Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 02:21
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Lubatówce świętowali 95-lecie istnienia OSP

Ochotniczą Straż Pożarną w Lubatówce tworzy 61 druhów, co w przeliczeniu na liczbę mieszkańców stanowi około 5%. Choć OSP ze wszystkich jednostek w Gminie Iwonicz-Zdrój ma w posiadaniu najmniejsze zasoby materiałowe, jednak ma świetnie wyszkoloną kadrę i wspaniałą młodzież co dobrze wróży na przyszłość. 
W Lubatówce świętowali 95-lecie istnienia OSP

Autor: fot. Krosno112.pl

Lubatówka

Lubatówka jest ulokowana w Gminie Iwonicz Zdrój, w powiecie krośnieńskim. Leży w malowniczej dolinie niewielkich wzniesień Beskidu Niskiego. Zabudowania ciągną się w głównej mierze wzdłuż rzeki Lubatówki, drogi głównej oraz na niewielkich pagórkach. Jak niemal każda wieś dzieli się na kilka przysiółków tj. Wygon, Drozdówka, Hadamówka, Folcikówka, Rolskie i inne. Od południa graniczy z Lubatową, od północy z Rogami, od wschodu z Iwoniczem, a od zachodu z Równem.

Historia OSP

W 1925 roku z inicjatywy Tomasza Albrychta została założona Ochotnicza Straż Pożarna w Lubatówce. W roku 1929 powołał również orkiestrę dętą przy straży, która z przerwami istniała do początku lat 60-tych.

Był on również pierwszym naczelnikiem Straży Pożarnej. Funkcję te sprawował do roku 1947, kiedy wyjechał z rodziną do Mańkowic. Zmarł w 1958 roku.

Pierwszymi członkami Straży Pożarnej w Lubatówce byli: Jan Albrycht, Stanisław Such, Jakub Kopcza, Wojciech Kopcza, Franciszek Pietruszka, Franciszek Wałtosz, Jan Pietruszka, Jan Drozd, Antoni Michna, Józef Wacławik, Piotr Parylak, Józef Szczepanik, Józef Aszklar, Antoni Krężałek.

Wykonano także pierwszą ręczną sikawkę – wykonana została na warsztatach kopalni ropy w Lubatówce przez członków powstałej Straży Pożarnej.

Na początku lat 50-tych zakupiony został pierwszy konny wóz strażacki, a woźnicami, którzy wyjeżdżali do pożarów i na zawody strażackie byli: Władysław Żebracki, Leon Knap, Stanisław Such, Marian Parylak.

Zakupiona została także motopompa PO-3, a jej mechanikiem był Stanisław Folcik. W tym okresie  straż posiadała drewniany budynek na sprzęt przy rzece Lubatówka. W roku 1962 z inicjatywy Stanisława Sucha został zakupiony Star 20-skrzyniowy, odkryty jako wóz strażacki, który służył do połowy lat 80-tych.

Członkowie OSP byli również inicjatorami budowy remizy. W drugiej połowie lat 60-tych członkowie OSP z własnych środków wykupili plac pod budowę strażnicy OSP. Podjęta jednak została decyzja o powiększeniu inwestycji i dlatego powstał obecny Dom Ludowy i Remiza OSP. Główni inicjatorzy to: Jan Pietruszka, Józef Drozd, Józef Kopcza, Czesław Dołęgowski, Marian Kindel, Wiesław Albrycht. Inwestycja została zakończona i pod koniec lat 80-tych oddano do użytku Dom Ludowy z Remizą OSP, które służą całej wsi.

Strażacy pracowali również przy budowie  kościoła oraz domu parafialnego. Od początku swej działalności OSP współpracowała i współpracuje z innymi organizacjami działającymi we wsi oraz sołtysami: Jan Albrycht, Ludwik Parylak, Paweł Albrycht, Władysław Pernal, Marianna Aszklar, Czesław Dołęgowski, Franciszek Głód, Stanisław Drozd.

Na przestrzeni swojej działalności strażacy z jednostki OSP Lubatówka brali również udział w gaszeniu pożarów poza naszą miejscowością: w Lubatowej, Rogach, Równem, Iwoniczu, jak również przy usuwaniu skutków powodzi i wycieku ropy do rzeki Lubatówka. Za swoją działalność strażacy otrzymywali odznaczenia i wyróżnienia.

7 sierpnia 2005 roku odbyła się uroczystość z okazji 80-lecia jednostki OSP Lubatówka. Przy tej okazji jednostce nadano sztandar. 

Obecnie

Liczba członków OSP Lubatówka wynosi 61 osób, oprócz tego dwóch członków honorowych. W akcjach ratowniczo-gaśniczych może brać udział 21 wyszkolonych strażaków-ochotników. Młodzieżową Drużynę Pożarniczą tworzy 28 druhen i druhów. OSP Lubatówka ze wszystkich jednostek w Gminie ma w posiadaniu najmniejsze zasoby materiałowe, jednak ma wszelkie potrzebne środki oraz narzędzia do prowadzenia działań gaśniczo-ratowniczych.

Jubileusz

W sobotę 12 czerwca 2021 roku odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze połączone z Jubileuszem 95-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubatówce. W pierwszej części wybrano nowy Zarząd OSP, na którego czele stanął na kolejną kadencję Prezes druh Krzysztof Zima. 

OSP Lubatówka może pochwalić się jedną z największych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w województwie podkarpackim. Jubileusz był doskonałym momentem na przyjęcie w strażackie szeregi kolejnych młodych druhów i ich zaślubiny ze sztandarem. 

Kolejnym punktem spotkania był Jubileusz 95-lecia jednostki, który przez pandemię w 2020 roku został przełożony na teraz. Głównym punktem uroczystości było wręczenie pięćdziesięciu odznaczeń zasłużonym strażakom oraz Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej. Nadano trzy złote medale za zasługi, dziesięć brązowych medali za zasługi dla pożarnictwa, dwie odznaki "Wzorowy strażak", dwanaście odznaczeń za wysługę lat (Jan Drozd otrzymał odznakę za wysługę 55 lat), trzynaście srebrnych, dziesięć brązowych odznak "Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej".

Wśród gości, którzy przybyli na Jubileusz znaleźli się m.in. dh Józef Tucki - członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie, wiceprezes ZOP ZOSP RP, dh Janusz Litwin - członek ZOP ZOSP RP w Krośnie i Prezes ZM-G ZOSP RP w Iwoniczu-Zdroju, dh Piotr Dobrowolski - członek ZM-G ZOSP w Iwoniczu-Zdroju, st. bryg. Zbigniew Nowak - Komendant Miejski PSP w Krośnie, Witold Kocaj - Burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój, Rajmund Boczar - Przewodniczący Rady Miejskiej w Iwoniczu-Zdroju, Jacek Rygiel - Zastępca Burmistrza Gminy Iwonicz-Zdrój, Łukasz Bień - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Iwoniczu-Zdroju, Adam Dołęgowski - dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubatówce.

Poniżej pełna fotorelacja

 Krosno112.pl

 



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ