Wkładka patentowa, czyli niewielki element o dużym znaczeniu

środa, 18 marzec 2020 21:18
fot. pixabay fot. pixabay

Wkładka patentowa to nieodzowna część każdego zamka. Na co dzień nie zwracamy na nią uwagi, choć od jej jakości zależy bezpieczeństwo naszego mieszkania, domu, garażu. Według policyjnych statystyk, w Polsce rośnie ilość włamań. W 2019 roku było ich ponad 80 tys. Łupem złodziei pada najczęściej elektronika, biżuteria, gotówka. Amatorzy cudzej własności nie gardzą również markowymi perfumami czy rowerami. Mając na uwadze to niepokojące informacje, warto dowiedzieć się, dlaczego tytułowa wkładka jest tak istotna.

R E K L A M A

1. Czym w największym skrócie jest tytułowa wkładka patentowa?
2. Bezpieczeństwo naszego mieszkania wymaga poniesienia wydatków.
3. Dopasujmy zabezpieczenia w zależności od potrzeb.
4. Kupując nowy zamek dopilnujmy, kto ma dostęp do kluczy.

Czym w największym skrócie jest tytułowa wkładka patentowa?

Wkładka to element tradycyjnego zamka do drzwi z tą różnicą, że w odróżnieniu od standardowych rozwiązań wykonana jest ze znacznie trwalszych materiałów i odporna na ingerencję niepożądanych osób. Wkładka patentowa jest elementem chroniącym nasze mieszkanie na równi z mocnymi drzwiami antywłamaniowymi.

Bezpieczeństwo naszego mieszkania wymaga poniesienia wydatków.

Włamywacz szuka zazwyczaj najsłabszego punktu w mieszkaniu, domu. Z tego względu, dobrze zabezpieczone drzwi i okna to absolutna podstawa. Dobrej jakości wkładka patentowa, w którą wyposażone są nasze zamki potrafi, skutecznie zniechęcić do próby włamania.

Oferta wkładek patentowych jest szeroka. W supermarketach budowlanych najtańsze wersje dostępne są już za kilkadziesiąt złotych. Tymczasem, markowe wkładki z atestem Instytutu Techniki Budowlanej, posiadające najwyższą klasę bezpieczeństwa 5-1, 6-1 lub 6-2 kosztują kilkaset złotych. Skąd zatem aż tak duża różnica w cenie? Bez wątpienia jakość w tym przypadku ma kluczowe znaczenie. Dobra wkładka patentowa nie może być tania. W celu ułatwienia decyzji o zakupie markowych wkładek posłużmy się prostym przykładem.

Czy wykupując ubezpieczenie mieszkania, staramy się maksymalnie zaniżyć wartość naszego majątku czy wręcz przeciwnie? Zazwyczaj chcemy, aby kwota ubezpieczenia była jak najwyższa. Dlaczego zatem mielibyśmy chronić nasz majątek najtańszym kosztem? Na bezpieczeństwie nigdy nie należy oszczędzać.

Dopasujmy zabezpieczenia w zależności od potrzeb.

Powyżej omówiliśmy kwestię zabezpieczenia naszego mieszkania. Nie możemy jednak zapominać, że dom to nie jedyne miejsce, gdzie mogą być przechowywane wartościowe przedmioty. Jeśli trzymamy samochód w garażu, kupmy kłódkę za 200 zł, a nie 20 zł. Z drugiej strony, aby zabezpieczyć działkową altankę, w której przechowujemy narzędzia ogrodowe, nie potrzebujemy zamka za kilkaset złotych. Równie dobrze sprawdzi się tańsze rozwiązanie. Co innego, jeśli mamy na wyposażeniu kosiarkę, piłę elektryczną i inne drogie urządzenia. Wówczas dobry zamek lub nowa wkładka patentowa, w ostateczności solidna kłódka będą jak najbardziej wskazane. Kierujmy się zawsze wartością przedmiotów, które chcemy chronić.

Kupując nowy zamek dopilnujmy, kto ma dostęp do kluczy.

Ostatni punkt powyższego tekstu poświęcimy ważnej, a często pomijanej kwestii, a mianowicie zabezpieczeniu się na wypadek skopiowania naszych kluczy. Żyjemy w coraz większym pośpiechu. Korzystamy z usług opiekunek do dzieci, pań sprzątających itp. Jednym słowem zdarza się, że nasze klucze znajdują się w cudzych rękach. Niezwykle ważne jest, aby mieć nad tym ścisłą kontrolę. Posiadając zamek z wkładką patentową, zyskujemy pewność, że nikt nie dorobi sobie naszych kluczy. Nabywca takiej wkładki otrzymuje tzw. kartę bezpieczeństwa, bez której okazania, żaden uprawniony punkt dorabiania kluczy nie wykona jego kopii. Nie przypisujmy z góry nikomu złych zamiarów, ale w życiu zdarzają się różne sytuacje. Lepiej zabezpieczyć się w porę, by potem spać spokojnie. Mamy nadzieję, że powyższy tekst rozjaśnił nieco temat i zwrócił uwagę na to, jak pozornie niewielki element może mieć duże znaczenie w codziennym życiu.

Materiał zewnętrzny