Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 2 grudnia 2024 23:30
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wystawa „Zbiory z Tysiąclecia” w ramach projektu „Kultura remiksu – osiedle w domu kultury”

Pierwsza tego typu wystawa, na której mieszczą się nie tylko kolekcje mieszkańców i sympatyków osiedla Tysiąclecia, ale także cały zbiór wspomnień i zachęt do podjęcia dialogu o miejscach, ludziach i ich pasjach.
Wystawa „Zbiory z Tysiąclecia” w ramach projektu „Kultura remiksu – osiedle w domu kultury”

Autor: RCKP Krosno

W Galerii po żyrandolem swoje miejsce znalazły odznaki turystyczne pani Heleny zbierane od lat 60., rysunki Julii, winyle z kolekcji pani Michaliny i pani Krystyny, której także fotografie zdobią ściany. Ręcznie wyszywane tkaniny pani Hanny i krywulki pani Beaty, do tego mandale pani Jadwigi i serwety pani Marty. Resoraki i karty z gum Turbo zbierane przez Szymona od lat 2000 oraz Turbokolekcja, kartki do segregatora  – tym razem pracowników RCKP – zbierane od lat 90. Bilety z podróży, karty do gry i zaskakujące widoki na osiedle Tysiąclecia. To wszystko i wiele więcej składa się na wystawę „Zbiory z Tysiąclecia”, która skłania do przemyśleń i pytań. Warto je zadać, będąc na Kolejowej 1 (a pytań nie brakuje, bo każda z ekspozycji jest także zachętą do podróży do czasów dzieciństwa, wspomnień i poszukiwania w sobie kolekcjonerów). Otwarcie wystawy poprzedziły warsztaty projektowania przestrzeni wystawienniczej, podczas których kolekcjonerzy – autorzy sami zdecydowali, w jaki sposób zbiory zostaną wyeksponowane.

O wystawie

Jednym z działań podejmowanych w ramach projektu „Kultura remiksu - osiedle w domu kultury” jest wystawa zawierająca kolekcje zebrane przez mieszkańców oraz osoby związane z osiedlem Tysiąclecia w Krośnie. Inicjatywa ta ma na celu poznanie się kolekcjonerów, przedstawienie przez nich swoich zainteresowań, wymianę doświadczeń oraz wspólne działanie na rzecz rozwoju kultury. Projekt daje szansę włączenia się w kreowanie przestrzeni instytucji poprzez aktywne uczestnictwo w tworzeniu wystawy. Jest nastawiony na ukazanie różnorodności, zarówno pod względem gatunkowym (w skład kolekcji wchodzą przedmioty z odrębnych dziedzin), jak i pokoleniowym (łączy osoby w różnym wieku, dzięki czemu możemy zauważyć zmiany w obszarach zainteresowań kolekcjonerów). Sposób zaaranżowania instytucji kultury sprawia, że staje się ona obrazem całego osiedla, z uwzględnieniem jego heterogeniczności. Wystawa jednak nie jest kierowana wyłącznie do osób z nim związanych, ale także do szerszego grona odbiorców. Na jej założenia składa się chęć spojrzenia na każdego z kolekcjonerów w sposób jednostkowy oraz na całość kolekcji jako zbioru reprezentującego dane środowisko. Wystawa ma także na celu zachęcenie odbiorców do wyrażania siebie poprzez czynny udział w tego typu inicjatywach oraz pokazanie, że kolekcjonerstwo to coś więcej niż zwyczajne „zbieractwo”, jest bowiem utrwalaniem wspomnień.


O projekcie

„Kultura remiksu - osiedle w domu kultury” to cykl działań (warsztatów poznawczych, wykładów na temat partycypacji, wystaw oraz warsztatów projektowania przestrzeni i twórczych), które posłużyły do stworzenia nowej formy zaangażowania na bazie współpracy i koncepcji projektowania partycypacyjnego oraz nawiązania partnerskiej relacji ze społecznością lokalną w rozwiązywaniu problemów i zaspokajaniu potrzeb. KULTURA REMIKSU to zainteresowania mieszkańców - hobbystów, połączenie sztuki i użyteczności, łączenie pokoleń i gustów oraz połączenie domu kultury z osiedlem, na którym się mieści.

 

Warsztaty z projektowania przestrzeni wystawienniczej

Dominika Janicka (prowadząca) - architektka. Kuratorka i pomysłodawczyni idei „Fair Building”, która reprezentowała Polskę na 15. Biennale Architektury w Wenecji. Od 2014 roku współprowadzi Pracownię Przestrzeni Publicznej w Instytucie Dizajnu w Kielcach. W ramach projektu wygłosiła wykład na temat partycypacji przestrzeni wspólnych oraz poprowadziła warsztaty projektowania przestrzeni wystawienniczych dla kolekcjonerek, których zbiory zobaczyć można na wystawie „Zbiory z Tysiąclecia”.

 

KOLEKCJA: ODZNAKI TURYSTKI KWALIFIKOWANEJ, ODZNAKI Z IMPREZ TURYSTYCZNYCH, ODZNAKI

Z ODWIEDZONYCH MIEJSC

Kolekcje gromadzone są nadal od roku 1960. Zainteresowaniem kolekcjonerki są turystyka i krajoznawstwo, a swoją pasję pielęgnuje od dzieciństwa. Dodatkowo kolekcjonuje widokówki - przede wszystkim o tematyce krajoznawczej, ale również okolicznościowej. Posiada również zbiór książek i przewodników turystycznych.

O KOLEKCJONERCE: HELENA HABRAT

Od 1960 roku do chwili obecnej działaczka PTSM oraz PTTK, działaczka PZN do roku 1975, długoletni opiekun koła PTSM Beskid. Organizatorka imprez turystycznych, obozów wędrownych, narciarskich w SP nr 10 w Krośnie. Pasjonatka Wycieczek krajoznawczych po Polsce i nie tylko. Swoją pasją zaszczepiła dzieci oraz wnuki.

 

KOLEKCJA: RYSUNKI PIÓRKIEM I TUSZEM

Minimalne rysunki w abstrakcyjny sposób przedstawiające ciało kobiece. Zainteresowaniem artystki jest sztuka feministyczna oraz cielesność.

O KOLEKCJONERCE: JULIA HABRAT-BAŁABAN

Absolwenta Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Interesuje się malarstwem, abstrakcją organiczną, sztuką kobiecą oraz feminizmem. Swoje emocje oraz poglądy stara się pokazywać przez swoje prace.

 

KOLEKCJA: PŁYTY WINYLOWE Z NAGRANIAMI DLA DZIECI

Kolekcja zawiera 10 płyt typu singel (w tym 4 podwójne), 17 płyt typu long (w tym 2 podwójne). Były one gromadzone w latach 1975-1995. Znaczna część kolekcji została przekazana w 1992 roku do świetlicy działającej przy SP nr 10 w Krośnie.

O KOLEKCJONERCE: MICHALINA FILIPCZAK

Emerytowana nauczycielka przedszkola, edukacji wczesnoszkolnej i matematyki. Jej zainteresowania to turystyka, kultura przez duże „K”. Działa na rzecz społeczności lokalnej.

 

KOLEKCJA: KARTY TELEFONICZNE, DYWANIKI HAFTOWANE PRZEZ MAMĘ (PAMIĄTKI RODZINNE), ZDJĘCIA, WINYLE

Są to karty telefoniczne z lat 90. XX wieku oraz fotografie rodzinne dokumentujące życie codzienne, osiedle oraz ważne wydarzenia dotyczące członków rodziny czy znajomych. Dodatkowo w kolekcji znalazły się pamiątki rodzinne, np. haftowane przez mamę kolekcjonerki dywaniki.

O KOLEKCJONERCE: KRYSTYNA KOGUT

Emerytowana nauczycielka muzyki, społeczniczka, mieszkanka osiedla Tysiąclecia

 

KOLEKCJA: PRACE SZYDEŁKOWE, WŁASNORĘCZNIE WYKONANA BIŻUTERIA

Zbiór zawiera mandale na kołach metalowych - średnica 50 cm i 30 cm, kilkanaście sztuk szydełkowych gwiazdek, serduszka szydełkowe oraz biżuterię i naszyjniki.

Tworzenie, rękodzieło... to coś, co wypełnia czas na emeryturze. Daje satysfakcję i radość z tego, co powstaje. Praca na drutach i szydełku zawsze sprawiała mi przyjemność. Teraz pozwala mi na okazjonalne wręczanie oryginalnych prezentów.

O KOLEKCJONERCE: JADWIGA WACŁAWIK

Pracownik biblioteki szkolnej przez 28 lat oraz miejskiej przez 14 lat. Główną pasją kolekcjonerki jest czytelnictwo. Lubi podróże, ogrodnictwo, interesuje się rękodziełem, w tym szydełkowaniem oraz wyrobem biżuterii.

 

KOLEKCJA: SERWETKI

Serwetki wykonane na szydełku i drutach o średnicy od 40 do 90 cm.

O KOLEKCJONERCE: MARTA ZAJDEL

Jest emerytowanym hutnikiem. Jej dodatkowe zainteresowania to turystyka, narciarstwo, ogrodnictwo, jazda na rowerze oraz kulinaria.

 

KOLEKCJA: BIŻUTERIA, OBRAZY

Kolekcję tworzą produkty rękodzielnicze, tj.: obrazy wykonane haftem koralikowym i w technice frywolitki, biżuteria wykonana z koralików techniką frywolitki i krywulki, zakładki do książek oraz ozdoby świąteczne.

O KOLEKCJONERCE: BEATA JASIŃSKA

Inżynier zielarstwa. Zainteresowania, z którymi związana jest kolekcja, pojawiły się w czasie wolnym. Uczestniczka warsztatów koronkarstwa w Woli Sękowej oraz warsztatów biżuterii koralikowej w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

 

KOLEKCJA: SERWETKI, KSIĄŻKI CZASOPISMA O HAFCIE, WYROBY HAFCIARSKIE

Na kolekcję składają się 4 książki, 7 czasopism specjalistycznych dotyczących techniki hafciarskiej oraz wyroby hafciarskie, takie jak obrus, serwetki, poszewki na poduszki, ściereczki.

KOLEKCJONERKA: HANNA MAŁGORZATA GAWROŃSKA

Kolekcjonerka swoją pasję pielęgnuje od 13 roku życia. Dodatkowo interesuje się turystyką i literaturą.

 

KOLEKCJA: RESORAKI I KARTECZKI

Resoraki - na tę kolekcję składa się 100 samochodów marki HotWheels, zbieranych od około 2012 roku. Zbiór karteczek z samochodami z gum Turbo liczy 60 obrazków zbieranych przez około sześć miesięcy.

O KOLEKCJONERZE: SZYMON NIEMIEC

Najmłodszy kolekcjoner spośród wszystkich uczestników wystawy. Interesuje się motoryzacją, a jego zainteresowania przekładają się na to, co zbiera.

 

KOLEKCJA: KOLEKCJA: BILETY Z PODRÓŻY, OBRAZKI Z GUM TURBO, KARTY DO GRY, KARTKI DO SEGREGATORA

Zbiór wspomnień z czasów i miejsc wszelakich, różnych osób, ale w zbliżonym wieku. Bilety z podróży - autobusowe, kolejowe czy z odwiedzonych instytucji kultury. Obrazki z gum Turbo zbierane w latach 90. (kolekcja liczy blisko 200 kart). Karteczki z notesów i kartki do segregatora zbierane i wymieniane także w latach 90.

O KOLEKCJONERACH: RCKP KROSNO

Urodzeni w późnych latach 80. i wczesnych 90. Zawodowo związani z Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Podróżnicy, zbieracze wspomnień, poszukiwacze wrażeń i... dobrych projektów.

 

Organizator: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Partnerzy: Grupa GraTy, Rada Osiedla Tysiąclecia w Krośnie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”

[Tekst: o wystawie – Karolina Findysz (UJ Kraków), o projekcie – arch. RCKP]



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
PRZECZYTAJ