Narodowe Czytanie organizowane jest od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, polskie nowele oraz "Balladynę" Juliusza Słowackiego.
Lekturą dziesiątej edycji Narodowego Czytania jest "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
- To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Na wspólną akcję głośnego czytania zaprosił w piątek (3 września) starosta Jan Pelczar. Na parkingu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Krośnie wystąpił zespół Łęczanie z Łęk Dukielskich a fragmenty "Moralności pani Dulskiej" wystawiła Grupa Bibliotekarzy "Na Dobry Początek".
W sobotę (4 września) w akcję Narodowego Czytania można będzie się włączyć w Krośnie i kilku miejscowościach w powiecie:
- Krosno – skwer przy pl. Monte Cassino (godz. 10:00)
- Dukla – Rynek (godz. 10:00)
- Korczyna – Rynek (godz. 11:00)
- Żarnowiec – Muzeum Marii Konopnickiej (godz. 12:00)
- Chorkówka – plac przy Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu (godz. 13:00)
- Rymanów-Zdrój – Park nad Czarnym Potokiem (godz. 15:00)
Autor: tom
Zdjęcia: Tomasz Jefimow