Co składa się na zdrowy tryb życia?
- Dieta. Musi ona zaspokajać zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki budulcowe, odżywcze oraz regulatorowe. Co więcej, musi być także dostosowana do wieku konkretnej osoby oraz aktywności, jakiej się ona podejmuje. Do diety warto również włączyć suplementację witamin - witamina C oraz D+K to najważniejsze z nich. Warto również pamiętać o żywności ekologicznej - będziemy wówczas w 100% świadomymi konsumentami.
- Aktywność fizyczna. Jest to podstawowy element zdrowego stylu życia. To właśnie ona jest fundamentem, na którym opiera się cała piramida zdrowego żywienia. Naukowcy twierdzą, że codzienne rozciąganie się przez około 20 minut to minimum aktywności dla każdego.
- Umiejętność radzenia sobie ze stresem. To, jak umiemy radzić sobie ze stresem długotrwałym, odnosi się do tego, ile nasz organizm produkuje kortyzolu - hormonu stresu, który od wielu lat określany jest mianem cichego zabójcy. Zaburza on bowiem równowagę organizmu i powoduje uszkodzenie wielu wewnętrznych układów.
- Sen. Powinien być on nieprzerwany, zdrowy oraz trwać około 7-8 godzin. Podczas snu nasz organizm regeneruje się na wszystkich poziomach. Najlepszą porą na sen jest noc, a godziny, w których organizm regeneruje się najbardziej to 23:00 - 2:00.
- Używki. Nieważne, czy mowa o alkoholu, nikotynie, czy środkach psychoaktywnych - każde z nich konsekwentnie niszczą nasze zdrowie. W pierwszej kolejności uderzają one w śluzówki, mózg, nabłonki oraz naczynia włosowate. Zaburzenie ich pracy może powodować niedotlenienie komórek w organizmie, a w efekcie obumarcie ich.
- Relacje towarzyskie i społeczne, a także lenistwo. Naukowcy udowodnili, że lenistwo jest nam potrzebne do zdrowego trybu życia, tak samo jak i praca oraz kontakty społeczne. Badania potwierdzają, że ludzie, którzy otaczają się innymi osobami, są bardziej szczęśliwi i bardziej zadowoleni ze swojego życia.
Zbilansowana dieta - czyli jaka?
Zbilansowana dieta to taka, która uwzględnia odpowiednie proporcje wszystkich składników odżywczych, jakie są potrzebne dla naszego organizmu - tłuszcze, białko, węglowodany, składniki mineralne oraz witaminy.
Według najnowszych badań ilość energii, jaką dostarczamy z tłuszczy, powinna wynosić 20-35%, z białek 10-20%, a z węglowodanów 45-65%. Dane te będą poprawne dla większości dorosłych oraz zdrowych osób. Jeżeli jednak chcesz mieć pewność, jakie dokładnie są nasze potrzeby żywieniowe, warto skorzystać z porady dietetyka. Weźmie on pod uwagę m.in. nasz wiek, skład ciała, masę, stan zdrowia oraz aktywność fizyczną, jaką wykonujemy.
Żywność ekologiczna
Jest ona zdrowa, wytwarzana z surowców, które nie były traktowane pestycydami oraz przede wszystkim smaczna. To, co ją wyróżnia, to brak jakichkolwiek konserwantów - jesteśmy zatem w 100% świadomi, co spożywamy. Żywność tę można nabyć stacjonarnie, jednak jest ona stosunkowo droga do tych produktów, które możemy zakupić przez Internet. Sklep ze zdrową żywnością online będzie zatem najlepszym rozwiązaniem. Ze względu na to, że zdrowy tryb życia jest coraz bardziej popularny, w sieci znajdziemy mnóstwo różnych produktów. Możemy być zatem pewni, że na pewno trafią one w nasz gust.
Materiał partnera