1 września w krośnieńskich szkołach i przedszkolach naukę rozpocznie 11 tys. 753 dzieci, o 189 mniej niż w ubiegłym roku.
Do pierwszych klas będzie uczęszczać 417 uczniów (w ub. roku – 410). Dla tegorocznych pierwszaków stworzono 18 oddziałów (po jednym w SP 3, 5 i 10, po dwa w SP 4, 6, 7, 8 i 12 oraz po 3 w SP 14 i 15).
Do szkół ponadpodstawowych w tym roku przyjętych zostało 1 400 uczniów. Jest 45 oddziałów (przed rokiem 1 410 do 44 oddziałów). 641 uczniów rozpocznie naukę w liceach, 606 w technikach i 153 w szkołach branżowych.
- Chcemy spełnić wymogi, niemniej jednak mamy na uwadze malejącą subwencję oświatową, która powoduje, że będziemy musieli zaciskać pasa - zaznacza Piotr Przytocki, prezydent Krosna. - Natomiast musi się to odbyć bez uszczerbku na jakości kształcenia i prowadzenia przedszkoli.
Wiceprezydent Bronisław Baran dodaje, że sytuacja organizacyjna jest dostosowywana do liczby dzieci.
Władze miasta podkreślają, że w nowym roku szkolnym nie wszyscy nauczyciele wrócą do szkół. Część z nich przeszła na emeryturę, część na świadczenia kompensacyjne. - Ale w naszym mieście nie mamy wakatów - mówi wiceprezydent Baran. Tłumaczy, że rozwiązane to zostało zwiększoną liczbą godzin ponadwymiarowych.
Uczniowie oceniają swój stan psychiczny jako dobry
Bronisław Baran na konferencji zaznaczył, że w tym roku każda szkoła jest zobowiązana do opracowania programu działań wychowawczo-terapeutycznych. Dyrektorzy krośnieńskich szkół opracują ją na podstawie przeprowadzonej przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Krośnie diagnozy stanu wychowawczego.
- Do jej przygotowania posłużyła m.in. ankieta „Dobrostan i potrzeby, stan psychiczny uczniów krośnieńskich szkół po powrocie do nauki stacjonarnej” - mówi wiceprezydent Baran.
Tłumaczy, że została ona przeprowadzona pod koniec ubiegłego roku szkolnego. - Dziś każda placówka otrzymała swoją diagnozę - mówi. Dodaje, że to bardzo dobry materiał do prognozowania i planowania pracy z uczniami.
Ankietę wypełniło ponad 2 800 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. - To reprezentatywna grupa - mówi Bronisław Baran. Dodaje, że bardzo go cieszy, że dzieci oceniły swój stan psychiczny co najmniej jako dobry.
Uczniowie najbardziej obawiali się powrotu do szkoły. - Dla ponad osiemdziesięciu procent ankietowanych jest to bardzo stresujące - mówi Bronisław Baran. Dodaje, że uczniowie wśród oczekiwań wyliczali jak najwięcej wyjść poza szkołę, wycieczek, zrozumienia ze strony nauczycieli, wsparcia ze strony wychowawców, ciekawych zajęć i większej liczby zajęć w zakresie aktywności fizycznej. - To jest dla nas kluczowe dla wdrożenia - zaznacza wiceprezydent.
Najważniejsze daty roku szkolnego
- Zimowa przerwa świąteczna: 23-31 grudnia 2021
- Ferie zimowe: 14-27 lutego 2022
- Wiosenna przerwa świąteczna: 14-19 kwietnia 2022
- Egzamin ósmoklasisty: 24-26 maja 2022
- Matura: 4-23 maja 2022
- Zakończenie zajęć w klasach maturalnych: 29 kwietnia 2022
- Zakończenie zajęć w pozostałych klasach: 24 czerwca 2022
Czytaj też: Nowy rok szkolny w krośnieńskich szkołach i przedszkolach. Nie będzie hucznych inauguracji
Autor: Tomasz Jefimow