Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 17:31
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wyjazd polskich strażaków do pomocy w zwalczaniu skutków powodzi na Bałkanach

W dniu 21.05 z Komendy Miejskiej PSP w Krośnie wyruszył na Bałkany podkarpacki moduł pomp wysokiej wydajności, w którego skład wchodzą strażacy z kilku województw. W tutejszej komendzie został wyznaczony punkt koncentracji sił i środków. Grupa została zadysponowana w celu zwalczania skutków powodzi, w Bośni i Hercegowinie.
Wyjazd polskich strażaków do pomocy w zwalczaniu skutków powodzi na Bałkanach

Autor: fot. Adam Hejnar

Grupa przygotowana jest do prowadzenia działań ratowniczych przez minimum 14 dni. Strażacy będą pomagać w usuwaniu skutków potężnej powodzi, która nawiedziła rejon Bałkanów. W skład modułu HCP (High Capacity Pomping Module) wchodzi 37 strażaków z województw: podkarpackiego, małopolskiego, mazowieckiego i śląskiego. Zabierają ze sobą pompy o łącznej wydajności prawie 100 000 litrów/min. Moduł wyposażony jest także w specjalistyczne kontenery, m.in. kontener sanitarny z prysznicami, kontener kwatermistrzowski. Dzięki ich wyposażeniu tworzy się samowystarczalne obozowisko dla strażaków. Do koordynacji pracy ratowników służy samochód dowodzenia i łączności.

Podkarpacki moduł HCP (Moduł Pomp Wysokiej Wydajności) powstał w 2011 roku i został włączony do wspólnotowego mechanizmu ochrony ludności Unii Europejskiej. Spełnia wszelkie wymagania Komisji Europejskiej pod względem sprzętu i samowystarczalności. Wymogiem jest, by ratownicy jadący na pomoc byli samowystarczalni do 21 dni, tak by nie stanowić obciążania dla kraju proszącego o pomoc. Zgodnie z założonymi wymogami strażacy z tego modułu wraz ze sprzętem, w momencie wydania rozkazu wyjazdu muszą być gotowi do wyruszenia w ciągu 12 godzin.

W ubiegłym roku podkarpacki moduł uczestniczył w międzynarodowych ćwiczenia w Estonii, gdzie w pełni potwierdzili swoją przydatność w usuwaniu skutków powodzi. Natomiast w 2010 roku podczas powodzi na Podkarpaciu korzystano z modułów czeskich oraz niemieckich.

Od godzin popołudniowych na plac KM PSP w Krośnie zaczęły docierać siły i środki z województwa podkarpackiego, małopolskiego, mazowieckiego i śląskiego. W sumie zadysponowano 18 zastępów (m.in. SLOp, GCBA, SCKN, SDiŁ, SLBus, SCKW, SW) oraz 37 strażaków (26 z podkarpackiego). O godzinie 21:05 konwój 15 aut (trzy auta wyjechały wcześniej niż główna kolumna) udał się w stronę granicy polsko-słowackiej w Barwinku, budząc spore zainteresowanie mieszkańców powiatu.

Wykaz sił i środków wchodzących w skład modułu:

24 pompy wysokiej wydajności (suma 100 000 l/min), największa pompa ma moc 45 000 l/min (JRG Rybnik)

woj. podkarpackie
JRG 1 Mielec: GCBA
JRG Jarosław: SCKN
JRG Jasło: SLRW
JRG Ustrzyki Dolne: SLOP
JRG Sanok: SLOP
JRG 1 Rzeszów: SDIŁ, SCKN
KW PSP Rzeszów: SLOP, SLBUS
JRG Przemyśl: GCBART
JRG Tarnobrzeg: SW

woj. małopolskie
JRG 6 Kraków: SCKN

woj. śląskie
JRG Rybnik: SCKW, SLOP

woj. mazowieckie
KG PSP Warszawa: SLOP

Marcin Mikosz/kmpsp
fot. Adam Hejnar - Krosno112.pl



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ