Tarcza antykryzysowa. Wnioski do ZUS można składać wyłącznie drogą elektroniczną

Tarcza antykryzysowa. Wnioski do ZUS można składać wyłącznie drogą elektroniczną ZUS

Tylko przez Platformę Usług Elektronicznych można składać wnioski o świadczenie postojowe i zwolnienie z obowiązku opłacania składek przez trzy miesiące oraz o dodatek solidarnościowy.

Zmiany wprowadziła „Tarcza antykryzysowa 4.0”. - Od środy (24 czerwca) można przesyłać wnioski wyłącznie za pośrednictwem PUE - tłumaczy Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim. - M.in. o dodatek solidarnościowy, świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek (wnioski do 30 czerwca), udzielenie ulgi bez opłaty prolongacyjnej oraz odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę - wylicza.

Na stronie ZUS jest zamieszczona instrukcja w jaki sposób krok po kroku założyć konto na PUE. - Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą założyć profil w placówce ZUS - informuje Wojciech Dyląg. I dodaje, że w zakładaniu profili będą pomagali pracownicy.

Rzecznik zwraca uwagę, że coraz więcej osób korzysta z PUE. - Platforma Usług Elektronicznych stale się rozrasta - mówi. - Od marca do czerwca założono ponad 600 tys. profili.

Pracownicy ZUS tłumaczą, że złożenie wniosku drogą elektroniczną pozwala uniknąć błędów. - Takie wnioski są automatycznie wypełniane danymi osoby, która je składa. System pilnuje, aby niezbędne informacje zostały wypełnione. Nie pozwala na przekazanie błędnego formalnie lub niekompletnego wniosku.

Portal PUE ZUS jest elektroniczną skrzynką podawczą. - Dzięki PUE można załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu - informuje Wojciech Dyląg. I dodaje, że przez internet można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i płatnościach. - Za pośrednictwem PUE można wysłać też wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe oraz rozliczyć składki.

opr. tom

zdjęcia: ZUS

Polecamy

standup mozlil

fin-banery280x400

kiara06

mechanik baner 2020

skupzlotav2

studium baner do 25 08 2020

WYDARZENIA NOWE

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

R  E  K  L  A  M  A
 

Partnerzy portalu:

beniaminek2020lostark-logojubiler-jaracz-logologoAnonseKrosnojasion24metkro