Jak zachować się gdy nadjeżdża pojazd uprzywilejowany?

fot. Krosno112.pl fot. Krosno112.pl

Widzisz lub słyszysz pojazd uprzywilejowany jadący na sygnale. Zjedziesz na pobocze/chodnik, zmienisz pas ruchu, zatrzymasz się, przejedziesz na czerwonym, czy może spanikujesz i puścisz kierownicę?

Zachowania kierowców na drodze słyszących sygnały np. wozów straży pożarnej, pogotowia ratunkowego są nieprzewidywalne, choć przepisy regulują, jak powinien zachować się kierowca w takiej sytuacji.

Uczestnicy ruchu drogowego gwałtownie hamują kilka metrów przed karetką, nie ustępują miejsca, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia jakie powodują. Dlatego kierowca pojazdu uprzywilejowanego musi szczególnie uważać i być świadomy nieprzewidywalnych zachowań kierowców.

Dział II Rozdział. Art. 9 Kodeksu Drogowego - Ustawa Prawa o ruchu drogowym określa sposób zachowania się podczas spotkania się z pojazdem uprzywilejowanym:

"Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze, są zobowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się."

Jak powinniśmy się zachować?

- Zachowaj spokój - bardzo często spotykane jest bezmyślne naciskanie na hamulec  jednocześnie uniemożliwiając przejazd karetki, straży pożarnej między samochodami.

- Spójrz w lusterko - czasem wystarczy podjechać 10 cm, aby przepuścić nadjeżdżający pojazd uprzywilejowany.

- Pamiętaj, że stojąc na czerwonym świetle w celu ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu zachowując pełną ostrożność możesz przejechać linię zatrzymania. Takiego przypadku przepisy nie precyzują, jednak jest to społecznie akceptowane i nigdy nie było karane. Oczywiście przy tej czynności należy zachować minimalną prędkość i maksymalną ostrożność.

Każdy pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo:
Uczestnicy ruchu drogowego są zobowiązani ułatwić przejazd każdemu pojazdowi uprzywilejowanemu, w szczególności przez niezwłoczne zjechanie z pasa ruchu, skrzyżowania po którym porusza się pojazd uprzywielejowany. Niezastosowanie się do tego nakazu grozi mandatem karnym oraz punktami karnymi.

Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym spoczywa na wszystkich uczestnikach ruchu drogowego, również na pieszych i rowerzystach. Słysząc/widząc nadjeżdżający pojazd uprzywilejowany nie wolno przechodzić przez przejście dla pieszych, czy przejeżdżać przez ścieżkę rowerową. Niedopuszczalne jest również wjeżdżanie na skrzyżowanie, kiedy nie ma na nim miejsca do kontynuowania jazdy, gdyż może to utrudnić przejazd karetce, straży pożarnej lub policji. 

W niektórych sytuacjach ustąpienie pierwszeństwa wiąże się z przyśpieszeniem, aby nie zmuszać pojazdu uprzywilejowanego do konieczności gwałtownego hamowania.

Porada dla korzystających z CB-Radia:

- Warto na kanale ogólnym (19) poinformować o zbliżającym się pojeździe uprzywilejowanym. Pozwoli to innym kierowcom krzystających z CB-Radia na odpowiednio szybką reakcję.

red. Gabriela Szczurek, Adrian Socha

 

Partnerzy portalu:

beniaminek2020lostark-logojubiler-jaracz-logologoAnonseKrosnojasion24metkro