Ekspozycję przygotował IPN z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". W jej uroczystym otwarciu na krośnieńskim Rynku wzięli udział twórcy i działacze regionalnej Solidarności, poseł Piotr Uruski, władze miasta oraz przedstawiciele IPN.
Historię powstania największego ruchu społecznego w Polsce przypominał prof. Krzysztof Kaczmarski z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. - Krosno było w centrum fali strajkowej w Polsce - podkreślił. - W drugiej połowie sierpnia strajki objęły WSK PZL, Naftomet, FA Polmo, Krosnolen, PKS.
Jako ciekawostkę przedstawił, że to właśnie w Krośnie po raz pierwszy powstała nazwa Niezależny Samorządny Związek Zawodowy. - Została użyta 29 sierpnia, kiedy przedstawiciele protestujących zakładów krośnieńskich utworzyli zespół organizacyjny - opowiadał prof. Krzysztof Kaczmarski.
Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie zaznaczył, że wystawa upamiętnia NSZZ Solidarność i budzącą się latem 1980 roku wśród Polaków nadzieję, że możliwa jest zmiana na lepsze. - I o tym dziedzictwie tamtej Solidarności pamiętajmy - mówił prof. Krzysztof Kaczmarski.
- Solidarność to były miliony osób, które ją tworzyły - podkreśla Tadeusz Majchrowicz, przewodniczący zarządu regionu Podkarpacie NSZZ Solidarność i wiceprzewodniczący KK NSZZ "S". Dodaje, że wystawa zorganizowana przez IPN wpisuje się doskonale w obchody 40-lecia związku zawodowego. - Postanowiliśmy, że podczas ich trwania oddamy hołd i cześć tym wszystkim bezimiennym, którzy tworzyli NSZZ Solidarność. Bo wielu z ówczesnych działaczy było na pierwszych stronach gazet, zajmowali i zajmują ważne stanowiska w administracji samorządowej i rządowej, ale miliony ludzi bardzo często do niedawna żyło niezwykle skromnie ,czasem nawet w biedzie, co powinno być wstydem.
Wystawa "TU rodziła się Solidarność" została ustawiona nieprzypadkowo na krośnieńskim Rynku. - Ulokowana została w cieniu wieży kościoła farnego, który był jednym z ośrodków, gdzie ludzie z opozycji antykomunistycznej spotykali się i mieli możliwość przetrwać ten najtrudniejszy czas mrocznej nocy stanu wojennego - przypomina Tadeusz Majchrowicz. - Natomiast po drugiej stronie Rynku mamy klasztor oo. kapucynów, gdzie również było miejsce spotkań ludzi Solidarności.
Plenerową wystawę będzie można oglądać do 8 czerwca. Jej celem jest ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 roku oraz powstawanie "Solidarności" w niemal każdym zakątku kraju.
Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow