Kredyt konsolidacyjny - warunki przyznania

Kredyt konsolidacyjny - warunki przyznania pexels.com

Eksperci rynku kredytowego przestrzegają przed łatwym wpadaniem w tzw. spiralę zadłużenia. Okazuje się, że łatwy dostęp do dodatkowych pieniędzy w krótkim czasie może wywołać problemy z płynnością finansową kredytobiorców. Zaciągamy kolejne kredyty aż do momentu, w którym bank odmówi nam udzielenia finansowego wsparcia.

Wtedy zaczynają się prawdziwe problemy, bo najczęściej jeden kredyt brany jest, by spłacić inne. Dobrym produktem oddłużeniowym może okazać się kredyt konsolidacyjny. To wyjątkowa propozycja banków, której istotą nie są wcale dodatkowe środki pieniężne, ale ratowanie klienta przed finansową kraksą. To też świetna opcja, by sprawniej i w większym komforcie móc zarządzać własnym budżetem. Poznajcie szczegóły i zdecydujcie, czy kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem na miarę Waszym indywidualnych potrzeb?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

O kredycie konsolidacyjnym mówi się, że jest to produkt oddłużeniowy, chociaż tak naprawdę posiada znacznie więcej atutów. Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu co najmniej dwóch zobowiązań kredytowych, jakie klient zaciągnął w jednym bądź kilku bankach. Taki proces odbywa się przy udziale nowej instytucji bankowej, która to spłaca zobowiązania swojego klienta i tworzy jeden, połączony produkt kredytowy. Od tej pory kredytobiorca posiada już tylko jedno zobowiązanie i musi spłacać jedną, zsumowaną ratę.

Aby konsolidacja kredytów mogła być przeprowadzona z korzyścią dla klienta, ma przede wszystkim zmniejszać koszty zaciągniętego zobowiązania. Jednym słowem kredyt konsolidacyjny ma być tańszy niż zobowiązania spłacane dotychczas. Najczęściej właśnie tak jest i to jest istota popularności tego produktu. Kredyt konsolidacyjny udzielany jest nie tylko na atrakcyjniejszych warunkach, ale charakteryzuje się niższym oprocentowaniem. Co więcej, klient może liczyć na wydłużenie okresu współpracy z bankiem, dzięki czemu comiesięczne raty ulegają jeszcze bardziej pomniejszeniu. Cała operacja przyczynia się też do polepszenia zdolności kredytowej kredytobiorcy, w związku z czym ten może liczyć nawet na dodatkowe wsparcie w postaci możliwości dobrania dodatkowej gotówki na dowolny cel.

Kredyt konsolidacyjny - warunki, jakie stawia bank

Chociaż kredyt konsolidacyjny cieszy się coraz większą popularnością, to niestety nie może skorzystać z niego każdy. Łączenie kredytów na korzystnych zasadach przyczynia się do procesu oddłużania, kredytobiorcą jest więc bardzo często osoba posiadająca długi. Niestety, jeśli jej zdolność kredytowa nie będzie wystarczająca, nie może liczyć na kredyt konsolidacyjny. Warunki mówią jasno - aby zmniejszyć ryzyko kredytowe, każdy bank generuje raport BIK i na jego podstawie ocenia wypłacalność oraz wiarygodność potencjalnego klienta. Jeśli analityk uzna, że potencjalny kredytobiorca nie będzie w stanie regulować na nowo ustanowionej raty, konsolidacja kredytów nie zostanie zrealizowana. Pamiętajmy, że chociaż kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem wyjątkowym, to jednak udzielany jest przy zastosowaniu dokładnie takich samych warunków weryfikujących sytuację finansową klienta, jakie obowiązują w przypadku wszystkich innych kredytów.

Cieszy jednak fakt, że na rynku usług bankowych panuje coraz większa konkurencja, więc same instytucje muszą starać się o zainteresowanie potencjalnych klientów. Zachęcają ich do współpracy coraz lepszymi warunkami. Dzisiaj dużym zainteresowaniem cieszy się na przykład kredyt konsolidacyjny online, czyli ten, który udaje się zaciągnąć przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. W czasach pandemii koronawirusa takie rozwiązanie wydaje się zresztą jak najbardziej zasadne.

Jak znaleźć dobry kredyt konsolidacyjny?

Praktycznie każdy bank komercyjny działający na terenie naszego kraju, oferuje kredyt konsolidacyjny. Okazuje się, że większość potencjalnych zainteresowanych właśnie tym produktem, może mieć spory problem w wyborze konkretnej oferty. Właśnie po to tworzone są rankingi kredytów konsolidacyjnych, by wesprzeć klientów w podjęciu racjonalnej decyzji. Rankingi to zestawienia, w których porównywane są różne kredyty konsolidacyjne, konkurencyjnych względem siebie instytucji bankowych. Dzięki temu udaje się szybko i w jednym miejscu zweryfikować propozycje banków.

Wybierając kredyt konsolidacyjny, pod uwagę warto brać, takie parametry jak oprocentowanie, wysokość nowej, połączonej raty, wszelkie koszty takiej operacji czy długość trwania współpracy z bankiem. Pamiętajmy, że konsolidacja jest opłacalna jedynie wtedy, gdy generuje niższe niż dotychczas koszty, jakie wiązały się ze spłatą zobowiązań kredytowych w różnych bankach.

Narzędziem, które również warto wykorzystać w ramach podejmowania decyzji o wyborze kredytu konsolidacyjnego, jest kalkulator kredytowy. Ten oszacuje koszty nowego zobowiązania, dzięki czemu możliwe stanie się zweryfikowanie spłaty kredytów na nowych warunkach, już po ich połączeniu w jedno zobowiązanie.

Materiał zewnętrzny

 

Partnerzy portalu: