Organizacje próbujące handlować zgodnie z powyżej wymienionymi przepisami bez numeru LEI nie będą w stanie dokonywać transakcji lub będą narażone na karę grzywny. Istnieje ponad 100 przepisów wymagających identyfikatorów podmiotów prawnych, a dodatkowe przepisy nakazują wprowadzanie ich co miesiąc.
Ponieważ zawiera cenne, dokładne i przejrzyste atrybuty danych tożsamości, kod LEI zapewnia wysoki poziom zaufania do legalności i tożsamości organizacji. Coraz większa liczba dostawców danych i organizacji zajmujących się weryfikacją zdolności kredytowej wykorzystuje identyfikatory podmiotów prawnych (numer LEI) w procesach poznawania i onboardingu klientów.
Co to jest kod LEI?
Numer identyfikacyjny podmiotu prawnego / kod podmiotu prawnego, krócej LEI jest zdefiniowany jako niepowtarzalny 20-znakowy ciąg alfanumeryczny. Kod LEI definiuje podmiot prawny (firmę, organizację, firmę, organ rządowy, trust, fundusz itp.) na całym świecie, i regularnie w ramach systemów finansowych. Po nadaniu numeru identyfikacyjnego podmiotu prawnego, można go używać do reprezentowania podmiotu prawnego w transakcjach finansowych lub przypadkach użycia wymagających zweryfikowanej tożsamości organizacji.
Posiadanie numeru LEI jest wymagane przez wszystkie strony uczestniczące w transakcjach regulowanych. Stanowi on publicznie dostępne, sprawdzalne źródło informacji „kto jest kim” (tożsamość organizacji) i „kto jest właścicielem” (struktury grupowe organizacji).
Jak uzyskać numer LEI?
Ekosystem, znany jako Globalny System LEI lub GLEIS, jest utrzymywany i obsługiwany przez Global Legal Entity Identifier Foundation (GLEIF). Możliwość wydawania identyfikatorów podmiotów prawnych jest przyznawana tylko ograniczonej liczbie organizacji po przejściu rygorystycznego procesu akredytacji, które następnie stają się formalnie znane jako LOU - Legalne jednostki operacyjne.
Aby ubiegać się o numer LEI dla swojej organizacji, trustu lub funduszu, należy zgłosić się do akredytowanego przez GLEIF LOU - podmiotu nadającego LEI. LOU świadczy usługi rejestracyjne i weryfikuje informacje referencyjne dotyczące podmiotu prawnego. Po zweryfikowaniu wniosku LOU, publikuje nadany LEI w bazie danych GLEIF.
Ceny i szybkość nadawania kodu LEI różnią się w zależności od samej Lokalnej jednostce operacyjnej (LOU) dla oferowanych usług rejestracyjnych. W zależności od usługodawcy, numer LEI można uzyskać w ciągu kilku godzin lub tygodni.
Kto może starać się o numer LEI?
Podmiot prawny starający się o uzyskanie kodu LEI musi być aktywny. Wszystkie zarejestrowane firmy oraz zarejestrowane spółki zależne mogą uzyskać kod LEI. O identyfikator podmiotu prawnego także mogą się starać Organizacje non-profit, Wyłączni właściciele posiadający odrębną tożsamość w rejestrze handlowym, oraz Oddziały międzynarodowe, czyja Centrala już ma wydany numer LEI. Różne fundusze i trusty również się mogą ubiegać o numer LEI.
Czy muszę odnowić swój kod LEI?
Ważne jest, aby co roku odnawiać identyfikatory podmiotów prawnych. Wpis LEI powinien zawsze przedstawiać dokładne, aktualne i prawdziwe dane podmiotu prawnego. Brak odnowienia kodu LEI co roku może sprawić, że będzie on niezgodny z pewnymi wymogami regulacyjnymi, prowadząc do sytuacji „braku kodu LEI, handlu” lub kar finansowych.
Opcje wieloletniej rejestracji pomagają uniknąć wygaśnięcia kodów LEI. Oprócz tego, że organizacje chcą, aby ich dane referencyjne LEI były dokładne, wieloletnie kody LEI zapewniają rabat przy indywidualnym odnowieniu każdego roku.
red.