Frankowicze kontra koronawirus

fot. pexels.com fot. pexels.com

Panika spowodowana koronawirusem dotknęła również strefy finansowej, czego skutki niestety odczujemy my wszyscy. Wysokie kursy walut to już codzienność od pewnego czasu. Kurs franka rośnie, co wpływa na wysokość zobowiązań kredytowych frankowiczów. Sytuacja negatywnie odbije się na portfelach Polaków, którzy zdecydowali się na kredyty w walucie obcej. Co warto wiedzieć w tej sytuacji i w jaki sposób szukać oszczędności?

Aktualny kurs franka przyspiesza w górę

Jeszcze na początku marca frank szwajcarski kosztował około 4,05 zł. Miesiąc później za walutę CHF trzeba zapłacić już około 35-40 groszy więcej. Niektórzy eksperci oceniają, że to może nie być koniec wzrastających kursów waluty helweckiej, co będzie jeszcze większym zmartwieniem dla osób, które zaciągnęły kredyt we frankach. Ostatni taki skok miał miejsce w roku 2015, kiedy Szwajcarski Bank Narodowy ogłosił porzucenie polityki obrony minimalnego kursu wymiany EUR/CHF. Wartość franka podskoczyła wtedy do 5,15 zł. Dzisiaj, przy aktualnych notowaniach rata kredytu może być wyższa nawet o 250-300 zł - szacują eksperci. To duża różnica w szczególności, gdy wiele osób może stracić pracę z powodu kryzysu. Dlatego wielu z nas z niepokojem śledzi notowania walut.

Co ma zrobić w takiej sytuacji frankowicz?

Mimo że Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe, co wpłynie korzystnie na portfele Polaków posiadających kredyt w rodzimej walucie, to niestety nie dotyczy to kredytów w frankach. Dodatkowo Związek Banków Polskich wypracował zestaw działań pomocowych oferowanych przez banki w okresie epidemii koronawirusa. Odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych na okres 3 miesięcy to jedna z propozycji ułatwień dla kredytobiorców. Jednak nie zostało zaproponowane żadne dodatkowe zabezpieczenie dla frankowiczów w sytuacji nagłych skoków kursów franka w przyszłości.

Korzystne rozwiązania dla każdego

Cena franka rośnie, do tego kredytobiorcy najczęściej przy spłacie rat muszą doliczyć sporą marżę banku. Cała sytuacja spędza sen z powiek frankowiczom. Co zrobić w takiej sytuacji i czy da się kupić franki taniej? Warto spróbować szukać oszczędności decydując się na zakup waluty CHF online, aby spłacać kredyt bezpośrednio w walucie obcej bez pośrednictwa banku przy przewalutowaniu. Za pomocą platformy https://www.walutomat.pl/kursy-walut/chf-pln/ możemy wygodnie, bez wychodzenia z domu zakupić walutę prawie po cenie rynkowej i na dodatek bez spreadu. Ciężka sytuacja dotknie wielu osób, dlatego warto wiedzieć, gdzie możemy znaleźć realne oszczędności finansowe. 

materiał partnera

 

Partnerzy portalu: