Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 05:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dlaczego rozgrzewka jest tak ważna?

Często osoby początkujące, dopiero rozpoczynające swoją przygodę z ćwiczeniami w domu lub w klubie fitness, całkowicie pomija rozgrzewkę. Dlaczego tak się dzieje? Wiele osób uważa, że po prostu szkoda tracić na nią cennego czasu. To brak świadomości przyczynia się do pomijania tego szalenie ważnego elementu każdego treningu. Czy wiesz, dlaczego rozgrzewka powinna poprzedzać absolutnie każdy trening – zarówno ten wykonany w domu, jak też na siłowni?
Dlaczego rozgrzewka jest tak ważna?

Jakie korzyści płyną z wykonywania rozgrzewki przed ćwiczeniami właściwymi?

Rozgrzewka niesie ze sobą szereg korzyści. O większości z nich szczegółowo dowiesz się z tego artykułu https://www.budujmase.pl/trening/rozgrzewka-przed-cwiczeniami-w-domu.html. Ma przede wszystkim za zadanie pobudzić wiele układów organizmu – układ krążeniowo-oddechowy, nerwowy, ale też zwiększyć temperaturę mięśni oraz przyspieszyć przemianę materii w organizmie. Bardzo często chroni przed bolesnymi naderwaniami mięśni, przeciążeniami, urazami i kontuzjami. Dlatego też nie warto jej pomijać.

Po pierwsze: układ krążeniowo-oddechowy

Zestaw lekkich ćwiczeń poprzedzających solidny trening zwiększa ukrwienie i poprawia funkcjonowanie układu krążeniowo-oddechowego. Gdy krew w organizmie zaczyna szybciej krążyć, zdecydowanie łatwiej wytrzymać nawet intensywny, długotrwały wysiłek fizyczny. Szybciej krążąca po ciele krew poprawia też funkcjonowanie mózgu. Podczas dobrze przeprowadzonej rozgrzewki następuje zmniejszenie oporów naczyniowych.

Po drugie: przygotowanie mięśni do pracy

Poza tym rozgrzewka zwiększa temperaturę mięśni, jak również ich elastyczność. Rozgrzanie mięśni o około 1-2 stopnie Celsjusza pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia bolesnych urazów i kontuzji, na przykład podczas intensywnego biegania czy jazdy na rowerze treningowym. Ćwiczenia rozciągające z kolei przygotowują układ mięśniowy i stawy do większego wysiłku. Obniżają sztywność tkanki łącznej, dlatego też układ mięśniowy również lepiej radzi sobie z przeciążeniami, które nierzadko towarzyszą ćwiczeniom. W trakcie rozgrzewki zmniejsza się lepkość mięśni, a co za tym idzie, zwiększa się intensywność ich skurczów i poprawia sprawność mechaniczna. Do mięśni dostarczana jest większa ilość tlenu.

Po trzecie: lepiej funkcjonujący układ nerwowy

W czasie rozgrzewki, która jest formą lżejszych ćwiczeń i ogólnego przygotowania organizmu do pracy następuje również przyspieszenie przewodnictwa nerwowego. Ciało ma lepsze czucie, potrafi też w lepszym zakresie przewodzić bodźce.

Jaką formę ćwiczeń może przybrać rozgrzewka?

Ci, którzy lubili ćwiczyć na szkolnych zajęciach wychowania fizycznego z pewnością pamiętają większość z nich. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać je w dorosłym życiu. Do popularnych form rozgrzania ciała należą krążenia głową w obie strony, ruchy okrężne ramion, wymachy rąk, ruchy okrężne rękami, biodrami, skłony oraz przysiady. Tak wykonana rozgrzewka zawiera w sobie zarówno zestaw ćwiczeń ogólnych, jak również ćwiczenia cardio.

Artykuł sponsorowany



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ