Od 1 października kierowcy nie muszą mieć ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC!

fot. Ministerstwo Cyfryzacji fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Od 1 października (poniedziałek) kierowca nie będzie musiał mieć ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Jednak będzie musiał pamiętać, gdzie przechowywane są te dokumenty. Wyjątkiem będą pojazdy zarejestrowane poza Polską.

To spore udogodnienie dla kierowców. Jednak zmiana przepisów nie zwolni nikogo z obowiązku posiadania obu dokumentów, będzie można je zostawić w domu lub w siedzibie firmy.

Policjanci nie będą już wystawiać mandatów z tytułu braku dowodu rejestracyjnego i polisy OC. To efekt znowelizowanego Prawa o ruchu drogowym i innych ustaw. Do tej pory za brak potwierdzenia polisy OC groził mandat w wysokości 50 zł. Taką samą karę policjanci nakładali za brak dowodu rejestracyjnego. Policjanci weryfikując dane zawarte dowodzie rejestracyjnym i tak potwierdzają zawarte informacje w dostępnych bazach danych.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policjanta np. po przeprowadzonej kontroli lub po tym jak pojazd ulegnie uszkodzeniu podczas kolizji będzie się wiązać jedynie z utratą ważności dokumentu - będzie nadal w rękach właściciela, jednak będzie bezwartościowy.

Dowód rejestracyjny nie wychodzi jednak z obiegu. Wciąż będzie potrzebny podczas wizyty na badaniu technicznym, przy sprzedaży samochodu czy zagranicznego wyjazdu. Nadal będziemy go odbierać z urzędu podczas rejestracji samochodu. Nowe przepisy nie oznaczają też końca dowodów tymczasowych - po 30 dniach od jego otrzymania straci on ważność i będziemy zobligowani do odbioru docelowego, tzw. twardego dowodu.

Na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji znajdują się ważne informacje dotyczące nowych przepisów (kliknij).

Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że nie będziemy kontrolowani. Będziemy. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w CEPiK-u. Podczas kontroli uprawnione służby (np. policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego) sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK.
Brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC NIE oznacza, że w ogóle nie musimy ich mieć. Musimy. Dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają obowiązek ubezpieczenia OC.

Po wejściu w życie nowych przepisów możesz spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.). nadal musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli będziesz prowadzić pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

red. Krosno112.pl / Ministerstwo Cyfryzacji

 

Partnerzy portalu: