Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 15:41
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Niepełnosprawni i ich opiekunowie mogą zaszczepić się bez kolejki

NFZ informuje, że od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz ich opiekunowie mają możliwość zaszczepienia się w punktach szczepień powszechnych bez konieczności wcześniejszego umówienia się na termin szczepienia.
Niepełnosprawni i ich opiekunowie mogą zaszczepić się bez kolejki

Autor: Tomasz Jefimow

- Zatem osoba z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będzie mogła przyjechać do punktu szczepień powszechnych i od razu, bez kolejki, przyjąć szczepionkę - tłumaczy Rafał Śliż, rzecznik Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Dodaje, że w przypadku opiekunów, ich liczba to do trzech na osobę niepełnosprawną.

Rzecznik rzeszowskiego oddziału NFZ przypomina różnicę pomiędzy punktem szczepień populacyjnym a powszechnym. - Nabiera ona kluczowego znaczenia dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności - zaznacza.

Populacyjnych punktów szczepień na Podkarpaciu jest ponad 450. - Znajdują się najczęściej w poradniach lekarza rodzinnego i innych placówkach medycznych - mówi Rafał Śliż. Dodaje, że ich wykaz znajduje się na stronie internetowej www.gov.pl/web/szczepimysie oraz pod bezpłatnym i czynnym całą dobę numerem 989. Szczepienie odbywa się po wcześniejszej rejestracji.

- Punkty szczepień powszechnych zostały utworzone często poza placówkami medycznymi, lecz szczepienia wykonywane są również przez personel medyczny okolicznych placówek - tłumaczy Rafał Śliż.

Na terenie Podkarpacia znajdują się w 34 miejscach. Ich wykaz dostępny jest również na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie, infolinii 989 oraz dodatkowo na stronie Podkarpackiego NFZ w dziale dla Pacjentów.

- Szczepienie odbywa się poprzez wcześniejszą rejestrację, lecz dla osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności szczepienie odbywa się od razu, bez kolejki i bez wcześniejszej rejestracji - zaznacza Rafał Śliż.

Punkty powszechne dysponują większą liczbą szczepionek, co przekłada się na pewność zaszczepienia w dniu zgłoszenia.

- Wszystkie punkty szczepień powszechnych otrzymały komunikat Ministerstwa Zdrowia, w którym przekazano szczegółowo informacje dotyczące szczepień osób niepełnosprawnych - informuje Rafał Śliż. Dodaje, że zostały one również zobowiązane do dostosowania miejsc szczepień do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Rzecznik podkarpackiego NFZ przypomina też, że osoby, których stan zdrowia bądź względy społeczne nie pozwalają na dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień, mogą skorzystać z transportu organizowanego przez jednostki samorządu terytorialnego.

O szczegóły dotyczące pomocy w dotarciu do punktu szczepień można pytać w urzędzie miasta bądź gminy. Pełny wykaz telefonów dostępny jest na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego – TUTAJ.

Osoby obłożenie chore mogą być zaszczepione przez tzw. wyjazdowe punkty szczepień.

Rzecznik podkarpackiego NFZ wylicza, że szczepienia dla osób niepełnosprawnych są również organizowane na terenie:

  • ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi (środowiskowe domy samopomocy i kluby samopomocy),
  • warsztatów terapii zajęciowej,
  • zakładów aktywności zawodowej,
  • centrach integracji społecznej,
  • klubach integracji społecznej,
  • ośrodków Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczych
  • uczestnicy programu "Rehabilitacja 25 plus",
  • Szkołach Przysposabiających do Pracy,
  • mieszkaniach chronionych.

Na terenie tych ośrodków mogą się zaszczepić:

  • osoby niepełnosprawne korzystające z placówek
  • opiekunowie ww. osób niepełnosprawnych
  • personel

- Aby zorganizować szczepienia na terenie swojej placówki, ośrodek powinien nawiązać współpracę z wybranym punktem szczepień i przygotować listę osób chętnych do zaszczepienia - zaznacza Rafał Śliż.

Autor: tom


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ