Otwarty w ubiegłym roku "Transgraniczny szlak turystyki wspinaczkowej" to wspólny projekt gminy Korczyna i Fundacji Skalna Hrana w Presovie. W jego ramach połączono w jeden sektor wspinaczkowy obszary obejmujące teren Pogórza Strzyżowsko – Dynowskiego. Drogi wspinaczkowe są wytyczone na terenie trzech grup skalnych: "Sokoli Grzbiet", "Strzelnica" i "Przełom Marcinka".
Goście ze Słowacji w ub. weekend zapoznali się z warunkami wspinania na skałach piaskowych w sektorach: "Strzelnica" i "Sokoli grzbiet". Towarzyszyli im młodzi wspinacze ze Szkoły Podstawowej w Korczynie, którzy tydzień wcześniej odwiedzili park linowy w Preszowie oraz Zamutowskie Skały.
- Uczniowie klasy VIc o profilu sportowym, pod opieką Huberta Wierdaka oraz słowackich instruktorów, bardzo sprawnie pokonywali zarówno drogi wspinaczkowe na skałach w plenerze, jak i trudne przeprawy w parku linowym w Preszowie - opowiada Wojciech Tomikiewicz, dyrektor GOK w Korczynine. Dodaje, że była to świetna okazja do aktywnej integracji sportowej młodych adeptów wspinaczki z Polski i Słowacji.
Słowacy w trakcie dwudniowego pobytu w gminie Korczyna, oprócz sektorów skalnych mogli zobaczyć także inne ciekawe zakątki gminy, m. in. panoramę z wieży widokowej w Czarnorzekach, Zamek Kamieniec, pijalnię czekolady i galerię samochodów w Korczynie.
Podczas spotkania inaugurującego Mityng odbyła się także premiera polsko-słowackiego przewodnika wspinaczkowego autorstwa Jacka Trzemżalskiego (zawodowego ekipera, który zajmuje się ubezpieczaniem dróg wspinaczkowych również poza Polską, m.in. we Włoszech). Wydawcą jest Gmina Korczyna.
Drogi wspinaczkowe udało się wytyczyć dzięki dofinansowaniu (85 proc. kosztów) z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska - Słowacja 2014 – 2020.
Autor: tom
Zdjęcia: UG Korczyna