Cechy odpowiedniego fotelika
Dobry fotelik posiada przede wszystkim obszerne siedzisko i regulowane komponenty. Należy bowiem pamiętać, że fotel 15-36 musi zapewniać wygodę w czasie podróży dzieciom od mniej więcej 4. do 12. roku życia, czyli przez niemal 8 lat. W związku z tym siedzisko nie powinno być za krótkie, gdyż wówczas będzie powodować drętwienie nóg. Zagłówek musi mieć kilka stopni regulacji, ponieważ na bieżąco trzeba go dostosowywać do rosnącego dziecka. Możliwość odchylania oparcia zapewni natomiast dziecku wygodną pozycję w czasie drzemki, a jednocześnie pozwoli na przebywanie przez cały czas jazdy w bezpiecznej strefie fotelika.
System ochrony bocznej to niezbędny system bezpieczeństwa w foteliku samochodowym z każdego przedziału wagowego, ponieważ zwiększa ochronę na wypadek zderzenia bocznego. Ma on za zadanie amortyzować powstałą w wyniku uderzenia w bok pojazdu siłę, nim ta dotrze do dziecka.
Ze względu na fakt, że fotelik do 36 kg zapina się już w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, produkty te powinny być wyposażone w prowadnice pasów biodrowego i barkowego. W przeciwnym razie prawidłowe poprowadzenie ich może okazać się niemożliwe, co z kolei może skutkować uduszeniem lub wyślizgnięciem się dziecka z siedziska przez pas, który nie utrzymuje się płasko na udach. Niektóre modele posiadają system SecureGuard, czyli dodatkowy punkt zamontowany w siedzisku, mający za zadanie podtrzymywać pas bezpieczeństwa.
Przed zakupem konkretnego modelu fotelika warto zawrócić również uwagę, czy ma on tapicerkę, którą łatwo da się zdejmować i czyścić. Najlepsze są te, wykonane z tkaniny oddychającej, przystosowane do prania w pralce.
Wysoki poziom bezpieczeństwa
O tym, czy fotelik jest dobry, świadczy stopień bezpieczeństwa, jaki zapewnia dziecku w czasie jazdy. Ten zaś można sprawdzić na kilka sposobów. Wystarczy przed zakupem upewnić się, że konkretny fotelik posiada homologację i-Size, uzyskał wysokie oceny w niezależnych testach zderzeniowych oraz ma możliwość montażu na ISOFIX.
Norma i-Size to nowe przepisy mówiące o tym, w jakich fotelikach powinno się przewozić dziecko na danym etapie rozwoju, obowiązujące na terenie Unii Europejskiej. Obecnie funkcjonują one równolegle z przepisami Europejskiej Normy Kontrolnej ECE R44/04, jednak norma i-Size wprowadza znaczące nowości. Rekomendowany w nich jest sposób w jaki powinny być montowane foteliki samochodowe 15-36 (za pomocą systemu ISOFIX), dobieranie fotela na podstawie wzrostu (nie zaś wagi) oraz wzmocnione boczne skrzydła zagłówka, w celu zwiększenia ochrony głowy w razie ewentualnej kolizji bocznej.
W przypadku foteli z przedziału wagowego dla starszaków rzetelną oceną jest punktacja przyznawana w testach zderzeniowych niezależnej instytucji ADAC. Jest to prestiżowy i rygorystyczny test, który ma za zadanie sprawdzać skuteczność zastosowanych przez producenta rozwiązań, a tym samym jak dany model zachowa się w czasie zderzenia.
Odpowiedni fotelik samochodowy to ten spełniający najwyższe oczekiwania przyszłych użytkowników. Składają się na to: dopasowanie do anatomii dziecka na przestrzeni kilku lat, zastosowanie niezawodnych systemów bezpieczeństwa podczas produkcji, intuicyjna obsługa oraz wysoka jakość wykonania. Jeżeli te cechy wyróżniają wybrany model fotelika samochodowego od 15 kg, można być spokojnym, że dany produkt zapewni przyjemne i bezpieczne podróże każdego dnia.
Materiał partnera