Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 stycznia 2025 06:13
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

XVII Obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Źródło: Muzeum Rzemiosła w Krośnie


Kategoria:

Prezydent Miasta Krosna, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zapraszają do udziału w XVII Obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Obchody w Krośnie odbędą się 20 stycznia 2025 roku.

PROGRAM OBCHODÓW W KROŚNIE

20 stycznia

  • 12:00-12:15 - Uczczenie Ofiar Holokaustu (Cmentarz Żydowski, ul. ks. Władysława Sarny)
  • 12.30-12.45 - Uczczenie pamięci Żydów krośnieńskich przy pamiątkowej tablicy ulokowanej w miejscu dawnego getta żydowskiego w Krośnie (ul. Franciszkańska 9, Zakład Optyczny)
  • 13.00-13.50 - Wykład dra Wojciecha Hanusa z IPN w Rzeszowie pn.: "Losy żandarmów niemieckich z posterunku w Łańcucie uczestniczących w zbrodni na rodzinie Ulmów i ukrywanych Żydach" oraz komentarz do wystawy pn.: „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” prezentowanej na krośnieńskim Rynku.
    (Galeria Piwnica PodCieniami, Rynek 5)

WYSTAWA „ŚMIERĆ ZA CZŁOWIECZEŃSTWO. RODZINA ULMÓW”

  • Rynek w Krośnie, 17 stycznia – 16 lutego 

XVII Obchodom Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Krośnie towarzyszyć będzie wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”, prezentowana na Rynku w Krośnie w dniach 17 stycznia – 16 lutego 2025 roku.

Wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”, przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, przedstawia losy, wydawałoby się zwykłej polskiej rodziny, a przecież jednocześnie wyjątkowej. Rodziny, której linia życia została poddana trybom okrutnej wojny i okupacji. 

Józef i Wiktoria Ulmowie nie poddali się biernie biegowi historii. Stali się jej aktywnymi uczestnikami, dostrzegając innych ludzi, którym należało udzielić pomocy. Stanęli po stronie dobra i sami dzielili się tym dobrem z innymi. Narodowość, wyznanie, różnice kulturowe, w obliczu terroru niemieckiej okupacji, stały się nieistotne, wagi nabrało człowieczeństwo. Pragnąc ochronić życie, sami je stracili. Nie sposób wobec takiej postawy przejść obojętnie. Ekspozycja ma być pomocna w poznaniu historii rodziny Ulmów oraz ich heroicznej postawy miłości.
Autorami wystawy są dr Mateusz Szpytma (wiceprezes IPN), dr Wojciech Hanus (IPN Rzeszów), dr Maciej Korkuć (IPN Kraków). Autorką projektu graficznego jest Katarzyna Hudzicka-Chochorowska (IPN Rzeszów).

XVII Obchody Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu – 20-30 stycznia 2025

27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Organizatorzy apelują o zapalenie w tych dniach symbolicznego znicza na mogiłach i miejscach pamięci związanych z Holocaustem.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz siedemnasty. We współorganizację tych dni wraz z Uniwersytetem Rzeszowskim w 2012 r. włączył się Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i organizuje je corocznie.

Obchody są organizowane w kilkunastu miastach i miejscowościach regionu m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Korczynie, Przemyślu, Lubaczowie, Jarosławiu, Leżajsku, Wiśniowej, Tyczynie, Błażowej i w Sanoku. Podczas obchodów odbywają się modlitwy za pomordowanych Żydów, prelekcje, wykłady, sesje naukowe poświęcone stosunkom polsko-żydowskim, kulturze i zagładzie. Prezentowane są pokazy filmowe, okolicznościowe wystawy oraz wspomnienia ocalałych świadków tamtych wydarzeń.

Wszystkie podejmowane inicjatywy to wyraz głęboko zakorzenionego w naszej kulturze szacunku dla drugiego człowieka. Podczas obchodów do Polski przyjeżdżają goście z różnych stron świata, zazwyczaj ocaleni, którzy przeżyli eksterminację lub ich potomkowie i członkowie rodziny, którzy dzielą się swoją historią.

Obchody odbywają się pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla. Organizatorami Obchodów na Podkarpaciu jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Uniwersytet Rzeszowski.



Krosno, podkarpackie
Organizator: Prezydent Miasta Krosna, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej
Rozpoczęcie: 20.01.2025
V Podkarpacki Zlot Morsów Tegoroczna edycja Podkarpackiego Zlotów Morsów odbędzie się w stylu bajkowym 18 stycznia o godz. 9:00 w Krośnie - Wisłok w okolicach krytych kortów tenisowych przy ul. Bursaki.Rejestracja przybyłych uczestników odbędzie się w godzinach 9:00-10:00 na Krośnieńskim Rynku, skąd uczestnicy korowodem w jednej grupie udadzą się na miejsce zlotu.Celem imprezy jest integracja przybyłych klubów uprawiających różne metody morsowania, popularyzacja zdrowego stylu życia, uświadamianie korzyści zdrowotnych wynikających z morsowania i ekspozycji na zimno.Uczestnicy zlotu zobowiązani są nadesłać zgłoszenie udziału w zlocie na adres [email protected], oraz dokonać wpłaty na konto klubu kwoty 80 zł/os. - płatność i zgłoszenia do 10 stycznia. Zgłoszenie powinno zawierać:Imię i nazwisko, nazwa klubu, nr telefonu kontaktowego, adres mailowy.Płatności na konto nr 95 1600 1462 1742 2958 7000 0001W tytule przelewu: zlot morsów, ilość osób, nazwa klubu lub uczestników.Wiek uczestników – 18 lat. Osoby nieletnie mogą wziąć udział wyłącznie pod opieką i na odpowiedzialność dorosłego, prawnego opiekuna.Każdy uczestnik otrzyma zestaw zlotowych gadżetów, oraz możliwość korzystania z suto zastawionego stołu. Każdy uczestnik przed rozpoczęciem zlotu zobowiązany jest wypełnić stosowne oświadczenie.Jako, że będzie to zlot w stylu BAJKOWYM organizatorzy proponują, aby takowe stroje obowiązywały uczestników zlotu. Wyłoniona podczas zlotu komisja wybierze najciekawszy strój, a właścicielowi przyzna nagrodę specjalną. Nagrodzony zostanie strój męski, strój damski i strój dziecięcy.Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.01.2025