Ewa Stachowska-Musiał, przewodnicząca Komisji Odznaczeń i Wyróżnień Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zaznacza, że Monika Machowicz sukces zawdzięcza uznaniu środowiska dla różnorodnych działań jakie wdrożyła w ubiegłym roku, aby rozszerzyć ofertę Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i promować jej wizerunek.
Koledzy i koleżanki laureatki konkursu podkreślają, że doceniony został wkład Moniki Machowicz w rozwój i promocję bibliotekarstwa w środowisku lokalnym oraz wdrażanie działań internetowych, które mają na celu podtrzymanie kontaktu biblioteki z czytelnikami w czasie ograniczenia działalności KBP w czasie pandemii.
- Zwycięstwo Moniki Machowicz w konkursie Bibliotekarz Roku to zaskoczenie, dla osób, które do tej pory jej nie znały - mówi Bogusława Bęben, dyrektor KBP. Dodaje, że dla niej zaskoczenie było trochę mniejsze. - Znamy się bardzo długo i wiedziałam, że jest osobą niezwykłą, niezwykle twórczą, chłonną wiedzy i kreatywną. Jestem ogromnie dumna, że mogę z nią współpracować, że przyczynia się do pozytywnego wizerunku krośnieńskiej biblioteki.
Monika Machowicz w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej pracuje od 15 lat. Ale, jak zaznacza, z bibliotekarstwem publicznym jest związana od 26 lat. - Cieszę się, że w Krośnie udało mi się zrealizować kilka autorskich inicjatyw, które nabrały już charakteru cyklicznego. To między innymi Turniej Jednego Wiersza, Krośnieński Mistrz Ortografii, Tydzień Głośnego Czytania - wymienia.
Jako kustosz i instruktor w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej koordynuje też m.in. akcję społeczną Narodowe Czytanie i Tydzień Bibliotek.
Monika Machowicz przyznaje, że tytuł Bibliotekarza Roku 2020 jest dla niej zaskoczeniem. - To docenienie pracy, którą wykonuję w bibliotece - mówi. Dodaje, że nagroda to też wyróżnienie dla wszystkich pracowników Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
- Współczesny bibliotekarz to osoba, która musi się ciągle uczyć - mówi Monika Machowicz. - Szczególnie w sytuacji pandemicznej, która zmusiła nas do podjęcia nowych wyzwań.
Bibliotekarz Roku 2020 podkreśla, że ubiegły rok pokazał, że bibliotekarze są mobilni, kreatywni i otwarci na zmiany i innowacje. - Musieliśmy się odnaleźć w nowej rzeczywistości i przenieść naszą działalność kulturalno-edukacyjną do internetu. Mimo zamkniętych drzwi chcieliśmy mieć kontakt z naszymi czytelnikami - mówi Monika Machowicz.
Za jeden z najważniejszych projektów uważa ten zrealizowany wspólnie z biblioteką w Preszowie - "Biblioteki w czasie i przestrzeni". - Efektem jest aplikacja mobilna, w której znajdziemy biogramy blisko 80 osób związanych z Krosnem i Preszowem - wyjaśnia. Dodaje, że w ramach tego projektu powstały również wirtualne spacery po obu miastach i bibliotekach - wyjaśnia.
Miłośniczka kryminałów
Monika Machowicz przyznaje, że jak każdy bibliotekarz lubi czytać. - W moim przypadku, jeżeli chodzi o literaturę czytaną dla przyjemności to kryminały - mówi. I od razu poleca autorów: Wojciech Chmielarz, Jędrzej Pasierski, Magda Stachula. - Ale wybór kryminałów jest duży - zaznacza. I zaprasza po wszystkie książki do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.
Czytaj też: 18. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w KBP pod hasłem "Znajdziesz mnie w bibliotece"
Autor: Tomasz Jefimow
Zdjęcia: Tomasz Jefimow