Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 08:43

Zwalczanie szkodników łuszczynowych

Na plantacjach rzepaku ozimego lustracja obecności szkodników powinna być prowadzona od wznowienia wegetacji. Jako pierwsze nalatują na plantację szkodniki łodygowe, później pojawia się słodyszek rzepakowy a jako ostatnie występują szkodnik łuszczynowe. Szkodniki łuszczynowe to wspólna nazwa dwóch gatunków szkodników o bardzo dużym znaczeniu gospodarczym — chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika.
  • 31.10.2024 07:43
  • Autor: Grupa tipmedia
Zwalczanie szkodników łuszczynowych

Chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik

Chowacza podobnik jest chrząszczem z tej samej rodziny co szkodniki łodygowe- ryjkowcowatych. Natomiast pryszczarek kapustnik jest muchówką (podobnie jak śmietka kapuściana — szkodnik jesienny rzepaku). Oba szkodniki składają jaja do wnętrza łuszczyny, a ich larwy niszczą nasiona. Uszkodzone łuszczyny mogą się otwierać, powodując osypywanie nieuszkodzonych nasion. Dodatkowo łuszczyny mogą być rozrywane przez ptaki, które żywią się larwami. Oba szkodniki mogą powodować znaczące szkody w plonie na końcowym etapie prowadzenia uprawy, dlatego też ich zwalczanie jest konieczne.

Jaki jest próg ekonomicznej szkodliwości szkodników łuszczynowych?

Progi dla szkodników są dość dobrze opracowane i dostępne w literaturze popularnonaukowej oraz naukowej. Zabieg chemicznego zwalczania należy przeprowadzić po ich przekroczeniu:

  • chowacz podobnik — na 1 roślinie 1 chrząszcz 
  • pryszczarek kapustnik - 1 muchówka na jedną roślinę 

Jeżeli na plantacji zaobserwowane zostaną pojedyncze muchówki i występują chrząszcze, to wówczas zabieg należ przeprowadzić przy 1 chrząszczu chowacza podobnika na 2 rośliny rzepaku ozimego.

Chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik powodują duże szkody

Zwalczanie szkodników łuszczynowch jest dość trudne, ponieważ każdy wjazd w pole w wysokiej fazie rozwojowej rzepaku ozimego może powodować znaczne straty. Uszkadzane są rośliny na ścieżkach przejazdowych, dlatego też należy przeprowadzić jeden zabieg o wysokiej skuteczności. Jego celem powinna być eliminacja osobników dorosłych — chrząszcza i muchówki.

Aplikację środka owadobójczego przeprowadza się podczas wjazdu w pole na tzw. opadanie płatka — zabieg ten łączy ochronę fungicydową i insektycydową oraz bardzo często nawożenie dolistne i biostymulację.

Czym skutecznie zwalczać szkodniki łuszczynowe?

Z racji tego, że należy wyeliminować szkodniki bytujące na plantacji, ważnym elementem programu zwalczania szkodników jest TopGun 050 CS. Środek umożliwiający natychmiastowe zwalczenie szkodnika. Drugim komponentem jest Lamnos 20 SP. Preparat działa systemicznie i wgłębnie w roślinie, dzięki czemu może być pobrany przez żerującego chowacza podobnika nawet przed dłuższy okres po aplikacji. Powyższe środki owadobójcze znajdziesz w sklepie online: https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/insektycydy--c-001119

Materiał partnera