Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 17 kwietnia 2025 08:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Otwarcie wystawy "Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem"

Otwarcie wystawy "Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem"

Źródło: Muzeum Podkarpackie


Kategoria:

 Muzeum Podkarpackie zaprasza do zwiedzania wystawy tymczasowej "Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem". Otwarcie wystawy nastąpi 19 października o godz. 17:00 w Pałacu Biskupim. Wystawa czynna do grudnia 2023r. 

Wystawa  „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem” zorganizowana została w 2012 roku w ramach obchodów 50-lecia Muzeum Regionalnego im. doktora Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim. Głównym organizatorem było Muzeum Regionalne, które na ten cel pozyskało fundusze ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W organizację wystawy zaangażowały się także: Instytut Archeologii UMCS w Lublinie, Instytut Archeologii UR w Rzeszowie oraz Leibniz-Institut für Geschichte und Kultur des östlichen Europa w Lipsku.
Autorami scenariusza są: mgr Jolanta Bagińska (Muzeum Regionalne w Tomaszowie), mgr Marcin Piotrowski (Instytut Archeologii UMCS w Lublinie) i dr hab. Marcin Wołoszyn (Instytut Archeologii UR).
        Jako podstawę scenariusza przyjęto założenie, że wczesnośredniowieczne grodzisko w Czermnie, gm. Tyszowce można identyfikować z ruskim grodem Czerwień znanym ze źródeł historycznych. W takim archeologiczno-historycznym ujęciu na przykładzie grodziska w Czermnie przedstawiono problematykę pogranicza polsko-ruskiego we wczesnym średniowieczu. Stąd tytuł „Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”. Założenie to udokumentowane zostało zabytkami o proweniencji zarówno wschodniej (bizantyńsko-ruskiej) jak i zachodniej (łacińskiej).
       Motywem przewodnim narracji było ukazanie widzom różnych aspektów funkcjonowania wczesnośredniowiecznego grodu: jako ośrodka władzy książęcej, centrum obronnego, religijnego, ośrodka handlowego i rzemieślniczego. Przedstawiono także życie codzienne mieszkańców grodu. Według tego schematu uporządkowane zostały prezentowane na wystawie zabytki pochodzące z badań wykopaliskowych w Czermnie oraz towarzyszące im teksty na planszach ilustrowanych fotografiami zabytków, rekonstrukcjami rysunkowymi oraz mapami. Wśród prezentowanych zabytków wyróżniają się ołowiane bulle książąt i dostojników ruskich dotychczas niezwykle rzadko spotykane na ziemiach polskich, bogata kolekcja plomb „celnych” typu drohiczyńskiego zdobionych m. in. znakami Rurykowiczów, militaria o pochodzeniu zarówno wschodnim (koczowniczym) jak i zachodnim oraz unikalny zbiór dewocjonaliów, w tym enkolpionów – krzyży relikwiarzy. Przede wszystkim jednak uwagę widza przyciągają trzy bezcenne skarby srebrnej biżuterii kobiecej. Największy z nich jest jednocześnie skarbem najstarszym, datowanym na drugą połowę X w. Dwa pozostałe powstały na przełomie XIII i XIV wieku. Te arcydzieła sztuki zdobniczej są świadectwem niezwykłych umiejętności średniowiecznych złotników.
 



Krosno, ul. Piłsudzkiego 16 Muzeum Podkarpackie
Organizator: Muzeum Podkarpackie
Rozpoczęcie: 19.10.2023
Wernisaż wystawy "Instalacje graficzne” Justyny Kazaneckiej Wernisaż wystawy "Instalacje graficzne” Justyny Kazaneckiej Regionalne Centrum Kultur Pogranicza oraz Pracownia Grafiki Tradycyjnej zapraszają na wystawę „Instalacje graficzne” Justyny Kazaneckiej. W Galerii Szarej prezentowane będą prace łączące klasyczne techniki druku z instalacją i rysunkiem. Artystka eksploruje temat gestu, rytmu i przestrzeni, tworząc narracje graficzne z pogranicza abstrakcji i codzienności. Wernisaż odbędzie się 22 kwietnia o godz. 17.00, a wystawa potrwa do 30 maja.O wystawieWystawa prezentuje twórczość Justyny Kazaneckiej - artystki wizualnej i graficzki, której praktyka artystyczna opiera się na eksperymentowaniu z klasycznymi technikami druku oraz łączeniu ich ze współczesnymi formami wyrazu wizualnego, takimi jak instalacja, rysunek czy działania przestrzenne. Jej działalność artystyczna koncentruje się na rozwijaniu narracji graficznych z pogranicza abstrakcji i poetyki codzienności.Prezentowane na wystawie prace charakteryzuje warsztatowa precyzja, dbałość o strukturę materii graficznej oraz zainteresowanie rytmem i powtórzeniem. Odbitki, często realizowane w technikach druku wypukłego i wklęsłego, ukazują złożone relacje między gestem a jego trwałym śladem - grafiką jako zapisem ruchu i obecności. W kompozycjach pojawia się również dialog z przestrzenią - prace niekiedy wychodzą poza ramy pojedynczego obrazu, tworząc siatki znaczeń i sekwencje, które widz może odczytywać niczym graficzne partytury.W warstwie wizualnej artystka korzysta z palety ograniczonej do czerni, bieli i szarości, co uwydatnia kontrasty, faktury i głębię przestrzenną. Pojawiające się w niektórych pracach elementy rysunku i kolażu budują delikatną narrację - fragmentaryczną, otwartą na interpretację i wpisującą się w szerszy kontekst refleksji nad pamięcią, czasem i formą. Obecna wystawa stanowi przegląd wybranych realizacji artystki z ostatnich lat, ukazując konsekwencję i jednocześnie otwartość jej poszukiwań twórczych.O artystceJustyna Kazanecka - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale Grafiki i Sztuki Mediów oraz Liceum Plastycznego w Krośnie w specjalności rzeźba w drewnie/snycerstwo. Uczestniczka zajęć w Pracowni Grafiki Tradycyjnej Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Obecnie - członkini i współzałożycielka istniejącego we Wrocławiu od 2020 roku Kolektywu Zbiór (wcześniej Zbiór Pusty) tworzącego niezależną przestrzeń artystyczną: SERWIS - Galeria Pracownia. Instruktorka grafiki warsztatowej w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu. Projektantka graficzna, autorka instalacji artystycznych, rysunków i grafik. W pracy artystycznej wykorzystuje tradycyjne techniki druku łącząc je z elementami instalacji. Entuzjastka animacji, muzyki lat 70. i zestawiania sztuk wizualnych z elementami poezji.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.04.2025