LiroFonia – jest to koncertowy projekt grupy przyjaciół, pasjonatów liry korbowej, tradycji muzycznej, dawnego jak i nowoczesnego brzmienia tego instrumentu. Każdy z muzyków prezentuje swój własny styl, brzmienie, świat. W połączeniu tych światów zrodził się projekt LiroFonia, który w naturalny sposób połączył ich podczas wspólnego muzykowania.
Koncertować będą:
- Daria Kosiek wokalistka zespołu Wernyhora i Widymo obdarzona zjawiskowym głosem. Wyróżniona nagrodą Czesława Niemena podczas konkursu muzyki folkowej Nowa Tradycja. Zaśpiewa pieśni ukraińskie i łemkowskie z towarzyszeniem lir.
- Maciej Cierliński jest utalentowanym lirnikiem. Jest muzykiem w wielu zespołach, m.in. takich jak Tołhaje czy Yerba Mater. Zagra kompozycje współczesne oraz improwizowane.
- Maciek Harna pedagog, kompozytor, lider Orkiestry Jednej Góry MATRAGONA. W tym roku wraz z Darią Kosiek i zespołem Wernyhora zdobył pierwsze miejsce na konkursie muzyki folkowej Nowa Tradycja. Przeniesie nas w bieszczadzką krainę, która muzycznie inspiruje go od wielu lat.
- Paweł Płoskoń jest kompozytorem, absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest pierwszym w Polsce nauczycielem akademickim liry korbowej, wykłada na swojej Alma Mater. Zagra współczesne autorskie kompozycje i improwizacje na lirę.
- Piotr Wawrzkiewicz jest pasjonatem dawnej tradycji wędrownych dziadów-lirników i pieśniarzy. Zaśpiewa dawne pieśni wędrownych lirników.
- Stanisław Nogaj jest twórcą lir i lirnikiem. Zaśpiewa pieśń na czas pandemii oraz zagra wspólne kompozycje.
Podczas wydarzenia będzie okazja do skosztowania chleba, upieczonego w piecu chlebowym, wykonanym przez uczestników warsztatów zduńskich.
Spotkanie z lirnikami odbędzie się przed koncertem o godz. 17:00, podczas którego będzie można zajrzeć do wnętrza liry, zobaczyć tajniki budowania instrumentów. Zobaczyć jak i z czego jest zbudowana lira? Czy każde drewno nadaje się na instrument? Czy naprawdę ma duszę? Czy koło jest tylko zwykłym kołem czy niezwykłym smyczkiem? I w końcu, czy każdy może zagrać na lirze?
Udział w spotkaniu z lirnikami i w koncercie LiroFonia jest bezpłatny. Zapraszamy do Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (ul. Kolejowa 29a, Krosno).
Start-up w tradycję - cykl warsztatów rzemieślniczych w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, część II, dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Ostatni Jarmark Staroci i rękodzieła przed Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej!
W niedziele, 10 października zapraszamy na ostatni w tym roku jarmark staroci i rękodzieła przed Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.
Jarmark staroci cieszy się popularnością wśród wystawców oraz mieszkańców Krosna i okolic, ponieważ jest świetną okazją do wyszukania perełek wśród biżuterii, naczyń, książek, a nawet mebli.
Wystawców obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsca pod swoje stoisko. Prosimy o kontakt w sprawie szczegółów organizacyjnych pod numerem telefonicznym: 13 474 35 12 lub 13 474 35 13.
Wszystkich chętnych do obejrzenia i zakupów zapraszamy między godziną 8:00 a 12:00. Miejsce: Plac przed Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (ul. Kolejowa 29a, Krosno).
Szczegóły wydarzenia na stronie internetowej: https://www.etnocentrum.pl/pl oraz w wydarzeniu na Facebook: https://tiny.pl/9gssk
Potańc(z) z Kapelą Łola w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej
KAPELA ŁOLA - kapela powstała w 2018 roku w składzie Ola Siuzdak i Janusz Radwański, a w 2019 r. dołączył sekundzista Wojciech Dulski. Zespół gra tradycyjny repertuar pogranicza lasowiacko – rzeszowskiego. Kapela przygrywa na potańcówkach i warsztatach tanecznych, a jej członkowie są twórcami Spotkań z tradycjami Rzeszowszczyzny “Łojdiridi”, na których regularnie grają.
Wydarzenie odbędzie się w budynku Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, a udział jest odpłatny. Bilety do kupienia na stronie: https://bilety.etnocentrum.pl/rezerwacja/grupa-wydarzen.html?d=3 lub w kasie Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (ul. Kolejowa 29a).
Szczegóły wydarzenia znajdują się na stronie internetowej: https://www.etnocentrum.pl/pl oraz w wydarzeniu na Facebook: https://tiny.pl/9gs67
Źródło: Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej