Pomysłodawcy projektu "100 budek dla ptasiej dzielnicy" zaznaczają, że ptaki odgrywają bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu ekosystemu miejskiego. M.in. ograniczają liczebność uciążliwych owadów.
W opisie projektu zaznaczyli, że jego celem jest wzrost populacji ptaków śpiewających, które żyją w mieście. - Ptakom w środowisku miejskim, zazwyczaj pozbawionym starych drzew z dziuplami i z coraz bardziej ograniczanymi możliwościami gnieżdżenia się w ocieplanych budynkach, brakuje miejsc do zakładania gniazd a to powoduje, że zmuszone są korzystać z każdej możliwości, którą im stworzymy.
W pierwszej połowie marca budki lęgowe powieszono w obrębie dzielnicy Śródmieście – w parku miejskim przy ul. Grodzkiej i wzdłuż potoku Lubatówka (na odcinku od ul. Parkowej do ujścia do rzeki Wisłok).
Powieszono budki czterech typów:
- A1 – wróbel, sikora
- A – sikora modra
- B - szpak
- P2 – półdziuplaki
- Część z nich powieszono blisko siebie z myślą o ptakach, które lubią towarzystwo sąsiadów tego samego gatunku, np. wróble, mazurki, szpaki, jerzyki, natomiast pozostałą część w rozproszeniu, dla tych ptaków, które wolą mieć swoje terytorium, np. sikorki, muchołówki, kowaliki, pleszki - tłumaczy Joanna Niepokój z UM w Krośnie.
Wszystkie budki dla bezpieczeństwa pisklaków mają bardzo grubą (6 cm) ściankę przednią, a wybrane budki metalową blaszkę przy wejściu po to, aby drapieżniki nie mogły dostać się do piskląt, a dzięcioły nie powiększały w nich otworów i nie zjadały znajdujących się tam np. jajek.
Krośnieński magistrat zachęca do wieszania budek lęgowych
Można kupić gotowe budki lub np. korzystając z informacji podawanych w internecie zbudować ją własnoręcznie.
- Mitem jest to, że budka powinna mieć patyczek przy wejściu czy nawet deskę-lądowisko dla ptaków - zaznaczają miejscy urzędnicy. Dodają, że ten zbyteczny dodatek jedynie ułatwia myszom, kotom czy kunie dostanie się do wnętrza i zabicie piskląt znajdujących się w środku.
Przy wieszaniu budki należy pamiętać aby nie wieszać jej wejściem skierowanym na południe.
tom
zdjęcia: UM Krosno