Jarmark staroci i rękodzieła
12 września na placu przed Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej odbędzie się kolejny Jarmark staroci i rękodzieła. Wystawców obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsca pod swoje stoisko. Prosimy o kontakt w sprawie szczegółów organizacyjnych pod numerem telefonicznym: 13 474 35 12 lub 13 474 35 13.
Wszystkich chętnych do obejrzenia i zakupów zapraszamy między godziną 8:00 a 12:00. Miejsce: Plac przed Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (ul. Kolejowa 29a, Krosno).
Szczegóły wydarzenia na stronie internetowej: https://www.etnocentrum.pl/pl oraz w wydarzeniu na Facebook: https://tiny.pl/9gssk
Słodkie smaki dzieciństwa
We wrześniu Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej włącza się w program Europejskich Dni Dziedzictwa, które zostały ustanowione w 1991 jako ogólnoeuropejskie dni, w którym wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie odwiedzić instytucje kultury. 12 września w Sali z piecem w Etnocentrum (ul. Kolejowa 29a, Krosno), podczas warsztatów „Słodkie smaki dzieciństwa” będzie można wykonać i udekorować: rogaliki, drożdżowe bułeczki, babeczki, szyszki, ciasteczka i pierniczki. Warsztaty poprowadzi Ewa Szymko, pracownik Etnocentrum. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak obowiązują wejściówki wcześniej odebrane z kasy Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej na zaplanowane godziny przeprowadzenia warsztatów: 10:30, 12:30, 14:30, 16:30.
Szczegóły warsztatów znajdują się na stronie internetowej: https://www.etnocentrum.pl/pl. Szczegółowy program obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2021 można obejrzeć na stronie internetowej: https://edd.nid.pl/
Potańc(z) w Krośnie, czyli potańcówka z Kapelą Maliszów
18 września w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo. Tradycyjnych rytmów dostarczy Kapela Maliszów z Męciny Małej, rodzinna kapela założona przez Jana Malisza i jego dzieci: Zuzannę i Kacpra. Kapela inspiruje się dawną muzyką okolic powiatu gorlickiego, grając na tradycyjnych instrumentach (skrzypcach, basach i bębnie) w sposób archaiczny z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Kapela tworzy również własne utwory, a także samodzielnie buduje instrumenty. Od początku istnienia zdobywa zaszczytne miejsca i nagrody na całym świecie, w tym I miejsce na Festiwalu Stara Tradycja w Warszawie. Kapela grała między innymi w Malezji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Finlandii, Estonii, Irlandii i Szwajcarii.
Wydarzenie odbędzie się w budynku Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, a udział jest odpłatny. Bilety do kupienia na stronie: https://bilety.etnocentrum.pl/rezerwacja/grupa-wydarzen.html?d=3 lub w kasie Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (ul. Kolejowa 29a).
Szczegóły wydarzenia znajdują się na stronie internetowej: https://www.etnocentrum.pl/pl oraz w wydarzeniu na Facebook: https://tiny.pl/9gs67
fot. Jakub Nowotyński
Słone smaki dzieciństwa
Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 organizowane są przez dwa weekendy września. Od lat ideą obchodów tych dni, jest myśl, aby każdy chętny mógł bezpłatnie skorzystać z oferty instytucji kultury. W drugim tygodniu obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, tj. 19 września między 10:00-18:00, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej organizuje bezpłatne warsztaty kulinarne pod tytułem „Słone smaki dzieciństwa”. Tym razem podczas warsztatów będzie można wykonać drożdżowe słone precle, prołzioki oraz kruche paluszki z serem i kminkiem. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak obowiązują wejściówki wcześniej odebrane z kasy Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej na zaplanowane godziny przeprowadzenia warsztatów: 10:30, 12:30, 14:30, 16:30.
Szczegóły warsztatów znajdują się na stronie internetowej: https://www.etnocentrum.pl/pl. Szczegółowy program obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2021 można obejrzeć na stronie internetowej: https://edd.nid.pl/
Zwiedzanie
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej jest instytucją kultury, która łączy w sobie funkcje muzeum i domu kultury. Zachęcamy do skorzystania z oferty instytucji. Aktualny program organizowanych wydarzeń znajduje się na stronie internetowej: https://www.etnocentrum.pl/pl . W stałej ofercie Etnocentrum znajduje się zwiedzanie multimedialnej wystawy opowiadającej o dawnych tradycjach i zwyczajach z przewodnikiem wg szczegółowego programu:
Wtorek – piątek – 9:30, 15:30
Sobota – niedziela – 10:30, 12:30, 14:30, 16:30.
Bilety do kupienia na stronie internetowej lub w kasie Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (ul. Kolejowa 29a, Krosno).
W godzinach pracy instytucji możliwe jest bezpłatne zwiedzenie wystaw czasowych. Do 12 września prezentowana jest międzynarodowa wystawa plakatów pt. „Legendy ludowe w plakacie”. Kuratorem wystawy jest Patrycja Longawa. Natomiast od 24 września będzie można zwiedzać kolejną wystawę czasową, będą to rzeźby w kamieniu Grzegorza Tomkowicza.
Źródło: Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej