Igor Brejdygant (ur. 1971 r.) - scenarzysta, pisarz, reżyser, producent reklam, fotograf, aktor. Pisze świetne powieści, a na ich kanwie powstają scenariusze filmów i seriali. Pisze, reżyseruje, dokumentuje otaczającą rzeczywistość. Tworzy. Od zawsze uprawia film w różnych formach i z różną intensywnością.
Jest autorem scenariuszy filmów fabularnych: Palimpsest (reż. Konrad Niewolski), Prosta historia o morderstwie (reż. Arkadiusz Jakubik) oraz seriali: Paradoks, Zbrodnia, Belle Epoque, Szadź. Pracował jako szef zespołu tworzącego scenariusz (head writer) pierwszego polskiego serialu emitowanego przez Netfilix – Ultraviolet. Ma na swoim koncie scenariusze i reżyserię teledysków, reklam oraz filmów do kampanii społecznych.
Autor opowiadań z tomów: Eksplozje i Opowiem Ci o zbrodni. Dużą popularność przyniosły mu powieści: Paradoks, Szadź, Rysa i Układ. Rysa, stanowiąca połączenie kryminału z thrillerem psychologicznym, została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019. Książka została uhonorowana Nagroda specjalną im. Janiny Paradowskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału 2019. Kontynuacją Rysy jest opublikowany w 2019 r. thriller polityczny – Układ.
Na podstawie powieści Szadź powstał serial TVN Discovery pod tym samym tytułem. Igor Brejdygant jest też współautorem scenariusza serialu.
W lipcu 2020 Sony PicturesTelevision (SPT) Networks Central Europe w Polsce rozpoczęło zdjęcia do serialu kryminalnego, będącego ekranizacją obu powieści autorstwa Igora Brejdyganta – Rysa oraz Układ. Sam Autor jest scenarzystą wiodącym (head writer) serialu.
W kwietniu 2020 dwa seriale: Rysa i Szadź na podstawie powieści Igora Brejdyganta zostały nominowane do Polskich Nagród Filmowych Orły 2021 w kategorii Najlepszy Serial Fabularny 2021.
15 września 2021r. miała premierę najnowsza powieść I. Brejdyganta pt. „Wiatr”.
Spotkanie z Igorem Brejdygantem odbędzie się w ramach projektu pn. „W sieci tajemnic… i książek” z Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu „Partnerstwo dla książki”. Projekt patronatem medialnym objęli: Portal terazKrosno.pl, Trendy Radio oraz Telewizja Obiektyw.
Źródło: Krośnieńska Biblioteka Publiczna