Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 07:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wernisaż wystawy Agaty Kus "Vanitas Vibes"

Wernisaż wystawy Agaty Kus "Vanitas Vibes"

Źródło: BWA Krosno



Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie zaprasza na wystawę Agaty Kus "Vanitas Vibes”, która jest powrotem artystki w rodzinne strony. Wystawę będzie można oglądać od 22 listopada 2024 do 12 stycznia 2025.

Wernisaż: 22 listopada, godz. 18:00

Wystawa Agaty Kus w Krośnie jest powrotem do miasta, z którego artystka pochodzi. Pojawiają się na niej obrazy z ostatnich lat, poświęcone jej ulubionym tematom, powracającym jak refren w jej twórczości. Jednym z nich jest „vanitas”. 

Vanitas to stary termin, pochodzący z łaciny i popularny w historii sztuki. Oznacza „marność” i odwołuje się do przemijalności doczesnego życia, która polega na tym, że nawet najpiękniejsze kwiaty więdną, a ciała się starzeją. Pozostaje tylko pamięć. Z tego egzystencjalnego odkrycia ludzie wyciągają przeciwstawne wnioski: podążają albo w stronę zabawy – żeby zabawić się na śmierć, albo ascezy – żeby godnie przygotować się do końca. 

Agata Kus pokazuje i jedno, i drugie: zatrzymuje się przed ulotnymi stanami uniesień na knajpianych imprezach, ale też widzi mozolne wysiłki zmierzające do upiększania ciała, na którym nie widać jeszcze śladów starości, ale ta już się czai gdzieś za rogiem. Przy tym nie ma w jej malarstwie nawet cienia moralistyki. Jest raczej poczucie cichej grozy czyhającej pod mieniącą się barwami powierzchnią tego świata. Pokazuje malowniczą przyrodę, ale nad wszystkim wisi złowieszcze słońce koloru indygo. 

„Vibes” w tytule jej wystawy oznacza pewną atmosferę, którą można wyczuć nawet się nad nią nie zastanawiając. Nie pozostaje nam nic innego, jak wejść w jej świat.

O autorce wystawy

Agata Kus (ur. 1987) – malarka i rysowniczka, zajmuje się także ceramiką i wideo. Studiowała na ASP w Krakowie, w tym mieście mieszka i pracuje. Jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych artystek na polskiej scenie artystycznej. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów, w tym zwyciężczynią Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2015 we Wrocławiu. W 2017 została nominowana do Nagrody „Spojrzenia” Deutsche Banku i Zachęty. W latach 2011 i 2018 była nominowana do stypendium szwajcarskiej Fundacji Vordemberge-Gildewart. W 2021 zajęła 1. miejsce w rankingu Kompas Młodej Sztuki. Jest także laureatką Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2024. Jej obrazy znajdują się w najważniejszych kolekcjach sztuki współczesnej, jak np. w kolekcji krakowskiego MOCAK-u, Muzeum Narodowego w Gdańsku czy też mBanku oraz w licznych kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą.
 


ul. Portiusa 4 Krosno, podkarpackie
Organizator: BWA Krosno
Rozpoczęcie: 22.11.2024
Wystawa fotografii Tomasza Majora "Lód jak Szkło" Wystawa fotografii Tomasza Majora "Lód jak Szkło" Centrum Dziedzictwa Szkła zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Tomasza Majora "Lód jak Szkło", który odbędzie się 21 listopada o godz. 17:30 w Sala Wystaw Czasowych CDS, ul. Blich 2 (wejście bezpośrednio z ul. Blich). Wystawa czynna do 9 lutego 2025r. Wystawa prezentowana w Centrum Dziedzictwa Szkła jest niewielką, ale niezmiernie ważną reprezentacją bogatego zbioru zdjęć wykonanych przez Tomasza Majora, pochodzących z kilkunastu ekspedycji arktycznych i antarktycznych. Wspaniałość tego zagrożonego zniszczeniem świata, przez większość z nas niemożliwa do zobaczenia „na żywo”, a zaklęta i utrwalona na zawsze obiektywem, budzi zachwyt i szacunek.Eksponowane na wystawie fotografie, także dzięki ich formatowi, wciągają widza w zimny, bajkowy świat, w którym człowiek jest co najwyżej gościem, a często intruzem i zagrożeniem. To piękno nieskończone i  zarazem zmienne, majestatyczne, różnorodne. Kruche jak szkło.Z tych zdjęć bije harmonia wszechświata, daleka od świata stworzonego ręką człowieka. Daleka od cywilizacji, która niszczy świat natury. A przecież już Arystoteles ostrzegał, dwadzieścia pięć wieków temu, że „przyroda bez człowieka będzie istniała, ale człowiek bez przyrody nie”. Dzisiaj te słowa są aktualne bardziej, bo doświadczamy zmian gwałtownych i tragicznych. Pali się czerwona lampka. Czy uda nam się ocalić świat ? Tę cudowną przyrodę i siebie? Popatrzcie na fotografie – naprawdę jest o co walczyć.Tomasz Major – globtroter, sternik morski i pilot samolotowy. W latach 2003-2011 zorganizował wyprawy eksploracyjne do ponad 60 krajów świata, w tym spektakularne samotne przemierzenie Sahary, wyprawy w serce dżungli na Borneo, w Papui, na Sumatrze, w Ugandzie i Rwandzie oraz w Ameryce Południowej.W latach 2017-2019 dwukrotnie dotarł żaglówką na Antarktydę (w tym raz podczas antarktycznej zimy), cztery razy pokonał Pasaż Drake’a, trzy razy opłynął Przylądek Horn oraz jako pierwszy polski żeglarz wylądował na Ziemi Rudolfa – najdalej na północ położonej wyspie kontynentu euroa­zjatyckiego i jako jeden z niewielu żeglarzy w historii żeglarstwa dopłynął do 82 stopnia szerokości geograficznej północnej.Od 2012 roku pokazuje bliskim przyjaciołom znikający świat – dzikie zwierzęta zagrożone wymarciem, najważniejsze dla naszej planety ekosystemy, które znikną już za kilka lat, a także najpiękniejsze i najdziksze miejsca na ziemi, które już niedługo zostaną zadeptane przez miliony ludzi oraz rozjechane przez bezwzględnie działające firmy. Data rozpoczęcia wydarzenia: 21.11.2024
Jesienna Biesiada Poetycka - spotkanie kultur, słowa i obrazu Jesienna Biesiada Poetycka - spotkanie kultur, słowa i obrazu Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza na Jesienną Biesiadę Poetycką - spotkanie kultur, słowa i obrazu. 21 listopada (czwartek) o godz. 17.30 podczas Polsko-Serbsko-Tureckiego Wieczoru z Poezją i Filmem, w nastrojowej przestrzeni sceny, zabrzmią wiersze i historie w trzech językach, splatając różnorodne emocje, tradycje i perspektywy.Cytując klasyka, który twierdził, iż „podróże kształcą, zwłaszcza te dookoła świata” pragniemy zaprosić Państwa do udziału w niezwykłym Polsko-Serbsko-Tureckim Wieczorze z Poezją i Filmem - mówią organizatorzy. Już niebawem, 21 listopada wypełnimy przestrzeń sceny słowami w różnych językach, kolorach i różne emocje przynoszącymi - dodają.W ramach Jesiennej Biesiady Poetyckiej Klub Literacki RCKP wraz z „Fundacją Rozwój Dukla” gościć będzie serbskiego poetę Nenada Saponję, który zaprezentuje swoje tomiki wydane nakładem krośnieńskiego wydawnictwa Ruthenus „Psychologia grawitacji” oraz „Bałkańska sjesta”. Przybliżone zostaną także sylwetki twórcze Dragana Jovanovica Danilova (Serbia) oraz Cana Yigita Tuncmana (Turcja). Spotkanie poprowadzi poetka i tłumaczka Olga Lalic-Krowicka. - Mamy nadzieję, że zjawisko nad, którym będziemy się pochylać, to jest książka i przestrzeń w jakiej rodzi się, a potem wędruje z rąk do rąk, by zasiewać słowo, pozwoli nam otworzyć wiele ścieżek dyskusji. Jednym z elementów wieczoru będzie projekcja filmu tureckiej reżyserki Nazli Berivan Ak pt. „Księgarnia” - zachęcają organizatorzy. Nie zabraknie także przestrzeni dla stałego punktu w czasie Biesiady, to jest „wymiany natchnienia”, czyli prezentacji wierszy członków Klubu Literackiego.Program: Nenad Saponja (Serbia) - promocja tomików „Psychologia grawitacji”, „Bałkańska sjesta” (wydawnictwo Ruthenus)Recytacja wybranych utworów: Kamila Sidor, Kamil Krowicki Dragan Jovanovic Danilov (Serbia) Can Yigit Tuncman (Turcja) - prezentacja sylwetek twórczych „Księgarnia” pokaz filmu dokumentalnego, reżyseria Nazli Berivan Ak (Turcja) Wymiana natchnienia - prezentacja wierszy członków Klubu Literackiego RCKP  Data rozpoczęcia wydarzenia: 21.11.2024
Reklama