Otwarcie wystawy "dr Feliks Tokarski"

Źródło: Marek Wiatr
Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie zapraszają na otwarcie wystawy o dr Feliksie Tokarskim, które odbędzie się 9 maja o godz. 17:00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie. Wystawa czynna do 29 maja 2025 r.
Dr Feliks Tokarski (1868-1949) – lekarz internista, doktor wszech nauk lekarskich, społecznik i spółdzielca.
Feliks Tokarski urodził się 19 maja 1868 r. w Przeworsku jako syn Kajetana i Karoliny z domu Krumholz. W Przeworsku ukończył szkołę powszechną. Kształcił się w gimnazjach w Rzeszowie, w Sanoku (jego kolegą szkolnym był m.in. późniejszy znany działacz ludowy i polityk, Jan Stapiński), a następnie w Przemyślu, gdzie w 1888 r. (17 września), zdał egzamin dojrzałości.
Początkowo rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, które przerwał z powodu choroby. Po powrocie do zdrowia podjął służbę wojskową w armii austriackiej, jako jednoroczny ochotnik 77 pułku piechoty w Samborze. We wrześniu 1893 r. zdał egzamin oficerski i został mianowany na stopień podporucznika piechoty w rezerwie z dniem 1 stycznia 1894 r. Wkolejnych latach posiadał przydział w rezerwie do c. k. Obrony Krajowej.
W 1893 r. rozpoczął studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 1898 r. (4 listopada) uzyskał absolutorium. Odbył praktykę lekarską w jednym z krakowskich szpitali. W 1902 r. (12 czerwca) otrzymał dyplom i tytuł doktora wszech nauk lekarskich. W roku następnym, w dniu 27 października poślubił w Krośnie Henryką Kiernicką (1879-1954), z którą miał dwoje dzieci: córkę Marię (1909-1979), późniejszą żonę biologa i pedagoga mgr Władysława Dubisa, i syna Zygmunta Mariana (1904-1963), lekarza medycyny.
W latach 1902-1904 pełnił obowiązki lekarza miejskiego w Kołaczycach. W kwietniu 1905 r. mianowany został przez Wydział Powiatowy w Krośnie lekarzem okręgowym w Jedliczu (okręg obejmował 14 gmin). W tym samym roku na stałe sprowadził się z rodziną do Jedlicza. W czasie I wojny światowej powołany do armii austriackiej, w szeregach której pełnił służbę lekarza. W 1916 r. w wyniku interwencji społeczeństwa (okręg sanitarny w Jedliczu, z ludnością wynoszącą około kilkunastu tysięcy, był wówczas pozbawiony opieki medycznej) został zwolniony z wojska przez Wydział Krajowy we Lwowie i powrócił na swoje stanowisko.
W Jedliczu oprócz praktyki lekarskiej prowadził także aptekę domową (do 1919 r.). Jego pacjentkami były m.in. Maria Konopnicka i jej córka Zofia Mickiewicz. Poetka otrzymała w 1903 r. jako dar narodowy od społeczeństwa dworek z parkiem w Żarnowcu. Dr Tokarski był jednym z pionierów lecznictwa przemysłowego, leczył pracowników kopalnictwa i przemysłu naftowego. W latach 1925-1939 był lekarzem okręgowym, pracując równocześnie w Ubezpieczalni Społecznej w Krośnie (do przejścia na emeryturę w 1935 r.).
Osobny rozdział w życiu jedlickiego lekarza stanowiła jego działalność społeczna oraz aktywność na płaszczyźnie branżowej. Był członkiem-założycielem Spółki Oszczędności i Pożyczek w Jedliczu (Kasy Stefczyka), zajmował stanowisko pierwszego przełożonego zarządu tej instytucji. Był także współtwórcą Spółdzielni Rolniczo-Handlowej „Chłop” w Jedliczu, przez kilka lat sprawował funkcję przewodniczącego zarządu niniejszej kooperatywy. Został wybrany zastępcą przewodniczącego Związku Katolicko-Społecznego w Jedliczu, w ramach tej organizacji należał do grona inicjatorów budowy Domu Ludowego w miasteczku. Uczestniczył w pracach komitetu kościelnego, który był organem administracyjno-doradczym parafii jedlickiej. Piastował godność przewodniczącego Rady Szkolnej miejscowej. Był wybierany radnym Rady gminnej w Jedliczu. Pełnił społecznie funkcje lekarza szkolnego otwartego we wrześnie 1944 r. Prywatnego Gimnazjum i Liceum Ogólnego w Jedliczu. Dr Tokarski nie ograniczał się tylko do pracy na rzecz środowiska lokalnego, absorbowała Go również działalność w organizacjach zrzeszających lekarzy. Należał do Towarzystwa Samopomocy Lekarzy, Towarzystwa Lekarzy Galicyjskich, Towarzystwa Lekarzy Polskich byłej Galicji. W okresie autonomii Galicji był członkiem Izby Lekarskiej Zachodnio-Galicyjskiej, a w latach międzywojennych Lwowskiej Izby Lekarskiej.
Za swoja działalność dr Tokarski został uhonorowany: Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości (1929), brązowym Medalem za Długoletnią Służbę (1938) i Złotym Krzyżem Zasługi (1938), otrzymał również szereg dyplomów uznania. Zmarł 1 grudnia 1949 r. w Jedliczu i tam został pochowany. Dr Tokarski stał się patronem jednej z ulic w Jedliczu. Uchwałą Nr I/15/63 Osiedlowej Rady Narodowej w Jedliczu z dnia 30 czerwca 1963 r. zmieniono nazwę ulicy Grunwaldzkiej na ulicę Dr. Feliksa i Zygmunta Tokarskich.