Seniorzy będą mogli zaszczepić się na grypę na koszt miasta

Seniorzy będą mogli zaszczepić się na grypę na koszt miasta pixabay.com

Radni przyjęli program polityki zdrowotnej dla mieszkańców Krosna. Zakłada on m.in. profilaktyczne szczepienia przeciwko grypie dla seniorów. Akcja rozpocznie się we wrześniu, potrwa do listopada.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a czasami także przez kontakt ze skażoną powierzchnią. W zależności od wieku i od ogólnego stanu zdrowia przebieg choroby może być różny. U osób powyżej 65 roku życia objawy często nie pojawiają się tak nagle, jak u osób młodszych. Jednak osoby starsze są najbardziej narażone na powikłania i wysoką śmiertelność.

Zakażenia wirusem grypy występują powszechnie. Zachorowania mają miejsce przede wszystkim w okresie od września do kwietnia (w tzw. sezonie epidemicznym). W Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań, w zależności od sezonu epidemicznego. Szczyt ma miejsce zwykle między styczniem a marcem.

Z danych krośnieńskiego sanepidu wynika, że w Krośnie i powiecie w ub. roku zanotowano blisko 28 tysięcy podejrzeń i zachorowań na grypę. To mniej niż w 2018 roku, kiedy takich przypadków zgłoszono prawie 35 tysięcy.

Najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania grypie i jej skutkom są szczepienia profilaktyczne. Te znajdują się w grupie szczepień zalecanych, nie są jednak finansowane z budżetu państwa.

Dlatego władze miasta zdecydowały, że sfinansują zakup szczepionek dla seniorów i zlecą wykonanie szczepień placówce medycznej. Zarezerwowano w budżecie na ten cel 93 tys. zł.

- Według naszych obliczeń, przy zachowaniu dotychczasowej ceny za szczepienie, około 55 zł za jedno, daje nam to możliwość wsparcia około 13 procent populacji mieszkańców w wieku 60 plus - tłumaczy Julita Jaśkiewicz, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UM Krosna.

Radny Stanisław Czaja uważa, że to za mało. - Co z pozostałą populacją seniorów, z uwagi na aktualną sytuację i ostrożność też będą chcieli się zaszczepić - mówił podczas ostatniej sesji rady miasta. I pytał, czy jest możliwość rozszerzenia programu jeśli będzie takie zapotrzebowanie.

Przewodniczący rady Zbigniew Kubit, uspokaja, że przyjęty program można zmienić. - Zawsze istnieje możliwość dokonania korekt poprzez podjęcie uchwały zmieniającej - tłumaczy.

autor: Tomasz Jefimow

Polecamy

jj13052020

k112 280x280

KLO RB 2020

ZSGH KROSNO112

zs osiw ohp

zsjedliczev3 1905

BudowlankaKrosno reklama2020

banerek-zsiwonicz

lo jedlicze v

WYDARZENIA NOWE

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

R  E  K  L  A  M  A
 

Partnerzy portalu: