XVI edycja Krośnieńskich Pól Nadziei

Krośnieńskie Pola Nadziei już po raz szesnasty. Tysiące wolontariuszy wyjdzie na ulice w szczytnym celu
13 kwietnia a dokładnie w Niedzielę Palmową, ulice Krosna oraz miejscowości w powiatach krośnieńskim i jasielskim wypełnią wolontariusze niosący symbol nadziei – żonkil. To wszystko w ramach XVI edycji Krośnieńskich Pól Nadziei, corocznej akcji organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum.
W tegoroczną edycję wydarzenia zaangażowało się ponad 2 000 wolontariuszy. Do akcji włączyły się samorządy Krosna i gmin: Rymanów, Jedlicze, Miejsce Piastowe, Korczyna, Iwonicz-Zdrój, Wojaszówka, Dukla, Krościenko Wyżne, Tarnowiec, Haczów i Besko. Wsparcia udzielili również pracownicy Urzędu Miasta Krosna, Stowarzyszenie Krośnieńskich Amazonek, lokalne szkoły, Koło Hospicyjno-Charytatywne oraz wiele innych organizacji.
„Pola Nadziei” to międzynarodowa kampania, której początki sięgają 1957 roku w Wielkiej Brytanii. Jej celem jest wsparcie osób terminalnie chorych na nowotwory, a symbolem akcji stał się żonkil – kwiat życia i nadziei. Co roku w październiku, w Światowy Dzień Opieki Hospicyjnej, żonkile sadzone są przed urzędami, szkołami i szpitalami na całym świecie. Wiosną natomiast prowadzona jest zbiórka pieniędzy na rzecz lokalnych hospicjów – darczyńcy otrzymują w zamian żonkil lub jego symbol.
W Polsce kampanię zainicjowało Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. W regionie krośnieńskim „Pola Nadziei” zagościły po raz pierwszy w 2008 roku, początkowo tylko w Krośnie. Z biegiem lat akcja objęła kolejne gminy i parafie w powiatach krośnieńskim, jasielskim, sanockim i ustrzyckim.
Organizatorzy zachęcają mieszkańców do udziału i wsparcia krośnieńskiego hospicjum – placówki, która niesie pomoc w najtrudniejszych chwilach i od lat stanowi ważny filar opieki paliatywnej w regionie.