OSP Klimkówka

fot. Adrian Kuźniarowicz - Krosno112.pl fot. Adrian Kuźniarowicz - Krosno112.pl

Klimkówka wioska licząca ponad 1800 mieszkańców tętni pracą różnych organizacji społecznych, wśród których na pierwszy plan wybija się Ochotnicza Straż Pożarna. Klimkowscy strażacy cieszą wielkim autorytetem w naszym środowisku. To właśnie strażacy zapewniają bezpieczeństwo, spokój, ład, porządek, dobre samopoczucie, a czasem nawet i ładną pogodę mieszkańcom Klimkówki.

Na nich zawsze można liczyć. Są niezawodni. Wykonują nie tylko swoją profesjonalną pracę, ale i uświetniają różne uroczystości religijne i świeckie na terenie naszej wioski. Zwarty umundurowany oddział strażacki na czele ze swoim sztandarem wpisany jest już w ten piękny krajobraz naszej wioski. Bez nich Klimkówka byłaby uboga, nieciekawa i nieatrakcyjna, a jej mieszkańcy nie mieliby spokojnego snu.

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej z Klimkówki jest dość długa. Sięga roku 1889, kiedy to właściciel dworu Stanisław Ostaszewski zakupił ręczną sikawkę dla Klimkówki. W dwa lata później Rada Gminy w Klimkówce kupuje drugą sikawkę ssąco-tłoczącą i nadaje nazwę organizacji Straż Pożarna przy Kółku Rolniczym, a w roku 1897 również Rada Gminy rejestruje jednostkę we Lwowie i nadaje jej nazwę Ochotnicza Straż Pożarna.

Okres I i II wojny światowej ograniczył działalność OSP w Klimkówce. Policja niemiecka zabrała sprzęt przeciwpożarowy, a do gaszenia pożarów zostały tylko wiadra, bosaki i tłumice. W pierwszych latach po wyzwoleniu szeregi OSP zasiliło wieli młodych mężczyzn. W tym czasie zakupiono dwie motopompy, wóz konny i inny drobny sprzęt przeciwpożarowy. W 1957 r. ufundowano sztandar dla OSP, a 1958 r. zakupiono samochód marki DODGE i zmodernizowano go na strażacki. W 1992 r. jednostka skorzystała z fundacji ”Strażacy Holenderscy Strażakom Polskim” i otrzymała dwudziestosześcioletni samochód bojowy i motopompę marki ZIGLER. W 2005 roku ze środków własnych, mieszkańców jak też dzięki panu Januszowi Koniecznemu pełniącemu funkcję prezesa WOZOSP w Rzeszowie, Radzie Gminy i panu Janowi Rajchlowi burmistrzowi Gminy Rymanów zakupiono samochód STAR 266, który został poświęcony 6 sierpnia 2006 r.

OSP Klimkówka
fot. Adrian Kuźniarowicz, Marcin Mikosz - Krosno112.pl

Galeria

Polecamy

zsp reklama k112

skupzlotav2

mechanik baner 2020

optimus club

KLO RB 2020

studium baner do 25 08 2020

WYDARZENIA NOWE

mail info

BAZA PRAWNIKOW NOWE

AKCJE CHARYTATYWNE NOWE

FELIETONY NOWE

ADOPCJE NOWE

R  E  K  L  A  M  A
 

Partnerzy portalu: