Męskie i damskie spodnie narciarskie – od czego zacząć poszukiwania?

Aktywny wypoczynek coraz bardziej zyskuje na popularności niezależnie od tego, czy zbliża się sezon letni czy zimowy. Szaleństwo na śniegu może być doskonałym pomysłem na spędzenie czasu z najbliższymi w atmosferze dobrej zabawy i relaksu. Zwłaszcza w okresie ferii zimowych wiele rodzin decyduje się wybrać na stok. Aby urlop był udany i przebiegał bez kontuzji, należy zadbać o odpowiedni sprzęt i odzież narciarską.

Damskie i męskie spodnie narciarskie – jakie powinny być?
Podstawowymi parametrami kurtek i spodni narciarskich muszą być oddychalność i wodoszczelność. Czy kurtka narciarska powinna być ciepła? Oczywiście tak, ale nie w taki sposób, jaki zwykle wyobrażamy sobie, myśląc o odzieży zimowej. Należy pamiętać, że podczas jeżdżenia na nartach czy snowboardzie wykonujemy wiele ruchów, które rozgrzewają nasze mięśnie. Jeśli dodatkowo pogoda nam sprzyja (nie ma wiatru, a dzień jest mroźny lecz słoneczny), zdecydowanie nie potrzebujemy nadmiernie ocieplanego okrycia wierzchniego. Warto natomiast zainwestować w bieliznę termoaktywną, która jest lekka, ale utrzymuje temperaturę naszego ciała na stałym poziomie, a dodatkowo odprowadza pot.

Na co jeszcze powinniśmy zwracać uwagę, wybierając kurtki i spodnie narciarskie? Ważnym wyznacznikiem jest to, aby nie krępowały one naszych ruchów. Na ośnieżonym i oblodzonym stoku łatwo o kontuzję, a jeśli dodatkowo nie czujemy się swobodnie w ubraniu, które mamy na sobie, możemy w ten sposób ulec rozproszeniu i osłabić swój refleks. Dobrze dobrana odzież narciarska powinna być praktycznie niewyczuwalna, ponieważ współczesna technologia pozwala na szycie jej z materiałów, które nie są “grube” ani niewygodne. Wszystko, co zatem musimy zrobić, to dopasować odpowiedni rozmiar i krój odzieży do naszych potrzeb. Męskie czy damskie spodnie narciarskie nie powinny być zbyt luźne ani zbyt ciasne, a długość nogawek nie powinna przekraczać granicy kostek u stóp. Osoby bardzo aktywne na stoku (np. dzieci) mogą być zadowolone ze spodni snowboardowych z wysokim stanem i szelkami. te dwa elementy pomagają utrzymać garderobę na swoim miejscu, nawet podczas wykonywania wyjątkowo skomplikowanych figur i ewolucji. Taką samą funkcję, która dodatkowo ułatwia zakładanie butów narciarskich, pełnią elastyczne zapiętki, które w niektórych modelach spodni narciarskich są wszywane w dolną część nogawek.

Jak wybrać najlepsze spodnie narciarskie?
Planując zakup wierzchniej odzieży narciarskiej, należy zwracać uwagę na parametry poszczególnych modeli. Kurtka i spodnie snowboardowe powinny być wyposażone w system specjalnych membran, które zapewniają wodoszczelność materiału. Efekt ten wzmacniają laminowane szwy, którymi cechują się ubrania lepszej jakości. Wbrew pozorom, takie drobne szczegóły, jak rodzaj materiału czy sposób szycia, pozwalają nas chronić przed przemoknięciem i przemarznięciem na stoku.
Spodnie narciarskie powinny też charakteryzować się oddychalnością. Ta cecha także jest częściowo zapewniana przez wspomniane wyżej membrany, jednak równie ważnym elementem w odzieży rekreacyjnej jest obecność wywietrzników, które można otworzyć lub zamknąć wedle uznania.
Dużą popularnością cieszą się modele spodni narciarskich, które posiadają wzmocnienia na kolanach. Wydłuża to ich żywotność i dodatkowo chroni przed urazami podczas upadków. Warto także wybierać odzież narciarską, która ma jaskrawe kolory i elementy odblaskowe. Ułatwia to ewentualne odnalezienie osób kontuzjowanych na stoku.
Podsumowując, cechy dobrych spodni narciarskich to:
- wysoką wodoszczelność,
- laminowane szwy,
- system wentylacji,
- podwyższony stan,
- szelki,
- elementy odblaskowe.

Osoby potrzebujące fachowego doradztwa w zakresie wyboru odzieży narciarskiej, zapraszamy do sklepów Go Sport, gdzie znajduje się szeroki wybór damskich spodni narciarskich. Dostępne są również modele męskie i dziecięce, a także bogaty asortyment sprzętów i ubrań do uprawiania sportów zimowch.

materiał partnera

 

Partnerzy portalu: