy w ciągu godziny wymienić powietrze w pomieszczeniu. Oprócz wydajności oczyszczania, większość producentów udostępnia także informacje o maksymalnej powierzchni, którą urządzenie może oczyścić. W większości pokrywają się one z rzeczywistością.

Jeżeli chcemy samemu policzyć maksymalną powierzchnię, na jakiej sprawdzi się dany oczyszczacz powietrza, wystarczy podzielić wartość współczynnika CADR przez 3 (3 wymiany powietrza w pomieszczeniu), a następnie otrzymany wynik podzielić jeszcze przez wysokość pomieszczenia w naszym mieszkaniu (z reguły 2,5 do 3 m).

Jeden oczyszczacz czy więcej – jak skutecznie filtrować zanieczyszczenia w domu?

Informacja o maksymalnej powierzchni oczyszczania jest bez wątpienia ułatwieniem w trakcie procesu zakupowego. Bywa jednak błędnie rozumiana. Często bowiem użytkownicy porównują ją z powierzchnią całego mieszkania czy lokalu, który chcą oczyścić. Tymczasem, ze względu na różne układy pomieszczeń, przedzielone ścianami, korytarzami i zaułkami, urządzenie ustawione w sypialni nie będzie w stanie filtrować kuchni.

Ustawienie jednego oczyszczacza powietrza na środku domu również nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż oczyści on przede wszystkim obszar wokół siebie i jedynie fragmenty pobliskich pokoi.

Optymalnym rozwiązaniem jest więc zakup kilku oczyszczaczy powietrza – osobno do salonu, sypialni czy pokoju dziecka. Tańszym sposobem jest przenoszenie oczyszczacza z pokoju do pokoju, jednak w ten sposób będzie nam ciężko skutecznie kontrolować poziom zanieczyszczeń w mieszkaniu.

1 lub więcej mniejszych oczyszczaczy powietrza – co wybrać? 

Szukając urządzeń do pojedynczych pomieszczeń, np. sypialni, gabinetu czy pokoju dziecka, mamy do wyboru bardzo dużo urządzeń przeznaczonych do 30-40 m2. Do najciekawszych propozycji należą chociażby Klarta Forste 3, Xiaomi Air Purifier 3C oraz oczyszczacze powietrza Philips serii 800 lub 1000.

Oczyszczacze powietrza przeznaczone do dużych powierzchni – co warto kupić?

Jeżeli jednak mamy do czynienia z dużymi otwartymi przestrzeniami, np. otwarty salon, apartament typu loft, biuro czy sala konferencyjna, możemy pokusić o zakup jednego oczyszczacza powietrza o odpowiednio dużej wydajności powietrza (dopasowanej do powierzchni). Najciekawszymi propozycjami do dużych metraży są np. Klarta Stor, Electrolux PA91-604DG/GY czy oczyszczacz Samsung (np. Samsung AX60 i AX90).

artykuł partnera



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ