OSP KSRG Krościenko Wyżne

fot. Adam Hejnar - Krosno112.pl fot. Adam Hejnar - Krosno112.pl

Ochotnicza Straż Pożarna w Krościenku Wyżnym, jest najstarszą organizacją działającą w gminie Krościenko Wyżne. Należy również do najstarszych na Podkarpaciu, gdyż założona została w 1898 roku. Ochotnicza Straż Pożarna w Krościenku Wyżnym powstała w okresie zaborów, stąd oprócz podstawowego zmagania się z plagą pożarów realizowano działalność patriotyczną – kultywującą polskie tradycje, obyczaje oraz ukazującą nasze korzenie historyczne. Miało to wielki wpływ na kształtowanie świadomości publicznej i utrzymanie szeroko rozumianej polskości. Stąd do dnia dzisiejszego zachowało się zaangażowanie krościeńskich strażaków w działalność kulturalną i społeczną prowadzoną na rzecz lokalnego społeczeństwa.

Konsekwencją austriackiego ustawodawstwa pożarowego było powołanie OSP w Krościenku Wyżnym. Jednak dopiero w roku 1909 jednostka została umundurowana i wyposażona w sprzęt gaśniczy - ręczną sikawkę czterokołową. W tamtym czasie OSP liczyła 16 strażaków. W 1920 roku zakupiono drugą sikawkę i utworzono dwie sekcje gaśnicze. Jedna znajdowała się na południowej części wsi, a druga na północnej. Taki podział umożliwił szybsze dotarcie do pożaru.

W 1926 roku zakupiono mundury i hełmy. Rok później mieszkańcy ufundowali straży sztandar z wizerunkiem św. Floriana i Matki Boskiej Częstochowskiej. W tym czasie jednostka liczyła 31 strażaków. Ochotnicza Straż Pożarna rozwijała się w bardzo szybkim tempie. W 1931 r. wyremontowano remizę, która znajdowała się na miejscu obecnego Domu Strażaka. Później dla potrzeb drugiej sikawki wybudowano drewnianą szopę na stronie północnej. Obie remizy istniały do lat powojennych. W roku 1932 zakupiono kolejne mundury oraz czapki galowe, dwie drabiny i dwie lampy naftowe. W 1934 r. dokonano podziału jednostki na dwa oddziały liczące po 10 osób, były to oddziały: ratowniczy i wodny. W 1935 r. uchwalono nowy statut OSP.

W czasie okupacji hitlerowskiej działalność straży została zahamowana. W roku 1942 wznowiono działalność OSP, angażując do niej głównie przedwojennych strażaków. Odtworzona jednostka liczyła 25 osób. W roku 1948 udało się zakupić pierwszą motopompę. Natomiast w latach 1956-1959 budowano nową strażnicę. Środki na cele budowlane pozyskiwano z organizowanych corocznie zabaw, festynów, loterii, bufetów weselnych itp. Mimo wysiłków i starań Zarządu budowa przeciągnęła się do lat 70-tych. Dopiero w okresie 1972-1975 przeprowadzono prace wykończeniowe i porządkowe przy remizie. Postawiono ją obok obecnej strażnicy. W 1966 roku jednostka pozyskała samochód ciężarowy Studebaker, który przerobiony został na wóz strażacki. W 1972 roku uległ on jednak uszkodzeniu, a jednostka otrzymała nowy samochód ‘’Żuk”.

W 1984 roku jednostka otrzymała Stara 266, by kilka lat później tj. w 1990 r. od Komendy Wojewódzkiej w Krośnie przejąć samochód bojowy Star 244 wraz z nową motopompą i osprzętem. W kolejnych latach tj. 1982-1986 członkowie OSP wykonali stalową wspinalnie z syreną alarmową, oraz powołali komitet do budowy nowej remizy. W czasie tego okresu gromadzono materiały i prowadzono prace budowlane. Obiekt oddano do użytkowania 12 maja 1991 r. Wcześniej, 5 maja budynek uroczyście poświęcono, nadano mu również nazwę „Dom Strażaka”. W roku 1997 jednostkę OSP włączono do KSRG - Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Kolejne lata to intensywne działania poszczególnych Zarządów w kierunku zaopatrzenia OSP w nowy sprzęt pożarniczy oraz sprzęt umożliwiający strażakom odpowiednie reagowanie w czasie usuwania skutków powodzi i lokalnych podtopień budynków. OSP Krościenko Wyżne jest też przygotowana do niesienia pomocy w przypadkach zagrożenia ruchu drogowego niezależnie od tego, czy sprawcami kolizji są pojazdy czy piesi.

Aktualnie oprócz podstawowego wyposażenia pożarniczego nasza jednostka posiada między innymi:
- trzy samochody – lekki (GLAw Ford Transit) i średni (GBARt 2/17 StarMan) oraz Volkswagen T4 bus
- zestaw hydrauliczny „Lukas”- przeznaczony do ratownictwa technicznego,
- system alarmowania DSP 50 + moduł GSM,
- pilarki STIHL MS – 440,
- pilarka Husqvarna,
- piła do betonu i stali STIHL TS – 400,
- zestaw do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (2x torba OSP R1, 2x zestaw szyn Kramera, deska ortopedyczna)
- podręczny sprzęt burzący,
- tłumice metalowe,
- sprzęt ochrony dróg oddechowych MSA Auer,
- hełmy strażackie Calisia Vulcan,
- kamizelki ratunkowe,
- wodery,
- węże tłoczne 75,
- węże tłoczne 52,
- węże ssawne 110,
- zestaw oświetleniowy,
- rozdzielacze,
- prądownice,
- smoki ssawne,
- pompa pływająca NIAGARA,
- pompa szlamowa HONDA WT20X,
- drabina ratownicza D10 W,
- agregat prądotwórczy HONDA ECT 7000,
- umundurowania specjalne,
- umundurowania koszarowe,
- obuwie specjalne,
- i wiele innych.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat strażacy OSP Krościenko Wyżne podnosili swoje umiejętności i kwalifikacje. Mieli okazje uczestniczyć w różnych ćwiczeniach bojowych organizowanych przez PSP na dużych obiektach miasta Krosna i obiektach gminy. Odbywali szkolenia podstawowe, specjalistyczne oraz kursy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Jednostka OSP Krościenko Wyżne uczestniczy również z sukcesami w zawodach sportowo-pożarniczych oraz różnego rodzaju zmaganiach sportowych.
Statutową działalnością jest również sfera kultury, tradycji, obyczajowości i patriotyzmu. OSP Krościenko Wyżne od wielu lat uczestniczy w obchodach świąt kościelnych oraz państwowych, które na trwałe wpisane są w coroczny plan pracy jednostki. Organizuje zabawy, festyny, wycieczki, konkursy- szczególnie o tematyce przeciwpożarowej, turnieje sportowe i imprezy rekreacyjne oraz różnego rodzaju akcje profilaktyczne.

OSP w Krościenku Wyżnym prowadzi, tak jak w przeszłości, współpracę ze wszystkimi lokalnymi jednostkami, organizacjami, władzami gminnymi i kościelnymi. Współpracuje z KM PSP w Krośnie, KW PSP w Rzeszowie, Zarządem Powiatowym i Wojewódzkim ZOSP RP. OSP Krościenko Wyżne współpracuje również z jednostkami straży pożarnej z zagranicy.
Na dzień dzisiejszy Ochotnicza Straż Pożarna w Krościenku Wyżnym liczy 65 członków czynnych, 7 członków honorowych oraz 24 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W skład powołanej w 2009 roku Jednostki Operacyjno-Technicznej wchodzi 35 strażaków.

OSP Krościenko Wyżne dysponuje również nowoczesną bazą lokalową oddaną do użytku w 2015 r., w tym świetlicą strażacką, która oprócz podstawowego wyposażenia posiada między innymi: projektor wraz z ekranem, sprzęt komputerowy, Wi-Fi, 50-calowy telewizor, sprzęt sportowy oraz drugą salę (konferencyjną), w której powstała Izba Pamięci Strażackiej z gablotami ściennymi z eksponatami dotyczącymi historii jednostki OSP oraz innymi pamiątkami związanymi z pożarnictwem z terenu miejscowości.

Zarząd OSP KSRG
Krościenko Wyżne

Kontakt:
38-422 Krościenko Wyżne
ul. Południowa 3
adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
www.ospkroscienkowyzne.pl

tekst: OSP Krościenko Wyżne
fot. Krosno112.pl

Polecamy

zsp reklama k112

skupzlotav2

mechanik baner 2020

optimus club

KLO RB 2020

studium baner do 25 08 2020

WYDARZENIA NOWE

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

R  E  K  L  A  M  A
 

Partnerzy portalu: