Prace obejmą teren 1550 ha
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie rozpoczęła zalesianie i odnawianie lasów. Pracami objęto teren 1550 ha – głównie w drzewostanach porolnych. Z kolei 300 ha przewidziano do odnowienia jesiennego, głównie sadzonkami hodowanymi w systemie kontenerowym.
- Jak co roku przewidzieliśmy też odnowienie prawie 300 hektarów w sposób naturalny, wykorzystując dobry urodzaj nasion i dojrzałość fizjologiczną drzewostanów - wyjaśnia Marek Marecki, dyrektor RDLP w Krośnie. – Tej wiosny wszędzie w lasach wzejdą miliardy siewek z nasion z ubiegłorocznego urodzaju i w drodze naturalnych procesów dadzą nowe pokolenie drzew. To gwarancja zdrowych młodników w przyszłości, nam pozostaje umiejętna ich pielęgnacja. Odnawianie metodą sadzenia niesie za sobą wysokie koszty i spore ryzyko hodowlane związane choćby z warunkami atmosferycznymi. Dlatego sadzenie stosujemy tylko tam, gdzie natura nie potrafi lasu odtworzyć sama – dodaje.
Największe obszary odnowione zostaną w nadleśnictwach: Jarosław (175 ha), Lubaczów (137 ha) i Oleszyce (114 ha).
Ponad 12 milionów sadzonek
W ramach akcji zasadzonych zostanie ponad 12 milionów młodych drzewek - głównie sosny (3,7 mln), buki (3,4 mln), dęby (2,1 mln) i jodły (1,7 mln). Prace prowadzone są w drzewostanach na gruntach porolnych, gdzie zachodzi konieczność zmiany składu gatunkowego i dopasowania go do siedliska oraz w miejscach trudnych, silnie zachwaszczających się, gdzie nie można uzyskać odnowienia naturalnego.
Normy sadzenia są zróżnicowane w zależności od gatunku. Przykładowo: do zalesienia hektara lasu potrzeba 8-10 tys. sadzonek sosny, 6-8 tys. buka lub jodły, gdy olchy lub brzozy wystarczy 4-6 tysięcy, a świerka 3-5 tys. Najbardziej „ekonomiczny” w tym względzie jest modrzew, którego norma sadzenia wynosi 1,5 do 2 tysięcy sadzonek na hektar.
Wśród sadzonych drzew coraz większy udział mają tzw. gatunki biocenotyczne – m.in. lipa, czereśnia, wiąz, jabłoń, grusza, a także rodzime krzewy leśne, jak dzika róża, głóg czy bez czarny. 1,5 tys. krzewów głogu ma posadzić Nadleśnictwo Głogów. Natomiast w nadleśnictwach Bircza, Narol i Sieniawa posadzonych zostanie łącznie 3,4 tys. młodych cisów. Odbędzie się to w ramach programu ochrony i restytucji tego gatunku. Dodatkowo w Nadleśnictwie Bircza kontynuowany jest program rewitalizacji starych sadów, dzięki czemu w tym roku przybędzie tam 250 jabłoni i gruszy dawnych odmian.
Hodowle prowadzone przez szkółki
Szkółki prowadzone w nadleśnictwach na terenie RDLP w Krośnie hodują obecnie ponad 25 mln sadzonek w systemie tradycyjnym, kontenerowym i w tunelach foliowych. Są to młode drzewka różnych gatunków i w różnym wieku. Zdrowe i odpowiednio wyrośnięte są wykorzystywane do tegorocznej kampanii odnowieniowej lasu. Zostanie też pewna rezerwa do sprzedaży na zewnątrz.
Największą produkcją może pochwalić się szkółka kontenerowa Nadleśnictwa Oleszyce w Kolonii. Rocznie produkuje około 1,7 mln młodych drzewek z zakrytym systemem korzeniowym, na potrzeby odnowieniowe.
red. Sławomir Farbaniec
Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie