Wśród ostatnich inwestycji krośnieńskiego szpitala był zakup aparatu do wysokoprzepływowej tlenoterapii z oprzyrządowaniem, który trafił na Oddział Covidowy. Odbyło się to dzięki wsparciu firmy Orlen Południe S.A., która przeznaczyła na ten cel darowiznę w wysokości 18 tysięcy złotych.
- Tlenoterapia wysokoprzepływowa to nieinwazyjne wspomaganie oddychania, w ramach którego do płuc pacjenta podawane jest ogrzane i nawilżone powietrze wzbogacone w tlen. Terapia ta zwykle stosowana jest u spontanicznie oddychających pacjentów wymagających podawania tlenu z wysokim przepływem – tłumaczy Piotr Czerwiński, dyrektor krośnieńskiego szpitala.
Z kolei pod koniec roku 2020 Szpital zakupił aparat do znieczulenia ogólnego, aparat EEG i tomograf okulistyczny. Wymieniony sprzęt ma pomóc w przeciwdziałaniu COVID-19, a także w udzielaniu szybszej i skuteczniejszej pomocy medycznej pacjentom w ciężkim stanie wywołanym przez koronawirusa. Realizacja zakupów była możliwa dzięki wsparciu wszystkich gmin powiatu krośnieńskiego – w tym Powiatu Krośnieńskiego i gminy Krosno.
- Naczelnym podmiotem odniesienia dla pilnych potrzeb zakupowych jest pacjent oraz możliwość wyeliminowania jego cierpienia związanego z chorobą COVID-19 – dodaje dyrektor szpitala.
W ubiegłym roku Wojewódzki Szpital Podkarpacki im. Jana Pawła II w Krośnie otrzymał wsparcie od wielu przedsiębiorstw, organizacji pożytku publicznego i osób prywatnych. Fundusze zostały przeznaczone m.in. na zakup środków ochrony osobistej, które będą wykorzystywane również w tym roku.
Na tym nie kończy się jednak lista potrzeb krośnieńskiej placówki. Obecnie priorytetem jest nabycie kolejnej partii sprzętu medycznego, m.in. diatermii chirurgicznej, kolumny artroskopowej czy aparatu Hotlera EKG. Wśród inwestycji pozamedycznych jest remont drogi dojazdowej do szpitala, m.in. prowadzącej do Poradni Chorób Zakaźnych, gdzie zorganizowany jest punkt szczepień przeciwko COVID-19.
red. Sławomir Farbaniec