Ogórki
Kiszone ogórki to polski klasyk. Najczęściej wykorzystuje się duże odmiany: Śremski, Szeryf, Orfeus, Andrus, Ela i Octopus. Pyszne są również w wersji kanapkowej, czyli pokrojone na plastry i tak zamknięte w słoiku. Oprócz zestawu do kiszenia (czosnek, koper, liść chrzanu) dodaj do nich wyraziste przyprawy – pieprz, curry i kurkumę.
Wolisz ogórki małosolne lub konserwowe? Wybierz nieduże odmiany: Polan, Rodos, Odys, Krak, Anulka i Remiz. Mieszczą się w mniejszych słoikach i są idealne do chrupania w formie przekąski. Małosolne wylądują w chłodniku, a konserwowych użyjesz m.in. do sosu majonezowego lub tatarskiego.
Pomidory
Pomidory są wszechstronne – ukisisz je, zmiksujesz na przecier, ketchup i koncentrat. Jednak zanim wybierzesz nasiona, pomyśl, jakie przetwory chcesz zrobić.
Pomidory mięsiste zawierają mało soku i wody, dlatego najlepiej nadają się do suszenia, ketchupów i na koncentrat. Należą do nich: Faworyt, Rumba Ożarowska, Roma, Lima, Krakus i San Marzano.
Do kiszenia w całości wybierz odmiany drobnoowocowe, takie jak: Koralik, Maskotka, Red Pear. Pomidory, które mają więcej soku, nadają się do przecierów na zupę i sosów – np. Bawole Serce i soczyste odmiany pomidorów malinowych – Marmande, Saint Pierre i Adonis.
Papryka
Ajvar, leczo, a nawet dżem! Do tego papryka marynowana i kiszona. Wystarczy, żeby zapełnić półki w spiżarni słoikami na zimę. Na przetwory nadają się wszystkie odmiany, a szczególnie słodkie są: California Wonder, Lena, Mira, Mercedes, Ożarowska, Balladyna i Poupila.
Chcesz wypróbować papryki o rzadkich kolorach? Zrób przetwory z fioletowej Loran, czarnej Zulu, ciemnofioletowej Nokturn i czekoladowej Ingrid.
Jeśli natomiast lubisz pikantne potrawy, dodaj do swoich przetworów papryczki chilli, jalapeno lub habanero – zwróć uwagę na nasiona takich odmian, jak: Yvona, Cyklon i Royal Black.
Kapusta
Kiszona kapusta to naturalny probiotyk, skarbnica witamin i minerałów. Zwykle w słoikach lądują białe odmiany, a to przecież czerwona nie dość, że zawiera przeciwnowotworowe antyocyjany, to jeszcze ma więcej witaminy A i C, potasu, manganu, selenu, magnezu i żelaza!
Do kiszenia nadają się średniopóźne i późne odmiany kapusty białe i czerwonej, np. Kalibos, Kalina, Szarada, Biała Sława. Wczesne odmiany mogą zgorzknieć w słoiku, dlatego polecamy zajadać je na świeżo w formie surówki, wyciskać z nich soki lub ugotować wiosenny kapuśniak.
W tradycyjny sposób ukisisz też kapustę pekińską (np. Bilko, Bristol, Pacifiko, Elza, Optiko i Hilton) lub zrobisz z niej kimchi. Wystarczy, że dodasz marchewkę, rzepę, imbir, czosnek, marchewkę i przyprawy. Zyskasz nie tylko surówkę do dania głównego, ale też dodatek do potraw w klimacie koreańskim: zupy z tofu i grzybami shitake, ryb, ryżu smażonego z kurczakiem i innych dań z woka oraz placków z patelni.
Kalafior
Kiszone kalafiory łatwo przygotować, a do tego mają orzeźwiający kwaskowy smak. Wystarczy, że zalejesz je wodą z cukrem, solą i kwaskiem cytrynowym, a potem dwukrotnie zapasteryzujesz. Gotowe! Schrupiesz je prosto ze słoika lub dorzucisz do sałatki.
Zimą kiszone różyczki kalafiorów ugotujesz, dodasz do nich bułkę tartą i podasz jako dodatek do obiadu. A jeśli zamkniesz kalafiora w słoiku razem z marchewką, ogórkiem i przyprawami, łatwo i tanio zyskasz smaczną sałatkę.
Na przetwory nadają się wszystkie odmiany kalafiora, np. Bora, Early Snowball, Pionier, Róża i Delta. Chcesz, żeby na Twoim talerzu było kolorowo? Wypróbuj fioletową Di Sicilla Violetto i zieloną Romanesco.
Tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/nasiona-warzyw/ znajdziesz nasiona warzyw warte uwagi, jeśli interesują Cię odmiany idealne do kiszenia czy przetworów.
Nasiona warzyw – od siewu po przetwory
Wysiewając i zbierając własne warzywa, masz pewność, że są zdrowe, niepryskane i zawierają maksimum witamin i pierwiastków. Zajadaj je na surowo, dodawaj do potraw i przetwarzaj, tak żeby również zimą cieszyć się ich smakiem. Żaden sklepowy produkt nie zastąpi Ci warzyw, które znasz od nasionka i które pod Twoją opieką wydały pełnowartościowy obfity plon.