Analiza poziomu opieki zdrowotnej na Podkarpaciu wykazuje zapotrzebowanie na zwiększenie dostępności usług medycznych jak i poprawę ich jakości oraz rozwój kapitału społecznego. W projekcie pn. "Podkarpacki System Informacji Medycznej" został opracowany i wdrożony system teleinformatyczny, którego zadaniem jest gromadzenie, analiza oraz udostępnianie zasobów w formie cyfrowej dotyczących udzielonych lub planowanych świadczeń opieki zdrowotnej, jakie będą przeprowadzane w jednostkach służby zdrowia zlokalizowanych na terenie województwa podkarpackiego, których organem założycielskim jest Województwo Podkarpackie. System informacji medycznej ma pełnić rolę nowoczesnego, kompleksowego systemu rejestrowania wszystkich procesów zachodzących w systemie ochrony zdrowia, zapewniającym wielokierunkowe i wielopoziomowe zarządzanie danymi.
Wartość całości projektu PSIM: 60 222 341,48 złotych; koszty dotyczące krośnieńskiego Szpitala to ponad 2 mln 700 złotych.
W ramach informatyzacji krośnieńskiego Szpitala, pod koniec 2014 roku rozbudowano sieć komputerową – stworzono nowoczesny szkielet sieci w technologii światłowodowej. Zakupiono 107 komputerów oraz zainstalowano 21 rodzajów modułów oprogramowania do obsługi m.in. rozliczeń z NFZ, zamówień publicznych, obsługi Apteki. Wdrożono również możliwość e-rejestracji. Dzięki temu rozwiązaniu pacjent może zarejestrować się do poradni specjalistycznych krośnieńskiego Szpitala pod adresem: https://psim.podkarpackie.pl. Dysponentem danych medycznych swoich pacjentów jest krośnieński Szpital, jednak może z nich korzystać Centrum Informacji Medycznej za zgodą dysponenta. PSIM to rozwiązanie teleinformatyczne, którego głównym zadaniem jest gromadzenie, analiza i udostępnianie zasobów cyfrowych z udzielonymi lub planowanymi świadczeniami opieki zdrowotnej w placówkach służby zdrowia.
W ramach tej witryny udostępniane są elektroniczne usługi, do których należą:
• e-Informacja - zadaniem tej e-Usługi jest udostępnienie informacji o podmiotach leczniczych uczestniczących w projekcie, zakresach i dostępności świadczeń zdrowotnych realizowanych przez te podmioty oraz innych ważnych informacji z zakresu opieki zdrowotnej. Pacjenci mogą również założyć konto PSIM, dzięki któremu będą mogli m.in. rejestrować się elektronicznie (elektroniczna usługa e-Rejestracja) na usługi medyczne udostępniane w tym celu przez podmioty lecznicze uczestniczące w projekcie.
• e-Rejestracja – zadaniem tej e-Usługi jest umożliwienie pacjentowi posiadającemu konto PSIM, elektroniczne zarejestrowanie się na wybrane usługi medyczne udostępniane przez podmioty lecznicze.