Rotule – wygodny montaż szyb nie tylko w balustradach

fot. pixabay fot. pixabay

Szkło jest ciekawym materiałem budowlanym i wykończeniowym, który daje wiele możliwości wykorzystania. Stosuje się je zarówno w zasadniczych konstrukcjach budynków, jak i w formie dekoracyjnego czy funkcjonalnego wykończenia. W tej ostatniej roli doskonale sprawdzają się szklane panele na ścianach w kuchni oraz wypełnienia balustrad. Zakres wykorzystania materiału w budownictwie zwiększają rotule, czyli uchwyty do szkła.

Rotule do mocowania szkła – budowa i funkcje
Chociaż termin „rotule” kojarzy się z innowacyjnym i nieco egzotycznym rozwiązaniem technicznym, w rzeczywistości jest nie tylko znane w budownictwie od dziesiątek lat, ale też powszechnie wykorzystywane w Polsce. Pierwsze systemy punktowego mocowania szkła stosowano już w latach 60-tych ubiegłego wieku, a ich pomysłodawcami byli inżynierowie z firmy Pilkington. Mocowanie dużych tafli szklanych na elewacjach za pomocą specjalnych pająków zapewniało ochronę kruchego materiału przed pękaniem pod naporem wiatru czy opadów.

Pająki nie były jednak ostatecznym wynalazkiem, który systematycznie udoskonalano, aż do obecnych czasów. Jako dopełnienie systemu wymyślono rotule – uchwyty do szkła z elastyczną przekładką, która zapewnia dodatkową ochronę szyb. Typowa rotula ma formę walca zakończonego gwintowanym bolcem lub otworem. Pozwala on na umocowanie elementu do ściany, podłogi lub innej stabilnej płaszczyzny. Dwuczęściowa konstrukcja umożliwia umieszczenie tafli pomiędzy elementami (talerzami) i szybkie skręcenie. Dzięki temu nie trzeba wykonywać dodatkowych otworów w szkle.

Mocowania do szkła nie tylko na elewacjach
Współczesne możliwości produkcyjne pozwalają na tworzenie takich odmian szkła, które mają parametry pożądane w różnych zastosowaniach. Obok wariantu budowlanego jest też klejony, laminowany, barwiony, hartowany, powlekany warstwą odbijającą światło i wiele innych. Ta różnorodność sprawia, że szyby są wykorzystywane nie tylko na elewacjach, ale też we wnętrzach budynków. To sprawia, że również mocowania do szkła muszą być różne. Dlatego firma Womet, która produkuje rotule, dostarcza te elementy w różnych wariantach rozmiarowych i kształtach.

Proponowane przez nią uchwyty do szkła różnią się nie tylko średnicą walca, ale również wysokością każdego z dwóch elementów, dystansem od płaszczyzny, na której są mocowane oraz średnicą bolca lub wewnętrznego gwintu. Zależnie od tego czy są przeznaczone do montażu szyb na ścianach czy też ustawianych pionowo balustrad – często stanowią też część złożonego uchwytu, umieszczone na jednym lub obu końcach. Jednak zawsze płaszczyzna pozostająca w kontakcie ze szkłem ma elastyczny amortyzator.

Gdzie można stosować rotule do mocowania szkła?
Rotula to uchwyt do szkła o bardzo szerokich możliwościach. Dzięki wykorzystaniu różnych kształtów pozwala na stabilne mocowanie szkła zarówno do dużych płaszczyzn, jak i ustawianie szyb w pionie, niezależnie od dostępnych ścian. Typowe zastosowania takich mocowań to przede wszystkim:
● panele szklane do kuchni i łazienki, montowane jako alternatywa ceramiki ściennej,
● ścianki działowe i przepierzenia,
● ściany boksów w halach biurowych i sprzedażowych,
● szklane tafle na elewacjach,
● wypełnienia balustrad schodów i balkonów,
● daszki szklane,
● gabloty i witryny ekspozycyjne,
● wiaty szklane.

Rotule do mocowania szkła mają bardzo wiele zalet. Wykonane z nierdzewnego materiału i starannie wykończone są odporne na działanie warunków atmosferycznych czy ludzkiego potu i środków czyszczących. Długo zachowują niezmienny wygląd, a jednocześnie są łatwe w montażu i bardzo praktyczne. Jednocześnie chronią szkło łagodząc naprężenia, jakie powstają pod wpływem zmian temperatury czy naporu wiatru. Estetyczne główki zasłaniają też otwory w szkle, izolując drugą stronę przed przenikaniem zimna.

materiał partnera

 

Partnerzy portalu: