Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 04:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nadpotliwość. Jak sobie radzić?

Każdy z nas lubi pięknie wyglądać. Kobiety dbają o urodę, używając dobrych kremów i kosmetyków upiększających, współcześni mężczyźni też troszczą się o siebie coraz bardziej – kosmetyki z wyższej półki czy dobrze ułożone włosy to coraz częściej norma. Ale o dobrej prezencji świadczy nie tylko świetna fryzura czy piękny makijaż. Musimy także zadbać o naszą skórę, a w szczególności o miejsca, które są narażone na nadpotliwość. Mokre dłonie, plamy potu na ubraniu czy nieprzyjemny zapach stóp to krępujące zjawiska, których zwykle chcemy uniknąć. Jak to zrobić?
Nadpotliwość. Jak sobie radzić?

Jak rozpoznać problem?

Pocimy się wszyscy – jedni mniej, drudzy bardziej. Pocenie się latem czy w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego to naturalny, niezbędny dla zachowania zdrowia proces. W ten właśnie sposób nasz organizm reguluje ciepłotę ciała. Jednak, gdy pocenie występuje w sytuacjach, które nie mają nic wspólnego z wymienionymi wyżej czynnikami, „zalewają nas poty” niezależnie od pory roku i pocimy się bardziej niż inni ludzie, możemy mieć problem z nadpotliwością. Jest to sytuacja, która znacznie wpływa na komfort życia i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Plamy potu na ubraniach i spocone dłonie to przecież nic przyjemnego.

Jeśli zauważymy u siebie, że

  • nasze dłonie często stają się wilgotne, lepkie, mokre
  • stopy po zdjęciu butów wyglądają, jakbyśmy wyjęli je z miski z wodą
  • nasz pot przesiąka przez ubranie, pozostawiając na nim plamy
  • pot towarzyszy nam zawsze i wszędzie – niezależnie od stopnia natężenia wysiłku czy temperatury.

Możemy stwierdzić, że cierpimy na nadpotliwość, informuje na swoim blogu: https://etiaxil.pl/blog/nadpotliwosc-jak-sobie-z-nia-radzic/ producent znanego blokera potu Etiaxil.

Co jest przyczyną tego stanu?

Nadmierne pocenie się spowodowane jest wzmożonym działaniem gruczołów potowych, które odpowiadają za regulowanie ciepłoty ciała. W nadpotliwości są one za bardzo aktywne, nawet wtedy, gdy nie wymaga tego sytuacja.

Objawy te mogą się nasilać w czasie stresu, nerwowości czy sytuacji lękowych.

Co robić, gdy cierpimy na nadpotliwość?

  • Przede wszystkim udajmy się do lekarza, żeby wykluczyć poważne choroby
  • Często myjmy miejsca narażone na pocenie, używajmy delikatnych mydeł antybakteryjnych
  • Nośmy ubrania z przewiewnych, oddychających, dobrych jakościowo materiałów
  • Nośmy skórzane buty
  • Unikajmy w naszej diecie ostrych przypraw, kawy, herbaty i alkoholu
  • Używajmy dobrych, skutecznych antyperspirantów (Etiaxil sprawdzi się doskonale)
  • W niektórych przypadkach lekarz może nas skierować na różnego rodzaju zabiegi takie jak laseroterapia lub ostrzykiwanie dłoni czy stóp toksyną botulinową.

W codziennej walce z nadpotliwością warto korzystać z preparatów dostępnych na rynku. Etiaxil to bardzo skuteczny antyperspirant, który blokuje gruczoły potowe pod pachami nawet na 3-5 dni. Nie dopuśćmy do sytuacji, w której pot zacznie negatywnie wpływać na jakość naszego życia. Dbajmy o siebie regularnie.

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ