Zbiór poloników prezentowany na wystawie jest tylko częścią bogatej kolekcji, którą krośnieńskiemu muzeum podarowało Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji.
- Decyzja o przekazaniu wszystkich zbiorów i archiwum do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie jest dla naszej placówki ogromnym wyróżnieniem, a cele jakie towarzyszyły członkom Stowarzyszenia, dbałość o historię, kulturę i pamięć o Polsce niepodległej i wolnej, niech będą stawiane za wzór dla przyszłych pokoleń Polaków - zaznacza Jan Gancarski, dyrektor muzeum.
Dodaje, że członkowie Stowarzyszenia uratowali od zniszczenia i zapomnienia wiele bezcennych dla historii naszego kraju poloników. - To dzięki ich zaangażowaniu przyszłe pokolenia Polaków będą mogły poznawać historię Ojczyzny na podstawie ocalonych eksponatów - mówi.
Wśród zabytków przekazanych do Muzeum Podkarpackiego znajduje się wiele cennych eksponatów z okresu od XVII do XX wieku. Kolekcję tworzą unikatowe archiwalia, fotografie, plakaty, dzieła sztuki, dewocjonalia, mundury, sztandary, odznaczenia i publikacje. Wśród nich do najcenniejszych należą pamiątki po płk. Leopoldzie Kraczkiewiczu – Złoty Krzyż Virtuti Militari IV klasy nadany w 1831 roku i Francuska Legia Honorowa.
Bogaty zbiór fotografii zawiera wyjątkowe zdjęcia Ignacego Jana Paderewskiego i gen. Władysława Sikorskiego z ich odręcznymi autografami.
- Pozostałą część zbioru stanowią zdjęcia z okresu powojennego - mówi Łukasz Kyc, kierownik działu historycznego muzeum. - Są to sceny z imprez okolicznościowych, organizowanych przez polskich kombatantów żyjących we Francji i Wielkiej Brytanii, pielęgnujących tradycje narodowe i manifestujących swoje przywiązanie do Polski.
Łukasz Kyc dodaje, że niezwykle cenna jest bogata kolekcja orłów polskich z legendarnym orłem I Pułku Ułanów Legionów Polskich, tzw. beliniackim, orzełkami legionowymi oraz orzełkami Armii gen. Józefa Hallera i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. - Bezcenną pamiątką jest szklany ryngraf patriotyczny z 1898 roku podarowany Bronisławie i Kazimierzowi Dłuskim czy orzeł ze sztandaru Armii Polskiej we Francji z 1917 roku - zaznacza.
Wśród archiwaliów na szczególną uwagę zasługują odręczne pisma gen. Władysława Sikorskiego z września 1939 roku, odezwa Komitetu Organizacyjnego Gwardii Narodowej z 1848 roku oraz oryginalna odezwa gen. Władysława Andersa do żołnierzy Armii Polskiej na Wschodzie z 1943 roku.
Kolekcja plakatów obejmuje egzemplarze z lat 1917-1945. - Na przykład afisz wzywający Polaków mieszkających w USA do wstępowania do Armii Polskiej we Francji, przedwojenny afisz reklamujący Polskę czy propagandowe plakaty z okresu II wojny światowej - wylicza Anna Guz, kierownik działu artystycznego muzeum. Dodaje, że osobną grupę stanowi zbiór plakatu powojennego – Między innymi afisz w języku francuskim wzywający do uwolnienia z więzienia kardynała Stefana Wyszyńskiego czy plakaty i ich projekty z okresu "Solidarności".
Dużą grupę publikacji stanowią pozycje wydawane na Bliskim Wschodzie i dla żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz polskich autorów emigracyjnych, często nieznanych w kraju. Prezentujemy również publikacje w języku francuskim dotyczące historii Polski z okresu od XVII do XX wieku.
W zbiorze znajdują się cenne grafiki, m.in. wizerunki Marii Leszczyńskiej, Kazimierza Pułaskiego, Józefa Poniatowskiego, Józefa Dwernickiego i George Sand.
Osobną grupę stanowią medale, medaliony i plakiety. - W tym najcenniejszy medalion wykonany na przełomie XVI i XVII wieku przedstawiający króla Zygmunta III Wazę - mówi Łukasz Kyc.
W skład kolekcji wchodzą medaliony i relief z wizerunkiem ukochanego kompozytora Polaków i Francuzów, Fryderyka Chopina.
Liczny jest unikatowy zbiór eksponatów należących do żołnierzy i kombatantów polskich, w tym mundury oraz pamiątki patriotyczne, także z okresu "Solidarności".
Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę (15 maja) o godz. 18:15. Udział jest możliwy tylko z zaproszeniami. Muzeum zaprasza wszystkich chętnych na transmisję (TUTAJ).
Natomiast z ekspozycją będzie można się zapoznać już od wtorku (18 maja). Wystawa będzie czynna do końca stycznia 2022 roku.
Dyrektor muzeum oraz ks. Andrzej Chmura, dziekan dekanatu krośnieńskiego, zapraszają na uroczystą mszę świętą w krośnieńskiej Farze. Będzie ona połączona z odsłonięciem urny z ziemią z grobów katyńskich pod Tablicą Pamięci.
Urna została przywieziona przez Jacka Teichena - syna zamordowanego przez NKWD Henryka Ignacego Teichena. - Ziemię zebrano podczas pierwszej wizyty Polaków w Katyniu w kwietniu 1989 roku i przewieziono do Paryża - opowiada Jan Gancarski. Dodaje, że urnę przekazało Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji, wraz z 9 tysiącami cennych poloników Muzeum Podkarpackiemu w Krośnie.
Transmisję mszy będzie można obejrzeć TUTAJ
Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow