Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 2 grudnia 2024 14:59
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wakacyjny projekt dla mieszkańców Osiedla Tysiąclecia

Letnie miesiące obfitować będą w ciekawe zajęcia i warsztaty dla mieszkańców Osiedla Tysiąclecia w Krośnie. Projekt "Kultura remiksu - Osiedle w Domu Kultury" ma na celu zachęcenie mieszkańców Krosna do integracji i dążenia do wspólnego celu, jakim jest polepszenie jakości życia. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zachęca wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w projekcie. 
Wakacyjny projekt dla mieszkańców Osiedla Tysiąclecia

Autor: fot. pexels.com

- W czasie wakacji w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie nie zabraknie nowości i… przewrotności. W Domu Kultury zmieścimy całe osiedle Tysiąclecia, połączymy pokolenia, gusta i potrzebę działania z jego realizacją. „Kultura remiksu – osiedle w Domu Kultury” to projekt skrojony na miarę potrzeb mieszkańców Osiedla Tysiąclecia oraz osób z nim związanych, okazja do spotkań i rozmów, udziału w warsztatach i wykładach, pokazaniu swoich zainteresowań i znalezienia odpowiedzi na pytanie o to, jak czas wolny spędzamy sami, a jak nasi sąsiedzi. Kultura remiksu to sztuka łączenia, a nic tak nie łączy jak ludzie i kultura. - zachęcają organizatorzy.

W ramach projektu przeprowadzony zostanie cykl działań, które posłużą do stworzenia nowej formy zaangażowania na bazie współpracy i koncepcji projektowania partycypacyjnego oraz nawiązania partnerskiej relacji ze społecznością lokalną w rozwiązywaniu problemów i zaspokajaniu potrzeb. Tematem przewodnim będzie szeroko rozumiana KULTURA REMIKSU w kontekście zainteresowań mieszkańców – hobbystów, połączenie sztuki i użyteczności, uwrażliwiania mas na potrzeby jednostki, łączenie pokoleń i gustów oraz połączenie domu kultury z osiedlem, na którym się mieści.
Pokusimy się o organizację warsztatów poznawczych i wydobywczych, o transformację domu kultury przez wspólną ze społecznością lokalną organizację wystaw dotyczących kolekcjonerstwa (hobby) i aranżację na potrzeby wystaw przestrzeni instytucji. Dom kultury będzie miejscem styku sztuki, zainteresowań i projektowania przestrzeni przez mieszkańców os. Tysiąclecia (na tym osiedlu mieści się RCKP). We współpracy z lokalnymi animatorami i liderami znajdziemy wśród mieszkańców hobbystów, których zbiory trafią na wystawę. W drodze spotkań ze społecznością lokalną powstaną projekty aranżacji wnętrz galerii wystawienniczych i koncepcje kolejnych działań edukacyjno-animacyjnych w temacie kultury remiksu (warsztaty, spotkania etc.) realizowanych w sierpniu i wrześniu. Wydarzenie jest pretekstem do spojrzenia na zmianę zainteresowań - umożliwi ono znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak z pozoru błahe decyzje podejmowane w dzieciństwie wpłynęły na kreowanie dorosłego życia i tożsamości.

Projekt dwuetapowy: etap pierwszy (od lipca do sierpnia); etap drugi (od sierpnia do września)

Otwarte oczy, otwarta głowa – warsztaty wydobywcze z dr Bartkiem Lisem
Prowadzący: dr Bartek Lis
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria Szara w części widowiskowej, ul. Kolejowa 1, Krosno
Termin: 1-2 lipca 2021, podział na grupy wiekowe
Wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz elektroniczny dostępny na stronie www.rckp.krosno.pl
Dla kogo: mieszkańcy Osiedla Tysiąclecia lub osoby mocno z nim związane (w przypadku wolnych miejsc mieszkańcy innych dzielnic i osiedli Krosna)

1 lipca 2021, godzina 11.00-16.00 – warsztaty dla młodzieży (wiek 14-19 lat)
2 lipca 2021, godzina 16.30-20.00 – warsztaty dla dorosłych (wiek od 20 lat)

Warsztaty: Czy możemy sobie wyobrazić taki dom kultury, który jest współtworzony przez sąsiadujących z nim sąsiadów? W którym każdy nie tylko może znaleźć coś interesującego dla siebie, ale również poczuć się współtwórcą powstającego programu?

Warto marzyć o takim miejscu, warto o nie zabiegać. Wszystko zwykle rozpoczyna się od rozmowy, wspólnej narady. Zapraszamy Was bardzo serdecznie do wzięcia udziału w „warsztatach wydobywczych”. Pod okiem prowadzącego warsztaty, który zaproponuje nam kilka (bezbolesnych!) ćwiczeń i zadań „zmapujemy” (narysujemy mapę) fragmentu Krosna.
Wspólnie wybierzemy się w „podróż”, podczas której poprosimy Was byście opisali nam Waszą okolicę – jak ona wygląda, co lubicie robić w wolnym czasie czy zaglądacie do RCKP, czego Wam brakuje byście poczuli się jak domownicy tego miejsca? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będą dla nas pomocne, by uczynić RCKP przestrzenią jeszcze przyjaźniejszą, w której po prostu będziecie się czuć „jak u siebie".

Dr Bartek Lis - socjolog i badacz społeczny, animator kultury i edukator. Główny koordynator Centrum Praktyk Edukacyjnych w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, autor tekstów i artykułów naukowych i popularyzatorskich. Od 2012 roku współpracownik Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” jako badacz, ewaluator i szkoleniowiec. W latach 2012- 2017 kurator projektów społecznych w Muzeum Współczesnym Wrocław (organizacja i współorganizacja ponad 300 wydarzeń kulturalnych – debat, warsztatów, projektów interdyscyplinarnych, wystaw). Pomysłodawca i realizator w CK Zamek projektów/cyklów edukacyjnych „Zamek Otwarty. Kultura dla i z seniorami zależnymi”, „Sztuka w ciemno”, „Nie widać” oraz „(nie)nowe publiczności”. Zajmuje się m.in. edukacją obywatelską, rozwojem publiczności (audience development), tematyką „niewidocznych niepełnosprawności”, „senioralnej zależności”, wykorzystywaniem sztuki w edukacji i praktyce społecznej, udostępnianiem oferty instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami.
Jako badacz, ekspert i edukator współpracował m.in. z Creative Europe Desk Polska, Strefą Kultury Wrocław, Muzeum Zamkowym w Malborku, Urzędem Miasta Poznania, Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, Narodowym Centrum Kultury, Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji oraz Fundacją Impact. Certyfikowany moderator procesów projektowych w metodologii „design thinking”. Autor książki „Gejowskie (nie)męskości. Normy płciowe a strategie tożsamościowe mężczyzn homoseksualnych”. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020).

Tysiąc słów Osiedla Tysiąclecia. Rozmowy o i z mieszkańcami – warsztaty poznawcze
Prowadzący: Damian „Piórko” Ziemba, Grupa GraTy
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Galeria Szara w części widowiskowej, ul. Kolejowa 1, Krosno
Termin: 8-9 lipca 2021, podział na grupy wiekowe
Wstęp: bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz elektroniczny dostępny na stronie www.rckp.krosno.pl
Dla kogo: mieszkańcy Osiedla Tysiąclecia lub osoby mocno z nim związane (w przypadku wolnych miejsc mieszkańcy innych dzielnic i osiedli Krosna)

8 lipca 2021:
godzina 10.00-12.00 – warsztaty dla dzieci (wiek 7-13 lat)
godzina 13.00-16.00 – warsztaty dla młodzieży (wiek 14-19 lat)
godzina 17.00-19.00 – warsztaty dla dorosłych (wiek od 20 lat)
9 lipca 2021: godzina 17.00-19.00 – warsztaty łączone dla wszystkich grup wiekowych (wspólna praca)

Warsztaty: Często właśnie bywa tak, że żyjemy w sąsiedztwie osób, których prawie nie znamy. Zwłaszcza jeśli mieszkamy w Krośnie, a prawie na pewno, możesz żyć na jednej klatce schodowej z ludźmi, których w ogóle nie znasz. I w ogóle można tak przeżyć całe życie, gdyby nie to, że naprawdę warto budować relacje i wspólnoty sąsiedzkie.Głównym celem warsztatów i spotkania „Tysiąc słów osiedla Tysiąclecia. Rozmowy o i z mieszkańcami” jest znalezienie pretekstu do tego, żebyśmy mogli się lepiej poznać na osiedlu Tysiąclecia. Gdyż jest duża społeczna potrzeba, spotkać się, wyjść na podwórko i w ładny słoneczny dzień coś razem porobić. Wspólnie popracujemy nad odpowiedzią na pytanie „po co nam wydarzenia sąsiedzkie?”.

Damian Piórko Ziemba - współzałożyciel grupy animatorów, twórców i działaczy „ekipy GraTy”, organizator Przystanków KrosCon, Festiwalu Gier i Fantastyki KrosCon, Krośnieńskiego Archiwum Społecznego, menadżer projektów społecznych (m.in Tropy do Franciszka Mirandoli, uczestnikiakcji Masz Głos, inicjator wielu Games Roomów odbywających się w różnych miejscach, a w końcu koordynator Koronowolontariuszy pomagających potrzebującym w trakcie lockdownu. Przeszkolony organizator społecznościowy, działacz lokalny i ojciec dwójki dzieci.

Przestrzeń nad wyraz: PARTYCYPACJA – wykład angażujący Dominiki Janickiej
Wykład: Dominika Janicka
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, hol w części widowiskowej, ul. Kolejowa 1, Krosno
Termin: 16 lipca 2021, godzina 16.30-18.00
Wstęp: obowiązują bezpłatne wejściówki, szczegóły www.rckp.krosno.pl
Dla kogo: mieszkańcy Krosna i przyjezdni

Wykład angażujący: Zaangażuj się! Jak mogę wpłynąć na przestrzeń dookoła mnie i dlaczego to ważne? Na spotkaniu dowiemy się, na czym polega partycypacja społeczna oraz prototypowanie przestrzeni i dlaczego udział w konsultacjach społecznych jest prawie tak samo ważny jak pójście na wybory. Omówimy możliwości zaangażowania się w proces projektowy i przedstawimy udane przykłady projektów partycypacyjnych. Spotkanie będzie wstępem teoretycznym do nadchodzących rozmów, badań i konsultacji z mieszkańcami na temat przestrzeni wspólnej – publicznej.

Dominika Janicka - architektka. Kuratorka i pomysłodawczyni idei „Fair Building”, która reprezentowała Polskę na 15. Biennale Architektury w Wenecji. Od 2014 roku współprowadzi Pracownię Przestrzeni Publicznej w Instytucie Dizajnu w Kielcach.

Kultura remiksu: HOBBY? Pokaż je światu! – nabór kolekcji na wystawę
Miejsce: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, galerie wystawiennicze, ul. Kolejowa 1, Krosno
Termin przyjmowania zgłoszeń: od 25 czerwca do 19 lipca 2021
Termin realizacji wystaw: sierpień – wrzesień 2021
Udział w wystawie: bezpłatny, zgłoszenia kolekcji przez formularz elektroniczny dostępny na stronie www.rckp.krosno.pl
Dla kogo: mieszkańcy Osiedla Tysiąclecia lub osoby mocno z nim związane

Jeśli… mieszkasz na Osiedlu Tysiąclecia (lub jesteś z nim mocno związany) i jesteś posiadaczem kolekcji, na przykład: znaczków, naklejek lub historyjek z gum do żucia, etykiet, opakować, resoraków, pudełek po zapałkach, karteczek czy figurek, kaset magnetofonowych, winyli, kart telefonicznych, kapsli, fotografii czy innych przedmiotów kolekcjonerskich o wielkiej wartości sentymentalnej… to zgłoś się do RCKP w Krośnie i pokaż swoją kolekcję światu – zostaniesz zaproszony do udziału w warsztatach projektowania przestrzeni wystawienniczej oraz zorganizowana zostanie Twoja wystawa.
Po zakończeniu naboru (w ramach etapu pierwszego) dla kolekcjonerów i autorów wystaw przeprowadzone zostaną warsztaty z projektowania przestrzeni wystawienniczej. Zorganizowane wystawy będą miały swoje otwarcie, a na podstawie wcześniejszych rozmów z mieszkańcami i zgłoszonych kolekcji – zorganizowane zostaną tematyczne warsztaty (sierpień - wrzesień).

Więcej informacji na temat wydarzenia znaleźć możesz tutaj (kliknij).

red.

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ