Od momentu ogłoszenia zmian w przepisach dotyczących zachowania tzw. zwykłej i nakazanej staranności przy utrzymaniu zwierzęcia, pojawiło się wiele nieprecyzyjnych informacji co do nowowprowadzonych przepisów. Zmianom uległa wysokość grzywien nakładanych w ramach mandatów karnych za niektóre wykroczenia, jednak nie zmieniono przepisów dotyczących wyprowadzania psów.
Według nowego rozporządzenia mandat w wysokości od 50 do 250 zł może otrzymać opiekun psa – niekoniecznie jego właściciel, który nie zachował zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Natomiast w przypadku psa, który swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka kara, wzrasta do 500 zł. Czy to oznacza, że pies zawsze musi być prowadzony na smyczy i mieć założony kaganiec? Nie do końca.
Brak dokładnych definicji zwykłych i nakazanych środków ostrożności przyczynił się do rozpowszechnienia niepełnych informacji na temat nowych regulacji prawnych. Taryfikator kar ma charakter ogólnopolski, jednak szczegółowe przepisy w kwestii wyprowadzania psów znajdują się w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie danej gminy. Jak wygląda to w przypadku lokalnych regulacji Miasta Krosna?
Kwestię wyprowadzania psów w Krośnie precyzuje rozdział VI Uchwały Rady Miasta Krosna z dnia 27 kwietnia 2018 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Krosno. Obowiązkiem opiekunów zwierząt domowych jest sprawowanie nad nimi nadzoru w miejscach publicznych w taki sposób, aby nie stanowiły one zagrożenia dla ludzi i innych zwierząt.
Rozdział VI. Uchwały Rady Miasta Krosna z dnia 27 kwietnia 2018 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Krosno:
- 21.2. Osoba utrzymująca psa, wyprowadzając go poza teren własnej posesji, a w przypadku nieruchomości, w której znajduje się więcej niż jeden lokal, także na nieruchomość wspólną, ma obowiązek prowadzenia psa na smyczy, a psa należącego do ras uznanych za agresywne lub mieszańca tych ras, prowadzenia także w kagańcu.
- Zwolnienie ze smyczy psa rasy innej niż uznanej za agresywną lub jej mieszańca jest dopuszczalne pod warunkiem, że pies ma założony kaganiec.
Powyższe przepisy nie dotyczą psów przewodników, a także tych asystujących osobom niepełnosprawnym. Z tego obowiązku są również zwolnione szczenięta w wieku do sześciu miesięcy – jednak w tym przypadku opiekun psa musi posiadać przy sobie dokument potwierdzający wiek zwierzęcia.
Krośnieńskie przepisy mówią, że przewożenie psów środkami komunikacji publicznej odbywa się na zasadach określonych przez przewoźnika, dlatego też chcąc podróżować z pupilem, należy zapoznać się z regulaminem wybranej firmy transportowej.
Ponadto opiekun zwierzęcia jest zobowiązany do odpowiedniej opieki nad nim, która wykluczy, nie tylko zagrożenie, ale także uciążliwość dla innych osób. Sprawujący nadzór powinien także zapobiec zniszczeniu lub zanieczyszczeniu przez psa pomieszczeń i miejsc publicznych.
autor: Sławomir Farbaniec
Źródła:
- Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń
- Uchwały Rady Miasta Krosna z dnia 27 kwietnia 2018 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Krosno